Kurban Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

21.05.2024
946
Kurban Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Kurban İslam’da Allah’ın emirlerinden birisidir ve bayramda yapılacak en faziletli ibadettir. Kurban ibadetine her ne kadar vahşet dense de bu haksız bir ithamdır. Dünya üzerinde birçok hayvan vahşeti dururken sonunda birçok maslahat olan bir ibadete vahşet denmesi haksızlıktır.

Kurban seçiminde dikkat edilecek hususlar ana başlıklar halinde şu şekilde sıralanabilir: hayvanın uzuvlarının tam olması, boynuzlarının kırık olmaması, gözlerinden birisinin bile kör olmaması, kulağının tamamının kesik olmaması.

Kurban seçiminde hayvanın bu gibi şartlarının olması yapılan ibadetin tam ve güzel olması içindir. Yapılan ibadete değer vermesi açısından önemlidir. Bir ibadet kişilerin inisiyatifine göre değil ibadet edilenin isteği doğrultusunda yapılır.

Ana başlıklardan sonra küçükbaş ve büyük baş olarak ikiye ayrılacak şartlar şöyledir. Küçükbaş hayvanlar 6 aylık dahi olsa bile eğer heybet ve görünüm olarak annesinin görünümüne benzemişse kesilmesi münasiptir. Bunların haricinde uzuvlarının tam olması gibi hususlar aynen geçerlidir.

Büyük baş hayvanlarda 2 yaşını doldurmuş hayvanlar kesilebilir. 2 yaşın altındaki hayvanlar kurban için uygun değildir. 2 yaşını doldurmuş ve alt ön iki dişinin değişmiş olması gerekmektedir. Eski dişlerin düşüp yeni dişlerin çıkmış olması gerekir ki bu da ekseriyetle 2. Yaşı doldurmasına tekabül eder. Kurban edilecek hayvanın takatinin yerinde olması gerekir ve kurban edileceği yere kadar yürüyebilmesi gerekir. Kurban edileceği yere kadar yürüyemeyecek derecede zayıf ve güçsüz olmaması gerekir.

 Kurban Seciminde Dikkat Edilecek Hususlar

Kurban Seciminde Dikkat Edilecek Hususlar

Kurban ibadeti senede bir defa yapılan ve Allah’a yakınlaşmak bakımından en güzel ibadetlerden birisi olması hasebi ile dikkat edilmesi gereken ve özen gösterilmesi gereken bir ibadettir. Her yapılan ibadet özen gösterilmeyi hak eder tabi ama senede bir kere yapılacaksa fazladan özen gösterilmesi daha iyi olacaktır. Küçükbaş hayvanlar için tek hisse vardır ve tek kişi adına kurban edilir. Büyükbaş hayvanlarda ise 7 hisseye kadar paylaşılabilir. Bu noktada hayvanı paylaşılacak hisse miktarına göre seçilmesi, cüssesinin ve kilosunun ona göre olması daha uygun olacaktır.

Kurbanı keserken bu işi yapan kişilerden yardım alınması gerekir. İşin ehli kişiler tarafından kesimi yapılması gerekir. Hiç kimse bir ameliyatını avukata bir davasını da doktora teslim etmez. Bu sebeple işin ehli olmayan ve aynı zamanda ehli olduğunu savunan kişilerin kurban kesimine girmemesi hem kendileri için hem de kurban ibadetinin makbul olması bakımından daha elzemdir.

Kurban seçiminde dikkat edilecek hususlardan birisi de hayvanın dişi olması veya erkek olmasıdır. Dişi hayvan kurban olarak kesilebilir ancak burada farklı bir durum söz konusudur. Dişi hayvanlardan fazladan gelir elde edildiği için ve üreme konusunda daha fazla yere sahip olmaları bakımından maslahat gereği erkek hayvanların tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Hayvanın dişi olması durumunda eğer kontrollerde gözden kaçmış ise gebe olma durumu ile karşı karşıya kalınabilir.

Hamile olduğu önceden biliniyorsa kurban için o hayvanın kesilmesi mekruh kabul edilmiştir. Alınmadan öncesinde gebe olduğu biliniyor ise alınmaması gerekir. Kestikten sonra anlaşıldı ise yavrusunun da eğer uzuvları belirecek kadar büyümüş ise kesilmesi gerekir değilse bir daha kesilmesine gerek yoktur. Kurbanınızı seçerken kontrollerinin tam olarak yapıldığına dikkat edilmesi gerekir. Yapılan ibadetin tam olması ve kurban olarak kesilmesi uygun olmayan hayvana yanlış muamele olmaması açısından önemlidir.

Daha detaylı bilgi için itibar ettiğiniz hocalara danışmak ve fıkıh alanında muteber kabul edilen kitaplardan yardım alınması daha iyi olacaktır. Bu işi ehli ile halletmek her işte olduğu gibi daha elverişli olacaktır. Her işi ehline bırakmak gerekir sözüne istinaden ibadetlerinizde de ehline danışmak yadırganacak bir durum değildir.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.