Göz Hastalığı İçin Dua

Göz Hastalığı İçin Dua

Göz en önemli duyu organlarımızdan biridir. Göz hastalığı için dua okumak göz sağlığının düzelmesine ya da daha da kötüleşmesini engelleyecektir. Göz ile dünyayı algılarız. Gözün az görmesi veya görme sorununun hızlı bir şekilde ilerlemesi yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu yüzden gözlerin şifasını sağlamak için Allaha sığınmak oldukça önemlidir. Peygamber efendimiz (S.A.V) göz sağlığının şifası için dualarda tavsiye etmektedir.

Göz Hastalığı İçin Dua

Özellikle göz sağlığının korunması adına dua okumak etkili olacaktır. Göz hastalıkları çok çeşitli olsa da okunacak dualar sayesinde şifalanması mümkündür. Allah’ın şifası her şeye yeterdir. Göz rahatsızlıklarına karşı okunan dualar oldukça önemlidir.  Göz ağrısında, arpacıklarda dua okunması halinde rahatsızlık bertaraf edilmektedir. Bu yüzden gerek şifa ayetleri gerekse dualar günlük okumalarda eksik edilmemelidir.

“Lehu mulkus semâvâti vel ard yuhyî ve yumît ve huve alâ kulli şey’in kadîr. Huvel evvelu vel âhiru vez zâhiru vel bâtın, ve huve bi kulli şey’in alîm. Huvellezî halakas semâvâti vel arda fî sitteti eyyâmin summestevâ alel arş ya’lemu mâ yelicu fîl ardı ve mâ yahrucu minhâ ve mâ yenzilu mines semâi ve mâ yorucu fîhâ ve huve meakum eyne mâ kuntum, vallâhu bimâ ta’melûne basîr” (HADİD/2-3-4)

“Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ hû, âlimul gaybi veş şehâdeh huver rahmânur rahîm. Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ hû, el melikul kuddûsus selâmul mu’minul muheyminul azîzul cebbârul mütekebbi subhânallahi ammâ yuşrikûn Huvallâhul hâlikul bâriul musavviru lehul esmâul husnâ, yusebbihu lehu mâ fîs semâvâti vel ard ve huvel azîzul hakîm” (HAŞR/ 22-23-24)

Göz hastalıklarında okunacak iki önemli sure ayeti vardır. Bunlar Haşr ve Hadid sureleridir. Her iki surede göz hastalıkların için şifadır. Bu ayetler okunduktan sonra gözler sıvazlanmalıdır. İstikrarlı bir şekilde okunduğunda Allah izin verirse gözlerinize şifa olacaktır. Dualara sığınmak oldukça önemli ve tek çıkış yoldur. Ancak göz sağlığı ihmale gelmemektedir. Bu yüzden duaların yanı sıra göz muayeneleri de ihmal edilmemelidir.

Peygamber Efendimizin Göz İçin Okuduğu Dua

Peygamber Efendimizin göz için okuduğu dua mutlaka öğrenilmeli ve ezberlenmelidir. Her organ kendine özel bir işlevle vücudumuzda görev yapmaktadır. Göz beş duyumuzun en önemli organı arasında yer alır. Göz ile birçok işimizi hallederiz. Bu yüzden göz sağlığını elimizden geldiğince korumak önemlidir. Peygamber efendimiz özellikle göz ağrısı için ümmetine dua öğretmiştir.  Tahrim suresi 8. Ayet peygamberimizin göz ağrısına karşı tavsiye ettiği dualardandır.

“Rabbenâ etmim lenâ nûranâ vaġfir lenâ inneke ‘alâ kulli şey-in kadîr” (TAHRİM/8)

Tahrim suresinin 8. Ayet sonunda geçen ayeti kerime göz hastalıkları için günlük on beş defa zikredilmelidir. Namazlardan kişi sağ elini alnına götürerek Tahrim suresinin 8. Ayetini okuduğunda Allah izin verirse kısa sürede gözleri şifasını bulur.  Bunun yanı sıra göz rahatsızlıkları için çeşitli şifa ayetleri okumakta çok akıllıca olacaktır.

Duaların yanı sıra günlük Esma zikirleri de oldukça önemlidir.  Özellikle göz şifasını Allahtan niyaz edenler Ya Nur Ya Bais Esmalarını aksatmadan zikretmelidir. Bilindiği gibi en güzel dua Allah’ın isimleri ile yapılandır. Bu yüzden duaların yanı sıra Esma çalışmaları da gözlerin hızlıca iyileşmesinde etkili olacaktır.  Esmalar ebced değerince çekilmesi etkisini arttıracaktır. Ya Nur256 defa Ya Bais ise 573 defa zikredilmelidir. Her ikisi zikredildiğinde titreşimi çok daha kuvvetli olacaktır. Bu sebeple günlük olarak 829 defa zikredilmesi gerekmektedir.

Nur Suresi Göz Duası

Nur Suresi göz duası olarak çok önemli bir yere sahiptir. Gözlerde oluşan her türlü sorun için okunabilecek olan Nur suresi oldukça etkilidir.  Nur suresi 64 ayetten oluşmaktadır. Göz sıkıntısı olan kimseler Nur suresinin 35. Ayetini günde yedi defa okuması halinde göz sorunlarının çözümlendiği gözlemlenmiştir. Nur suresi adından da anlaşıldığı üzere gözlere Allah’ın izni ile nur vermektedir.  Gözlerde oluşan ağrı, geçmeyen kan, kızarıklık ve gözlerde oluşan yaralar için Nur suresinin 35. Ayeti okunur.

“Allâhu nûrus semâvâti vel ard meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâhun, el mısbâhu fî zucâcetin, ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durriyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr, nûrun alâ nûr yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu ve yadribullâhul emsâle lin nâsi, vallâhu bi kulli şey’in alîm” ( NUR/35)

Göz hassasiyetini gidermek için okuyacağınız Nur suresi ve diğer şifa ayetleri sorunlarınızı hafifletecektir. Sonuç itibari ile herkesin göz sorunu farklıdır. Bazı göz hastalıklarının iyileşmesi zaman alabilmektedir. Bu yüzden hem tıbbi tedavi hem de dua çalışmaları bir arada yürütülmelidir.

Mutlaka okumalısınız Kaçıncı Aydayız?

Özellikle nur suresi göz hastalıklarında oldukça etkilidir. Göz hastalığı olan pek çok kişi Nur suresinin ayeti kerimesi ile gözlerini Allah’ın izni ile şifalandırmıştır. Elbette ki okunan duaların itikat ile yapılması ve düzenli yapılması önemli olduğunu vurgulayalım.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.