Uyumadan Önce Yapılabilecek Sünnetler Ve Hazırlıklar

01.05.2024
1.206
Uyumadan Önce Yapılabilecek Sünnetler Ve Hazırlıklar

Yüce kitabımızda uykunun insanlar için dinlenme vasıtası olduğu buyuruluyor. Bu nedenle uyku çok önemli bir nimettir. Gün boyu yorulan vücut sisteminin dinlenmesi ve bir sonraki güne daha enerji bir şekilde başlaması için çok önemlidir. Ancak uykunun faydalı olması için yerli yerinde kullanımı gereklidir. Ne çok az ne çok fazla olmamasına dikkat edilmelidir.

Uyumadan önce yapılacak hazırlıklar ile uyku Müslümanlar için bir ibadet olabilir. Peygamberimizin bir hadis-i şerifinde uykunun ölümün küçük kardeşi olduğu söyler. Ölmeden önce bir Müslümanın ibadet, dua ve zikir ile hayatını nasıl geçirmesi gerekiyor ise uyku öncesinde de bu şekilde hazırlıklar önemlidir. Çünkü uyanma garantisi hiçbir zaman yoktur.

Peygamber Efendimizin Sünnetine Uygun Hazırlıklar

Peygamberimizin uyumadan önce abdest alır, dualarını okur ve yüzü kıbleye dönecek şekilde yatardı. Sağ avucunu sağ yanağı altına kıyar. Zikir ve tefekkür içinde uykuya dalardı. Seher vaktinden önce uyanır. Ve rabbine yönelirdi. Tabi ki Resul’ü Ekram (sav) uykusu normal insanlarla kıyaslanamaz. Onun (s.a.v) gözleri uyusada kalbi uyumazdı. Peygamber Efendimiz Ümmetine de bu alanda tavsiyeler vermiştir. Uykunun ibadet olabilmesi açısından Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) tavsiyeleri:

 • * Vitr namazının uyumadan önce kılınır.
 • * Yanan şeyler söndürülür.
 • * Kapların ağzı örtülür.
 • * Uyumadan önce yatak temizlenir.
 • * Abdest alınır. Yüz kıpleye dönecek şekilde sağ tarafa yatırlır.
 • * 33 defa Subhanellah, 33 defa Elhamdülillah, 34 defa Allahu Ekber şeklinde tespih çekilir.
 • * Uyku duası okunur. ( Allahumme emütü ve ahya- Allah’ım senin isminle uyur, senin isminle uyanırım.) Uyandığınızda Elhamdülillâhillezî ahyânâ min ba‘di mâ emâtenâ ve ileyhin-nüşûr.( “Bizi öldürdükten sonra dirilten Allah’a hamdolsun. Diriltmek sadece O’na mahsustur.) duaları okunur.
 • * Felak ve Nas Sureleri okunur. Ellere üflenir. Sonra eller ile bedenin her tarafı sıvazlanır.

Uykunun ölçülü olması çok önemlidir. Az uyku vücudun dinlenmesinin önüne geçebileceği gibi çok uyumakta daha fazla dinlenmek anlamına gelmez. Sağlıklı bir yetişkin 6 ile 8 saat arasındaki uyku yeterli olacaktır. Saat 10.00 ile 04.00 arasındaki uyku en kaliteli uykudur. Uyku hazırlıklarında dikkat edilmesi gereken en önemli kısım ise yüz üstü yatmamak olacaktır. Peygamberimizin ümmetini bu şekilde uyumaktan men etmiştir.

Uyku Duası Okumadan Yatmayın

“Allah’ım, şu an gözlerimizi uykuyla kapadığımız gibi, kalplerimizi de rahatlıkla huzuruna kapamamızı nasip eyle. Bizi sıhhat ve afiyet içinde uyut, sabahı en güzel şekilde bize göster. Bize, bedenimize ve ruhumuza dinlenme lütfet. Kötü rüyalardan, kötü düşüncelerden, ve her türlü şerden bizleri koru. Amin.”

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

 1. Gülsüm dedi ki:

  Sabah kalktığımda güne yorgun uyanıyorum içeriğinizi okudum gece yatmadan önce gerçekten de abdest alıp dua okudum sabah dinç bir şekilde uyandım içeriğinizi sade ve açıklayıcı olmuş elinize sağlık

  1. Doğa dedi ki:

   Teşekkür ediyorum cidden çok yararlı oldu bu duaları okuyup yatacağım :))