Besmele Çekmenin Faziletleri

16.07.2020
1.000
Besmele Çekmenin Faziletleri

Besmele çekmek, var olan her şeyi yaratan, varlıkta durdurup yok olmaktan koruyan Allah’u Teala’nın adı ve yardımı ile bu işimi yapabiliyorum demektir. ” Bismillahirrahmanirrahim” şeklinde okunur ve yazılır. İlk insan ve ilk peygamber Âdem Aleyhisselama ilk Besmele gelmiştir. Müminlerin Sırat’tan geçmesini sağlayan ve onlara Cennetin kapılarını açan yine Besmeledir. Peygamber efendimiz Besmele çekmenin kişinin ailesini, yakınlarını ve tüm sevdiklerini Cennete yakınlaştırdığını buyurmuştur.

Besmele 19 harften oluşur. Bu 19 harf ise cehennemde bulunan zebanilerin sayısına denktir. Beslemeyi çok okumak ve bunu alışkanlık haline getirmek kişinin Allah’ın zebanilerden koruduğu kulları arasına girmesini sağlar. Allah besmele okuyan kişiyi musibetlerden uzak tutar. Bunlara ek olarak kişinin malına ve mülküne bereket getirir. Besmele okuyan kişinin evine huzur ve dirlik gelir. Besmele okuyacak kişinin Besmeleyi harama girmemiş, abdestini alarak kalpten tasdik ederek itikatından şüphe duymayarak okuması o kişi için en sağlıklı ve en hayırlı olanıdır.

Besmele Nasıl Okunmalıdır?

Besmele sureye başlanırken okunmalıdır. Sure ve ayet okumaya başlamadan önce Euzü Besmele ile başlamak ve Fatiha suresini okumaya başlamadan önce Besmele okumak vaciptir. Diğer sureler okunurken Besmele çekmek sünnettir. Bunların yanı sıra bir Mümin’in yapması yasak ve haram olan şeyleri yapmaya başlamadan önce Besmele çekmesi kesinlikle küfre girer. Müslüman kişi iyi ve hayırlı işlere başlamadan önce Besmele okumalıdır. İyi işlere başlamadan önce okunan Besmele o işin yolunda gitmesini ve hayırlara vesile olmasını sağlayacak en temel unsurdur. Eğer kişi önemli bir işe başlamadan önce Besmele okumuyor ise işinde büyük eksiklikler ile karşılaşabilir.

Besmele Çekmenin Faziletleri

Besmelenin Müslümanlar için daha pek çok fazileti bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Kişinin ölürken çekeceği acıyı hafifletmesi, kabirde karşılaşacağı soruların basitleşmesi, kabir azabını azaltması ve Allah huzurunda vereceği hesabın kolaylaşması için Besmeleyi günlük hayatta dilinden hiç düşürmemesi gereklidir.
 • Kişi yatmadan önce 21 defa Besmele okursa, gece şeytanın şerrinden, cinlerin rahatsız etmesinden, depremden ve diğer musibetlerden korunur. Bu sayede uyanana kadar güvende olur.
 • Yağmur yağdırmak amacıyla 70 kere okunan besmele yağmur yağmasına vesile olur.
 • Günde 100 kere çekilen Besmele, büyü yapılmış ya da ağrısı olan kişinin rahata ermesine vesile olur.
 • Rızık bolluğu ve bereket isteyen kişi, abdestli olarak ve kıbleye dönmüş biçimde pazar günü güneşin ilk ışıklarıyla birlikte 313 kere Besmele okuyup, 100 kere de Peygamber efendimize (S.A.V) salavat göndermelidir.
 • Bir kişiye karşı kalbinde sevgi ve muhabbet olmasını isteyen kişi, 786 kere Besmele okunmuş bir bardak suyu içmelidir.
 • İşlerinde başarılı bir sonuca ulaşmak isteyen Müslüman kişi, sabah vaktinde güneş doğarken güneşe doğru oturup 300 kere Besmele okuyup, 300 kere de Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’e (SAV) salavatu selam göndermelidir.
 • Herhangi bir isteği olan kişi 7 gün boyunca aralıksız 786 kere besmele çekerse isteğine ulaşır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Karınca Gibi Müşteri Gelmesi İçin Dua
YAZAR BİLGİSİ
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.
YORUMLAR
 1. Kahve telvesi dedi ki:

  Besmele başlangıçtır. Ama bu kadar koruyuculuğunu bilmezdim. Besmelenin ahirette bile kolaylık sağladığını görmek çok mutlu ettin.
  Rabbim besmele anahtarından bizleri eksik etmesin