Hayırlı İş Bulma Duası (ÇOK ETKİLİ)

07.01.2024
51.779
Hayırlı İş Bulma Duası (ÇOK ETKİLİ)

İş bulma duası özellikle gençlerin en fazla yapmış olduğu dualar arasında gelmektedir. Ekonomik sıkıntıların ve akabinde başka nedenlerden dolayı işsiz kalan kişiler, yüce Allah’a iş bulmak için iş bulma dua etmektedirler. Fakat hayırlı iş bulmak için Allah’a dua ederken, hayırlı bir işin kendilerine verilmesi için dua etmelidirler. Kendileri için hayırlı olmayan bir işte çalışmanın, yarardan çok zararı dokunacaktır.

Hayırlı İş Bulma Duası

Bu yüzden iş bulma duası ederken, Allah’a kendisi için hayırlı olan işin vermesi için dua edilmelidir. İş bulma duası yaparken de İslama ve sünnete uygun şekildi dua edilmesi son derece önemlidir. Bu şekilde yapılacak olan duayı Allah kısa süre içerisinde kabul edecek ve işsiz olan kişiye hayırlı bir rızık kapısı açacaktır.

İş bulma duası ederken de ümitsizliğe kapılmamalıdır. Çünkü kulları için hangi işin hayırlı olduğunu Allah en iyi bilendir. Kulun çok istediği bir iş vardır ama Allah kulunun istediği işi kendisi için hayırlı olmadığı için vermemektedir.

Bu yüzden iş bulma duasında ısrarcı olmalı ve hayırlısı olan en iyi işin verilmesi için Allah’a dua edilmelidir. Sünnete uygun şekilde yapılacak olan dua ise kısa sürede icabet bulacak ve işsiz olan kişi iş sahibi olacaktır. İş bulma duası yaparken de haram olan iş değil, helal olan iş Allah’tan istenmelidir.

İş Bulma Duası

İş Bulma Duası

İş Bulmak İçin Dua Denenmiş

İş bulmak isteyen kişilerin yapabilecekleri birçok farklı dua vardır. Bu dualar içerisinde yer alan ve Kuran-ı Kerim ayetleri içerisinde geçen, kişinin rızkının bollaşmasını ve bereketlenmesini sağlayan dualar vardır.

İş bulma Duası 3 Defa Okursanız Kabul olacaktır Allah’ın izniyle

İş bulma duaları içerisinde en fazla okunan dualar şunlardır.

 • Rabbena atina min ledünke rahmeten ve heyyi lena min emrina reşeda

Anlamı : Yüce Rabbimiz, sen bizlere katından rahmet yolla, işlerimizde bizlere başarılar ver. Bizlere helal kazanç kapısı olacak işler ver. Bu duayı 70 kere okuyan kişinin Allah duasını kabul edecek ve kendisine helal yollardan iş verecektir. Duayı yaparken Allah’ın ismi ile başlanmalı ve sonrasında Peygambere salavat getirilmelidir.

 • Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini.
 • Allahümme raddini bi kadaike ve barik li fima kuddire li, hatta la uhibbe tacile ma ahhartehu ve tehira ma acceltehu.

Anlamı : Allah’ım sana tüm malımı, canımı ve nefsimi emanet ediyorum. Vermiş olduğu hükme beni razı eyle. Benim hakkında verdiğin kararı benim için mübarek eyle. Benim için tehir ettiğin hayırlı işi istemekten sana sığınırım. Nefsimin isyanına karşı beni koru. Bana hayırlı olan ve acele etmeyeceğim işi nasip eyle.

Kolay iş bulmak için Peygamberimizin okunmasını tavsiye ettiği dua ise şu şekildedir.
Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed.
Kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim.
İnneke hamidun mecid.
Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed.
Kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim.
İnneke hamidun mecid.

Anlamı : Allah’ım kulun Muhammed’e ve onun ümmetine rahmetinle muamele eyle. Muhammedin şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine merhamet ettiğin gibi. Şüphe yoktur ki övülmeye layık olan tek yaratıcı sensin. Şan ve şeref sahibi olan sensin Allah’ım.

Bu salavat duasını arka arkaya dokuz defa okuyan, Allah’ın izni ile hayırlı bir iş sahibi olur. Özellikle sabah namazını kıldıktan sonra üç defa okunmalıdır. Dua yapıldıktan sonra ise Peygambere salavat getirilmelidir.

Fetih Suresi İş Bulmak

Hayırlı iş bulma duası ise belli bir sayı olmamakla beraber okunması halinde kişinin kısa sürede iş bulmasını sağlayacak oldukça etkili bir duadır. Özellikle bu duayı Cuma günü okuyanlar, kısa sürede hayırlı bir iş sahibi olacaklardır. Her Cuma günü ise 100 defa okunması tavsiye edilen bir duadır.

Duanın okunuşu şu şekildedir.

 • Allahümme salli ala seyyidina Muhammed.
 • Ve ala ali seyyidina Muhammed.
 • Kad dakat hiyletiy edrikniy Ya Rasullullah.

Anlamı : Yüce Allah’ım kulun Muhammed’e ve ehline salat eyle. Çok fazla derdim ve sıkıntım var. Bana yardımcı ol ey Allah’ın Peygamberi.

Devlet dairesinde hayırlı bir iş bulmak isteyenlerin ise şu duayı okuması iyi olacaktır. ”Allahümme hirli vahterli” Anlamı : Allah’ım çalışacağım işte bana yardımcı ol. Hakkımda hayırlı olan işi benim için seç. Benim için en hayırlısı olan işi nasip et.

Bu duayı 990 kez okuyan kişi, Allah’ın izni ile devlet dairesinde iş bulacaktır.

Fetih Suresi İş Bulmak

Fetih Suresi’nin Arapça metni, Türkçe okunuşu ve anlamı:

Arapça: بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُّبِينًا لِّيَغْفِرَ لَكَ ٱللَّهُ مَا تَقَدَّمَ مِن ذَنۢبِكَ وَمَا تَأَخَّرَ وَيُتِمَّ نِعْمَتَهُۥ عَلَيْكَ وَيَهْدِيَكَ صِرَٰطًا مُّسْتَقِيمًا وَيَنصُرَكَ ٱللَّهُ نَصْرًا عَزِيزًا

Türkçe Okunuş: “Bismillâhi’r-rahmâni’r-rahîm. İnnâ fetahnâ leke fethan mübînâ. Li-yagfirallâhu mea tekkede min zembike ve mâ te’ahhera ve yutimme ni’metehu aleyke ve yehdiyeke sırâtem müstekîmâ. Ve yensurakallâhu nasran azîzâ.”

Türkçe Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Andolsun, Biz sana açık bir zafer ihsan ettik. Ki Allah, geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlasın, üzerine olan nimetini tamamlasın ve seni dosdoğru bir yola iletsin. Ve Allah, seni aziz bir zaferle desteklesin.

Helal Kazanç Elde Etme Duası

Hayırlı bir iş bulmak ve helal kazanç elde etmek isteyen Müslümanların yapmaları gereken özel dualar vardır. Helal kazanç elde etme duası kısa sürede kişinin iş bulmasını sağlayacak ve oldukça etkili olan bir duadır.

Bu dualar içerisinde yer alan ve istenildiği vakit okunabilen dua şu şekildedir.

 • Bismillahirrahmanirahim.
 • Ve kalel melikü.
 • İtüni bihi estahlis hüli nefsi felemma kellemehu kale innekel yevme ledeyna mekinün emin kalec alni ala haza inil ardi inni hafizün alim ve keza like mekken nali yusüfe fil ardi yetebevveü minha haysü yeşaü nusibü bi rahmetina men neşaü ve la nuziü ecrel muhsinin. (Kaynak : Yusuf Suresi 54-55-56 Ayet)

Anlamı : Allah’ın ismi ile başlarım. Hükümdar söyle di onu bana getirin. Onu kendime tahsis edeyim. Ve sonra onunla konuşunca dedi ki, sen bugün yanımızda büyük bir mevki sahibisin. Güvenilir ve emin bir kişisin. Ve o da ona dedi ki, beni bu ülkenin hazinelerinin başına getir. Ben onu iyi korurum ve iyi bilirim. Biz de Yusuf’u o yere yerleştirdik. Yusuf o yerin neresinde isterse orada makam tutuyordu. Biz rahmetimizi istediğimize veririz. Ve asla iyilik edenlerin yaptıklarını zayi etmeyiz.

Bol Kazançlı İş Bulma Duası

Bol kazançlı iş bulma duası içerisinde yer alan ve Şahmeran Duası olarak bilinen dua, hem iş bulmanızı hem de çok iyi para kazanmanızı sağlayacak önemli bir duadır. Allah kerim ve cömert olandır. İstediği kişiye çok para kazanabileceği işi vermeye gücü yetendir. Şahmeran duası mucize iş bulma duası olarak da bilinmektedir.

Bu dua ise şu şekildedir.

 • Allahu la ilahe illa hüvel hayyül kayyum.
 • Allahu la ilahe illa hüvel aliyyül hakim.
 • Allahu la ilahe illa hüves semiul alim.
 • Allahu la ilahe illa hüver rahman ve hüver rahim.
 • Allahu la ilahe illa hüvel vahidül ehad.
 • Allahu la ilahe illa hüvel ferdiül varid.
 • Allahu la ilahe illa hüver raufür rahim.
 • Allahu la ilahe illa hüvel azizür rahim.
 • Allahu la ilahe illa hüvel zahirül batin.
 • Allahu la ilahe illa hüvel ahadüs samed.
 • Allahu la ilahe illa hüvel fettanül alim.
 • Allahu la ilahe illa hüvel azizül halim.
 • Allahu la ilahe illa hüvel hannanül mennanül deyyan.
 • Allahu la ilahe illa hüvel kadirül kahir.
 • Allahu la ilahe illa hüvel raiful alim.
 • Allahu la ilahe illa hüver rabbül arşil azim.
 • Allahu la ilahe illa hüvel melikül kuddüs.
 • Allahu la ilahe illa hüvel hamdül mubin.
 • Allahu la ilahe illa hüvel bağisül varis.
 • Allahu la ilahe illa hüvel esmaül hüsna.
 • Hüvel hayyu la ilahe illa hüve fadihü muhlisin
 • Lehüddin sübhani rahmetike ya erhamürrahimin.
 • Velhamdülillahi rabbil alemin.
 • Vela havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.

Anlamı : Her şeye hayat veren ve her şeyi ayakta tutan Allah’ım. Senden başka ilah yoktur. Her şeyden yüce olan ve hikmet sahibi olan sensin ya Rabbim. Sen gizliyi de açığı da bilirsin, görürsün ve işitirsin. Sen çok merhamet sahibisin. Her şeyin sahibi sensin. Senin sahibin olduğu şeyin ortağı yoktur. Senin eşin ve benzerin yoktur. Sen yarattıklarına karşı çok merhametli ve şefkatlisin. Azameti büyük olan sensin. Her şeye galip gelen sensin ve senden başka İlah yoktur. Her şeyi hikmeti ile açan sensin. Her şeye gücü yeten ve kadir olan sensin Allah’ım. Gaflet ve acizlik senden uzaktır ya Rabbi. Sen hatadan uzaksın Allah’ım. Senden başka ilah yoktur ve ölüleri diriltecek olan gene sensin ya Rabbim. Tüm varlıkların tek sahibi ve varisi sensin Allah’ım. Bütün güzel isimler senindir ya Rabbim. Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun. Güç ve kuvvet azim olan Allah’a aittir.

Mucize İş Bulma Duası

Şahmeran duasını iş bulmak için okuyan kişiler iş bulduğu gibi, ticaretinde bol kazanç elde etmek isteyenler de okuyabilirler. Çok kıymetli bir iş bulma duasıdır. Bu duayı okumadan önce güzel bir boy abdesti almak ve iki rekat namaz kılmak en uygun olan davranıştır. Bu duayı yedi defa okumak ise müstehap olan davranıştır. İş bulana kadar bu dua okunmalı ve bırakılmamalıdır.

Kuran-ı Kerim’de geçen ve iş bulmak için okunabilecek sureler bulunmaktadır. Vakia ve İnşirah Suresi de iş bulmak için okunabilecek önemli surelerdir. Bu okunan surelerin ve duaların kabul olmasını isteyen kişinin, beş vakit namazına azami derece dikkat etmesi ve namazını terk etmemesi gereklidir.

Haram olan şeylerden uzak durulmalı ve ettiği duaya kişinin inanması gereklidir. Bir sefer okunduktan sonra kabul olmadı diye dua bırakılmamalıdır. İnanarak edilen ve gereğine uygun yapılan duaları Allah kısa sürede kabul edecek ve işi olmayan bir kişiye hayırlı bir iş verecektir.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

 1. Melis Akyazı göçen dedi ki:

  İş bulma duasını sayenizde öğrendim din üzerine çok güzel bilgiler veryrsnz teşekkür ederim

 2. Belgin Gökdemir dedi ki:

  Allahım hayırlı iş bulmak isteyen herkese nasip etsin çok etkili bir sayfa teşekkür ederim.

 3. Nova dedi ki:

  Geçim saylayabilmek hayatı düzgünce yaşamak adına iş bulmak, düzenli bir işte çalışmak son derece önemlidir. İş bulmak günümüz şartlarında oldukça zordur. Allahın adı ile iş bulmayı kolaylaştıran dualara sığınmak önemlidir. Paylaşımlarınız için teşekkürler Allah razı olsun

 4. yardimciemir1 dedi ki:

  Her işte haram var bu bilgilendirme sayesinde bunlara rağmen en uygun işi buldum teşekkürler.

 5. Efsun çelik dedi ki:

  Allah herkesin dualarını kabul etsin inşallah. Dualar insanın sığınacağı en önemli şey ağzımızdan dilimizden eksik etmemiz gerek. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

 6. Halil dedi ki:

  İş arıyorum 0534 657 3899

 7. Halil dedi ki:

  İş arıyorum 0534 657 3899 kocaeli

 8. Halil05527374101 dedi ki:

  İş arıyorum 05527374101 kocaeli

 9. halil dedi ki:

  iş arıyorum 0552 737 41 01