Evliyaların Dilek Duası Okunuşu Ve Anlamı

Evliyaların Dilek Duası Okunuşu Ve Anlamı

Evliyalar İslam dünyasında büyük saygı uyandıran Allah’ın sevgili kullarıdır. Evliyaların dilek duası çok kıymetlidir. Her evliya Allah dostu olup, toplumu dine ve iyiye yöneltmektedir. Evliyalar yaptıkları dualarla dikkat çekmektedir. Allah yolunda olan maddi ve manevi haklıyı haksızı adaletli şekilde gözlemleyen evliyaların duaları mucizevi bir şekilde gerçekleşmektedir.

Evliyaların Dilek Duası

Günümüzde ne yazık ki evliya diyebileceğimiz kıymetli insanlar kalmadı. Ancak evliyalar öldükten sonra bile hala türbelerinde Allah için duaları kalplerde yankılanmaktadır.

“Bismillahirrahmanirrahim. La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil aziym. Allahümme inni es’elüke ya Kadimü.Ya Daimü.Ya Vitru.Ya Ehadü.Ya Samedü.Ya Hayyü. Ya Kayyumü.Ya zel celali vel ikram. Fe in tevellev fekul hasbiyallahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym.”

Evliyaların ettikleri dualar zaman içerisinde dilden dile dolaşmış bugünlere gelmiştir. Evliyaların Allah’a yakarışları her zaman etkili olmuştur. Bu yüzden halk arasında evliya duaları tereddüt edilmeden büyük bir inançla yapılmaktadır. Büyük evliyaların dilek duaları ayet değildir. Kendi içlerinden geçenleri dua olarak dillerinden dökmüşlerdir.  Ancak bazı evliya dualarında ayet, ismi azam, Esma görmek mümkündür. Bu yüzden dua ederken abdestli olmak önemli olacaktır.

Mutlaka okumalısınız Bismillah Ve B Harfinin Sırrı Hz.Ali

Ermiş ve evliyaların duaları çabuk tesir etmektedir.  Hiçbir evliyanın duası geri çevrilmez. Bu sebeple biz insanlar için evliya duası özeldir. Evlilik, kariyer, sağlık konularında evliyaların duaları çok tesirlidir. Duaların kabul görmesi için temiz kalpli, gönül gözü açık Allah tarafından her türlü ihtiyacı karşılanmış evliyaların duaları hayatımızı olumlu anlamda etkileyecektir.

Evliyaların Dilek Duası Faziletleri

Evliyaların dilek duası faziletleri saymakla bitmez. Öyle ki kişi neye niyet ettiyse Allah tarafından duasını tez zamanda kabul olacaktır. Ancak evliya dualarını orijinal olarak bulmak çok önemlidir. Özellikle internet platformlarında dualar değiştirilip, ekleme yapılmaktadır.  Kimi dua kısa tutulmuşken kimi duada uzun şekilde verilmiştir. Bu yüzden evliya dilek duaları araştırılıp uygulamaya geçilmelidir. Elbette ki duada ısrarcı olmak çok kıymetli olacaktır. Evliya duaları en hayrınıza olacak şekilde gerçekleşecektir.

  • Bekar olan kız ya da erkek evliya duasını okursa kısa zaman içerisinde hayırlı kısmeti çıkar.
  • Maddi darlık içinde olan kişiler evliya duası okuyarak bolluk ve berekete kavuşur.
  • Sağlık sorunları yaşayan kişiler büyük evliyaların dualarını ve yaptığı zikirleri yaparsa Allah izin verirse sağlık sorunlarını bertaraf eder.
  • İşsiz kişiler evliya duası ile iş bulabilir ve kariyerinde ilerleyebilir.
  • Hastaya şifa, dertliye devadır evliya duaları bu yüzden temiz kalple niyet edilerek okunmalıdır.

Evliyaların yaptıkları dualar düzenli olarak yapıldığında sonuç vermektedir. Ancak bu dualarda sayılar belirtilmediği için kişiler istedikleri kadar dua okuması yapabilir.  Evliya duasını okumakta nasip işidir. Allah dilediği kulunu dilediği şekilde rızıklandırır. İnanarak okunan evliya duaları kısa sürede etkileşim sağlayacaktır. Hayatın olumsuzluklarına karşı evliya duaları okumak kişiye huzur ve mutluluk verir. İnancı kuvvetlendirir.

Evliyaların Dilek Duası

Evliyaların Dilek Duası

Büyük Evliyaların Duaları

Büyük evliyaların duaları pek çok insan tarafından okunmaktadır. Yapılan duaların sonucunda niyetler kolaylıkla olduğu gözlemlenmiştir. Elbette ki dua ederken deneme yapmamak ve akışta olmak kıymetlidir. Evliya duası okuyan kişilerinin niyetleri bir günde de gerçekleşebileceği gibi zamana da yayılabilir. Herkesin niyeti farklıdır bu yüzden niyetlerde kıyaslama yapılmamalıdır. Bununla birlikte evliyaların dualarını okumak büyük sevaptır.  Evliya duaları okurken mutlaka anlam içeriğine göz atılması gerekir. Bu her dua için geçerlidir. Sonuç itibari ile Allah edilen duaların manasını bilmek kişilerde idrakı da güçlendirir.

Türkiye’de sayısız evliya vardır. Eyüp Sultan, Yuşa Hz. Yahya Efendi, Telli Baba, Tez veren Baba, Mah Baba, Seyit Ali Baba gibi evliyaların türbeleri ziyaret edilerek, onların olmuş dualarının suyu yüzü hürmetine dua edilmesi huzur verici olduğu gibi nimetlerin kabulünü sağlamaktadır. Elbette ki Allah en iyi bilendir. Hakkınızda hayırlı olanlar en güzel şekilde gerçeğe dönüşecektir. Evliya duası ederek kendi hayatınıza güzellikleri çekebilirsiniz.

Hasbinallah ve nimel vekil Dilek için kaç defa okunmalı?

“Hasbinallah ve nimel vekil” duası, çeşitli zorluklar veya sıkıntılar karşısında okunan bir dua olarak bilinir. Bu dua, kişinin Allah’a güvenip O’na dayanma anlamını taşır. Bu dua kişinin içinde bulunduğu duruma, niyetine ve ihtiyacına bağlı olarak farklı sayılarda okunabilir.

“Hasbinallahü la ilahe illa hüve. Aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil-azim.”

Türkçe Anlamı

“Allah yeter bize; O’ndan başka ilah yoktur. O’na dayandım ve O, büyük Arş’ın Rabbidir.”

Bu duayı zor zamanlarda okursal Sıkıntılı anlarda veya endişeli durumların önüne geçebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.