Bakara Suresi Nazara İyi Gelir mi?

Bakara Suresi Nazara İyi Gelir mi?

Nazar kelime anlamı olarak göz değmesi demektir. Nazarın hak yani doğru olduğunu gösteren hadis-i şerifler bulunmaktadır. Bir hadisinde ise sevgili Peygamberimizi şu şekilde buyurmuştur. ”Nazar haktır, adamı mezara deveyi kazana sokar” demiştir. (Kaynak : Müslim, İbni Adiy)

Bakara Suresi Nazara İyi Gelir mi?

Daha önceki konularımızda bakara suresi büyüyü bozar mı bu konuda bilgi vermiştik. Nazar konusu hadislerde Peygamberimiz tarafından doğrulandığı gibi, Kuran-ı Kerim ayetlerinde de nazarı hak olduğu ve kişinin nazara gelebileceği belirtilmiştir. Allah-u Teala Kalem Suresinin 50 ve 51’inci ayet-i kerimesinde nazar ile ilgili şöyle ayet buyurmuştur. ”Allah onu seçerek iyiler arasına kattı. Doğrusu inkarcı olanlar ve Kuran-ı Kerim okunduğu zaman ve onu duyduklarında, nerede ise onu gözleri ile devireceklerdi. Bir de durup o delidir diyorlar ve alay ediyorlardı. (Kaynak : Kalem Suresi Ayet 50-51)

Nazar değen ve göze gelen bir kişinin yapması gereken en doğru davranış ise Kuran-ı Kerim okumaktadır. Özellikle büyüye ve sihire karşı etkili olan Bakara Suresi, nazar değen kişinin de okuması gereken bir suredir ve kısa sürede etki etmektedir. Belli kurallara uyularak okunan Bakara Suresi nazara iyi gelir ve kişinin daha huzurlu bir şekilde yaşamasını sağlar.

Nazara Karşı Hangi Sureleri Okumak Gereklidir?

Kuran-ı Kerim başlı başına Müslümanlara şifa olan ve okunması halinde her türlü nazar ve sihirden korunmasını sağlayan Allah kelamıdır. Nazara karşı oldukça etkili olan ve Kuran-ı Kerim sureleri bulunmaktadır. Bunların başında ise en uzun sure olan Bakara Suresi gelmektedir. Nazara karşı okunacak sureler arasında ilk sırada gelen ve mutlaka okunması gereken önemli bir suredir. Bakara Suresi gibi Kuran-ı Kerim’de nazara karşı etkili olan sureler bulunmaktadır.

Bu surelerden bazıları şunlardır.

 • Bakara Suresinin 285-286 ayetleri nazara karşı her gece yatmadan önce okunmalıdır.
 • Bakara Suresinin 255’inci ayeti de nazara karşı okunması gereken ve kişinin her türlü kötü gözden korunmasını sağlayan koruyucu bir ayettir.
 • Kuran-ı Kerim’in ilk suresi olan ve açılış anlamına gelen Fatiha Suresi, nazar gibi birçok manevi hastalığa iyi gelen şifa ayetleridir.
 • Felak ve Nas Sureleri sihir ve büyüye karşı nasıl etkili oluyor ve kişiyi koruyorsa, nazar değen kişinin veya değmesini istemeyenin okuması mutlaka gerekli olan suredir.

Kuran-ı Kerim dışında nazardan korunmak için kurşun dökmek veya başka bir batıl inanca sarılmak oldukça yanlıştır ve etkisizdir. Bu batıl şeylere yapan kişi nazardan korunamayacağı gibi, Allah’ın sevmediği şeyleri yaptığı için de günaha girecektir.

Bakara Suresi Nazara Karşı Kaç Defa Okunmalıdır?

Bakara Suresi yüce kitabımızın en uzun suresidir ve faziletlerinin yanında da okuyana çok büyük sevaplar kazandırmaktadır. Bakara Suresi nazara karşı etkilidir ve belli sayılar ile okunduğu müddetçe de tesirini daha erken göstermektedir. Bakara Suresinin son iki ayetini yatmadan önce okuyan kişi, hem gecenin tamamını ibadetle geçirmiş sevabı almakta, hem de nazara ve göz değmesine karşı korunmaktadır. Bu husus ile ilgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur. Bakara Suresinin son iki ayetini her gece okumaya devam eden eve, sihir ve nazar isabet etmez demiştir. (Kaynak : Tirmizi)

Bakara Suresinin okunduğu eve şeytanda yaklaşamaz. Eğer Bakara Suresi okuyarak hem nazardan korunmak, hem de büyük mükafatlara sahip olmak isterseniz, öncelikle farz olan beş vakit namazı eda etmeniz gereklidir. Aksi halde namaz kılınmadan okunacak olan Kuran-ı Kerim sureleri, kişiye fayda sağlamayacak ve namazını kılmadığı için de günaha sokacaktır.

Bu yüzden önce farz olan namaz ibadeti eksiksiz yerine getirilmeli ve nazar gibi şeylerden korunmak için de, Bakara Suresinin son iki ayeti ile 255’inci ayeti olan Ayetel Kürsi üçer defa okunmalıdır. Bu şekilde kişiye nazar değmeyecek ve Allah o kulunu nazar ve sihire karşı koruyacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

 1. The dedi ki:

  Allah razı olsun.Güzel bir siteye benziyor

 2. Abdullah yiğit dedi ki:

  Bakara suresi nazara iyi gelir harika bir makale ortaya konmuş

 3. buse dedi ki:

  bakara suresi nazar için çok çok iyi bir dua sitedeki güzel makale için teşekkürler

 4. Mehmet Resul İnan dedi ki:

  Bütün belalardan korur

 5. Alperen dedi ki:

  Nazara ne iyi gelir diye araştırıyordum bu siteyi gördüm okudum dinle ilgili çok faydalı konular var

 6. Belinay Akar dedi ki:

  Gerçekten bu güzel ve bilgilendirici makale için teşekkürler

 7. kimsez63 dedi ki:

  bakara suresi belalardan ve kötülüklerden korur

 8. Ömer Akbuğa dedi ki:

  Gerçekten çok faydalı bir site içinde yararlı ve faydalı bilgiler var bende çok merak ediyordum bakara süresi nazara iyi gelir mi diye sayenizde bilgilendim sağolun