Ahiret Hayatının Sonsuz Hikmeti

01.05.2024
701
Ahiret Hayatının Sonsuz Hikmeti

Sonsuz kudret sahibi olan Yüce Allah’ın varlığı, ezelî ve ebedî bir yapıdadır. Yaptığı her işte nice hikmetler yer almaktadır. Yaratıcılık sıfatı her zaman varlığını devam ettirmektedir. Nitekim yarattığı ve yaratacağı tüm varlıklar devamlılığını sürdürecektir. Zira içinde yaşadığımız bu sonsuz alemi kim bilir kaç asır önce yaratmıştır! Akabinde bu alemde birtakım ibadet ve görevler ile sorumlu olmak üzere insanları kulları olarak meydana getirmiştir.

Tüm bu insanlar ve diğer nice yaratılmış varlıklar boşuna mı yaratıldılar? Geçici bir süre için yaşayıp sonra tamamen yok olsunlar diye mi yaratıldılar? Elbette ki hayır! Allah’ın sonsuz kudreti ile her zerrede görülen hikmet bunu bize kanıtlamaktadır.

Hiç kuşkusuz ki Allah’u Tealâ insanları bu dünyaya bir imtihan için getirmiştir. Bu alemde yaptıkları iyi ya da kötü amellerinin sonuçlarına ve karşılıklarına başka bir alemde ebedî olarak kavuşmak için yaratılmışlardır. Çünkü bu dünya, herkesin yaptığının karşılığını yeterince görmediği bir yerdir. Nice iyi insan, sefil bir halde yaşam sürerken nice kötülük sahibi kişiler de ferah içinde yaşayarak kötülüklerinin cezasını maalesef ki bu alemde görmemektedir. Bu nedenle Yüce Allah’ın adaletinin tam anlamı ile gerçekleşeceği bir alem lazım olur ki herkes yaptığı işlerin karşılığını burada bulabilsin. Böylelikle Allah’ın yaratıcılık sıfatı kendisini daimi bir şekilde gösterebilsin. İşte Ahiret hayatının hikmeti bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Dünya aleminde insanlar ve diğer sorumlu canlılar 2 kısma ayrılmış durumdadır. Bunlardan bir kısmı üzerine düşen görevleri yerine getirerek Allah’ın varlığına kalpten bir iman ile sarılmış biçimde bulunurlar. Bu inançla hareket eden insanların mükafatları ahiret hayatında ebedî olacaktır.

2 kısımdan diğeri ise nefislerine yenik düşerek görevlerini kötüye kullandıklarından dolayı Yaratıcısını unutmuşlar insanlardan meydana gelmektedir. Bu insanlar, milyonlarca yıl yaşayacak olsalar bile kendi inançlarını terk etmemek gibi bir gaflette bulunurlar. İşte böyle insanların cezası da kendi inançları gibi ebedî olmaktan kurtulamayacaktır. Şüphesiz ki ahiret hayatında sonu gelmeyecek bir azabı hak edeceklerdir.

Şunu da belirtmekte fayda var ki, Yüce Allah’ın huzurunda güzel ahlak ve imanlı olmak o kadar yüce bir durumdur ki onun karşılığı, Rabbimizin bir ihsanı olarak sonsuz bir mükafattan ibarettir. Aksine Allah’ı inkar ederek batıla tapınmak ise çok büyük bir cinayettir. Bunun karşılığı, sonsuz cehennem azabından başka bir şey olmayacaktır. Öyleyse bizler, sonsuz merhamet sahibine sarılalım ve ebedi cenneti hak etmek uğruna ömrümüzü harcayalım.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.