Şimşek Çakıp Gök Gürleyince Okunacak Dua

Şimşek Çakıp Gök Gürleyince Okunacak Dua

Yağmur yağdığında gök gürültüsü ve şimşek kaçınılmazdır. Şimşek çakıp gök gürleyince okunacak dua sayesinde kişilerde rahatlama oluşur. Bilindiği üzere çocukluk evresinden bu yana pek çok kişi gök gürültüsü ve şimşekten korkar. Bu yüzden dua ile gök gürültüsü ve şimşek korkumuzu yenebiliriz.  Yağmur yağması ile birlikte yeryüzüne rahmet iner. Ancak beraberinde oluşan gök gürültüsü ve şimşekler insanlara korku dolu anlar yaşatabilir. Bazı gök gürlemeleri insanın yüreğini ağzına getirebilecek potansiyeldedir.

“Huve-lleżî yurîkumu-lberka ḣavfen vetame’an veyunşi-u-ssehâbe-śśikâl. Veyusebbihu-rra’du bihamdihi velmelâ-iketu min ḣîfetihi veyursilu-ssavâ’ika feyusîbu bihâ men yeşâu vehum yucâdilûne fi(A)llâhi vehuve şedîdu-lmihâl”

Gök gürültüsü ve şimşek çakması korkulacak bir şey olmasa da bazı durumlarda tehlikeli olabilmektedir. Özellikle yıldırım düşmesi halinde ölüm ve yangın gelişebilmektedir. Gök gürlemesi ve şimşek çakmasından korkan kişiler peygamberimizin tavsiyesi olan duaları okuması çok kıymetli olacaktır. Bunun yanı sıra Allah’ı zikretmek korkuyu bertaraf edecektir.  Şimşek çakması halinde dua etmek bu doğa olayına daha soğukkanlı bakmanıza yardımcı olacaktır.

Özellikle çocuklarda gök gürlemesine ve şimşeklere karşı korku gelişir.  Bugün pek çok yetişkin insanda çocukluktan kalan bu korkularını yenebilmiş değildir.  Gök gürültüsü olup şimşekler gökyüzünde çaktığında korkunuzdan emin olmak adına çeşitli korku duaları da okumak kıymeti olacaktır. Gök gürültüsü ayrıca Allah’ı anmak için kullara bir çağrıdır. Rad suresi 12-13 ayetleri gökyüzündeki oluşan şimşek ve gök gürültüsünü açık bir dille ifade etmektedir.

Gök Gürültüsünden Korkmamak İçin Dua

Gök gürültüsünden korkmamak için dua okumak son derece akıllıca olacaktır. Böylece kişi korkusundan emin olarak Allah’a sığınır. Özellikle doğal afetlerde okunacak dualar gök gürültüsü ve şimşek çakarken kişilere huzur sağlayacaktır. Bu duaların ezberlenmesi de ayrıca kıymetlidir. Yağışlı havalarda gök gürültüsü ve şimşekler yoğun olabilir. Bu sebeple çocuklarda olumsuz etki yaratabilir.  Korkan kişiler dua zikri yaptığında kısa zamanda korkunun yerini huzur alacaktır.

Şimşekler tüm havayı aydınlatarak adeta korku filmi yaşatır. Üstüne birde gök gürültüsü eklendiğinde korku giderek şiddetlenir. Bu yüzden hem yetişkinlerin okuyabileceği hem de çocuklara öğretilmesi gereken korku duaları oldukça etkili olacaktır. Kısa ve dilin kolay döndüğü dua ve ayetler ezberlenerek sürekli okunmalıdır.  Gök gürültüsünden korkanlar için okunacak dualar kişiyi sakinleştirecek ve çeşitli düşüncelerinden arındıracaktır.  Gök gürültüsü ve şimşeğin şiddeti ne olursa olsun kişi Allah’a sığındığında tüm endişeler giderilecektir.

Yıldırımdan Korunma Duası

Yıldırım düştüğünde çok tehlikeli durumlar meydana gelmektedir.  Bu sebeple yıldırımdan korunma duası pek çok insan tarafından sorulmaktadır. Kişilerim yağmurlu havalarda korunaklı ve güvende olması adına Allah’a sığınması oldukça önemlidir.  Okunan dualar ile kişi kendini ve ailesini koruma altına alabilir. Böylece gök gürültüsü, şimşek ve tehlikeli yıldırımlardan korunmuş olur.  Herkesin korkusu vardır. Bazı kişiler şimşek ve yıldırırımdan çok korkar. Yetişkin kişilerde bile bu korku oldukça yüksektir. Bu yüzden korkunun etkisini azaltıcı dualar çok kıymetlidir.

“Sübhânel melikil kuddûsirabilmelâiketi ver rûh,celletes semâvati vel erdabilızzeti ve ceberût.

Yağmur sessiz sakin yağdığında oldukça huzur vericidir. Ancak şimşeklerle ve gök gürültüsü ile geldiğinde bu oldukça korkutucu olabilmektedir.  Bu yüzden pek çok kişi yağmur yağdığında korku dolu bekleyiş içerisine girer.  Gök gürlememesi ve şimşek çakmaması için Allah’a dua eder. Aslında gök gürlemesi gökyüzünün Allah’ı anmasından ibarettir. Bu yüzden müminlerin huzur içinde Allah’a yönelmesi çok kıymetli olacaktır.

Yıldırım şimşekten çok daha güçlü ve ölümcül olabilir. Bu sebeple korunma duaları etkili olacaktır.  Böyle anlarda Allah’ı anarak tesbihat yapmak çok önemlidir. Dua ve Esma zikirleri ile hem kendinizi hem de sevdiklerinizi koruyabilirsiniz. Sonuç itibari ile yerin ve göğün tek sahibi şüphesiz Allah’tır. Korkularımızı huzur verecek, afetlerden koruyacak sadece Allahtır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.