Peygamberimizin Okumuş Olduğu Siğil Duası

11.05.2024
5.107
Peygamberimizin Okumuş Olduğu Siğil Duası

Siğil cilt üzerinde ellerde ve ayaklarda meydana gelen iyi huylu et oluşumlarıdır. Bunlar zamanla ağrı ve kaşıntı yaparak, kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Tıbben tedavisi olduğu gibi, manevi olarak da dua okuyarak siğillerin tedavi edilmesi mümkündür. Sevgili Peygamberimiz de özellikle cilt üzerinde meydana gelen siğil gibi bazı oluşumların kaybolması için Allah’a dua etmiştir.

Bizlerde gerekli tedavi yöntemleri dışında vücudumuzda meydana gelen siğillerin kaybolması için, Peygamberimizin etmiş olduğu dua ile yüce Allah’a niyazda bulunmalıyız. Peygamberimizin okumuş olduğu duayı temiz bir dil ve sağlam bir kalp ile inanarak okuduğumuz müddetçe, bizimde vücudumuzda oluşmuş olan siğiller geçecektir.

Siğil duasının nasıl yapılacağı ise Peygamberimizin hadislerinde açıkça belirtilmiş ve sahih hadis kaynakları ile günümüze kadar gelmiştir. Siğil duası ise belli kurallara uyularak okunursa, daha kısa süre içerisinde etkisini gösterecek ve kişinin vücudunda meydana gelmiş olan siğillerin kaybolmasına vesile olacaktır.

Peygamberimizin Okumuş Olduğu Siğil Duası

Siğilin diğer bir ismi ise temra’dır. Sevgili Peygamberimiz ise siğil duasını okumadan önce ellerini toprağa vurur ve sonra Allah’ın ismi ile dua etmeye başlardı. Bizlerde Peygamber efendimizin sünnetine tabi olarak bu şekilde dua edersek, kısa sürede vücut üzerinde meydana gelmiş olan siğillerin kaybolmasını, yüce Allah’ın izni ile yapabiliriz. Efendimizin okumuş olduğu duanın nasıl yapılacağını ise sizlere detaylı şekilde anlatacağız.

Peygamberimizin okumuş olduğu siğil duası ise Kuran-ı Kerim’in içerisinde yer alan ayetlerde geçen dua olmakla beraber, günümüze kadar en fazla siğil için okunan duadır. Bu dua ise şöyle okunur. ”Em ebremu emren fe inna mubrimun” Anlamı : Yoksa onlar işleri sağlam şekilde tuttuklarını mı sanıyorlar. Şüphe yok ki asıl biz işi sağlam tutanlardanız. (Kaynak : Zuhruf Suresi Ayet 79)

Zuhruf Suresinin bu ayetlerini okurken ise öncelikle abdest alınması ve abdestli bir şekilde bu Kuran ayetlerinin okunması, duanın tesiri için oldukça önemlidir. Siğil duasının uygulanışı ise; siğilin olduğu yerin kenarı kalemle işaretlenmeli ve en az 3 defa bu dua okunmalıdır. Üç defa okunduktan sonra siğillerin geçmemesi söz konusu olursa, dua etme bırakılmamalıdır.

5 defa ve 7 defa da bu dua okunacağı gibi, 40 defa okunduğu zamanda tesirini gösterdiği zaman olabilir. Bu yüzden Peygamber efendimizin etmiş olduğu duaya söylenilen rakamlar doğrultusunda devam edilmelidir. Yüce Allah’ın izni ile okuyan kişi, siğillerinden kurtulacak ve şifa bulacaktır.

Peygamberimizin Tavsiye Ettiği Siğil Duası

Peygamberimiz kendi siğil için dua ettiği gibi, bu rahatsızlıktan muzdarip olan kişilere de başka dualar edebileceklerini tavsiye ederdi. Bu şekilde insanlar Allah’ın izni ile temre (siğil) den kurtulurdu. Peygamberimizin tavsiye ettiği siğil duası içerisinde ise başka dualara bulunmaktadır. Efendimizin sahih hadis-i şerifleri içerisinde yer alan ve siğil için okunması gereken dualar, günümüze kadar gelmiştir.

Bu konu ile ilgili ise Efendimizin başından geçen olaylar mevcuttur. Bir gün ise Peygamberimiz eşinin elinde siğil olduğunu gördü ve kendisine şu duayı okumasını tavsiye etti. Duayı okuyan hanımı ise siğilden kurtuldu. Bu dua şu şekildedir. ”Allahümme ya müsaggirel kebiyri ve mükerribes sağiyri sağiyri ma bi” (Kaynak : Buhari / Tirmizi)

Anlamı : Büyük olan küçük yapan, küçüğü de büyülten yüce Allah’ım, bende bulunan bu siğilleri küçült ve yok et ya Rabbim.

Aynı zamanda Peygamberimiz siğil için Kalem Suresinin 16 ve 20’inci ayetlerinin 7 defa okunmasını tavsiye ederdi. Bu ayetlerin her okunmasında ise işaret parmağı siğilin üzerine konmalı ve her okuma sonrası ise üflenmesi gerekmektedir.

Siğil Duası Hangi Günler Okunmalıdır?

Kuran-ı Kerim başlı başına şifa olan yüce kitaptır. Yüce Allah kitabında Kurandan başka bir yerden şifa arayan kişinin, şifa bulamayacağını söylemiştir. Fakat bu ayet hiç bir şekilde tedavi olmayın anlamına gelmemektedir. Peygamberimiz de hasta olduğu zaman şifa bulmak için hekime gitmiş ve tedavi olmuştur. Hekim dışında ise Kuran-ı Kerim ayetlerini okuyarak yüce Allah’tan şifa talep etmiştir. Kuran ayetlerinden şifa bulmak için öncelikle gerekli tedavi yöntemlerinin seçilmesi ve yüce Allah’a kendi kitabının ayetleri ile dua edilmelidir.

Bu şekilde ecele gelmeyen kişinin şifa bulması muhtemeldir. Siğil de insanların ellerinde, ayaklarında, yüzlerinde ve farklı bölgelerinde oluşan et benlerinden oluşan parçalardır. Bu rahatsızlıktan kurtulmak isteyenler ise Efendimizin sünnetini takip ederek, kendisi gibi dua etmelidir. Efendimizin uygulaması da dua okuyarak olmuştur. Siğil duasını okumak için ise belli bir gün mecburiyeti yoktur. Siğil duası günleri sabit olmamakla beraber, özel günlerde okunması çok daha iyi olacaktır.

Fakat duanın kabul olduğu zamanlarda edilecek olan Siğil duası, çok daha hızlı şekilde tesirini gösterecek ve kişinin siğilden kurtulmasına vesile olacaktır. İnanarak ve şifasını Allah’tan bekleyerek edilen tüm duaları Allah, kabul etmekte ve kuluna şifa vermektedir. Bu yüzden kalpten ve inanılarak yapılan tüm dualara yüce Allah icabet edecek ve kulunun sıkıntıdan kurtulmasını sağlayacaktır.

Eğer vücudunuzun belli bir bölgesinde siğil meydana gelmiş ise ve bu siğilden kurtulmak isterseniz, Efendimizin etmiş olduğu duaları belli sayılar üzerine yapılarak uygulanmalıdır. Özellikle duaların kabul olduğu geceler içerisinde yer alan Cuma geceleri, siğil duasının okunması için oldukça uygun olan bir gündür.

Okuma İle Siğil Geçer Mi?

Gene Ramazan gecelerinde, yağmur yağarken, Kadir gecesinde ve Bayram gecelerinde siğil gibi dualar okunmalı ve şifa veren Allah’tan yardım istenmelidir. Kulunun her duasını duyan ve ona icabet eden Allah-u Teala, kendisine yapılan bu dualara cevap verecek ve kuluna şifa bahşedecektir.

Her dua ederken yapılması gereken önemli bir husus ise, öncelikle yüce Allah’ın ismini anarak Besmele çekmek ve sonrasında Peygambere salavat getirmek olacaktır. Daha sonra ise dua okunmalı ve sonrasında da Peygambere salavat getirilmelidir. Siğil duasını yaparken de duanın adabına ve kuralına göre uygulanması, kısa sürede tesirinin görülmesini sağlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

  1. Ahmet dedi ki:

    Cok guzel anlatim hocam tesekkurler