Banyoya Girerken Okunacak Dua (Mutlaka Yapın)

Banyoya Girerken Okunacak Dua (Mutlaka Yapın)

Bilindiği üzere her işe başlarken besmele getirmek şarttır. Banyoya girerken okunacak dua her müslüman tarafından bilinmesi gerekir. Banyo ve tuvaletlerimiz ne yazık ki savunmasız alanlardan biridir. Özellikle Cin musallatına açık yerlerden biridir. Bu yüzden banyo ve tuvalete girerken dua ile girmek hem sevap hem de koruyucudur. Bununla birlikte banyodan çıkarken dua etmek oldukça yararlıdır. Ancak kişiler tuvalet ve banyo esnasında dua okumamaları çok önemlidir. Kişiler yalnızca abdest alırken besleme getirmekte yükümlüdür.

“Allahümme innî eûzü bike mine’l-hubsi ve’l-habâis”

Banyo ve tuvalete girerken dua okumak şeytanın şerrinden korunmak için çok önemli olacaktır. Özellikle Cin musallatını önlemek için bu gibi ıslak ve rutubetli alanlarda dua okuması yapmak çok önemli olacaktır. Banyolarımız manevi olarak arındığımız ve temizlendiğimiz yerdir. Ruhen temizlenmek ve olumsuz etki edebilecek varlıkların etkisine girmemek niyeti ile dua okumak faydalı olacaktır.  Kişi eğer dua bilmiyorsa banyoya girerken besmele çekebilir. Bu sayede kovulmuş şeytanın şerrinden emin olabiliriz.

Banyoya girmeden hemen önce tuvalet kapısında besmele çekmek veya dua etmek tüm kötülüklerden koruyacaktır. Banyo duasında Allah’a sığınarak pis olan her şeyden korunma dileriz.  Dua etmek kişinin içsel olarakta arınmasına neden olmaktadır. Kişinin dünya aleminde huzurlu olabilmesi için her alanda duayı bırakmaması kıymetlidir.

Banyodan Çıkarken Okunacak Dua

Banyodan çıkarken okunacak dua Allaha hamd şeklindedir. Sonuç itibari ile tuvalette ihtiyacımızın giderilmesi, kirden arınmak, gusül almak sağlıklı ve sıhhat belirtisidir. Bu yüzden banyodan çıkarken de Allah’ın verdiği afiyete de hamd edebilmek oldukça önemli olacaktır. Banyoya girerken ve çıkarken dua etmenin adabını öğrenmek ve öğretmek gerekir. Sonucunda biz insanlar her gün görünür ve görünmez şeylerle sınanmaktayız. Bu sebeple gireceğiniz banyoda bizi nelerin beklediğini bilemeyiz. Bu sebeple dilimizi duaya alıştırmak çok önemli olacaktır.

“Elhamdü lillâhillezî ezhebe anni’l-ezâ ve âfânî.”

Bir müslüman olarak banyo ve tuvalet adabını bilmek gerekir. Özellikle banyoya girerken sağ ayak değil sol ayak kullanılmalıdır. Çıkarken ise tam tersi sağ ayak kullanılmalıdır. Tuvalet ihtiyaçlarımız ile mesane ve bağırsak temizliği sağlanır. Bununla birlikte banyo yaparak beden temizliğimizi sağlarız. Bunlar büyük nimetlerdir. Afiyetimizin sağlığımızın yerinde olduğunun göstergesidir. Bu yüzden Allaha teşekkür ederek hamd ederiz. Peygamber efendimiz (S.A.V) Gufrâneke dediği bilinmektedir.

Peygamberimizin Banyoya Girerken Okunacak Dua

Peygamberimizin banyoya girerken okunacak dua tavsiyelerine tüm İslam alemi uygulamalıdır. Evimizin önemli ihtiyaçlarının giderildiği tuvaletler ne yazık ki korunaksızdır. Bazen ev dışında da lavaboları kullanmak durumunda kalabiliriz. Bu daha da dikkat isteyen bir durumdur. Çünkü kimin banyosunda ne var ne yok bilemeyiz. Biz insanlar dünyayı çeşitli canlılarla beraber paylaşmaktayız. Özellikle Cinler Kuranda da geçmektedir. Cinleri biz insanlar göremediğimiz için nerede yaşam sürdüklerini bilemeyiz. Banyolar bu konuda insanlara musallat bulaştırmaya müsait alanlardır.

“Gufrâneke yâ Rab”​

Gerek banyoya girerken gerekse çıkarken dua okumayı ihmal etmemeliyiz. Eğer dua bilmiyorsak hiç olmazsa mutlaka besmele geçmeliyiz. Bu sayede her türlü kötülükten korunmuş oluruz. Evden çıkarken ve eve girerken dua okuyorsak aynı özenle tuvalete girerken de dua okumayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Dikkatinizi çekmek gerekir ki yetişkin ya da çocuk fark etmez bazen tuvalete girmekten korku duyarlar. Bu yüzden banyoya girerken birilerinin desteğine ihtiyaç duyarlar.

Mutlaka okumalısınız Kısmet Açmak İçin Okunması Gereken En Etkili Dualar

Banyolarımızın güvenli ve korku vermemesi adına kendimizi dualarla koruma altına almalıyız. Banyoya girerken ve çıkarken edeceğimiz dualar hem çok kısa hem de çok kolaydır. Şunu da belirtmek gerekir ki dualarımı takıntıya dönüştürmemekte fayda vardır. Dua okumadan girdiğinizde illa ki kötü şeyler yaşayacağınız anlamı taşımamalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.