Enfal Suresi Kaç Ayet – Enfal Suresi Ne Zaman Nerede İnmiştir?

Enfal Suresi Kaç Ayet – Enfal Suresi Ne Zaman Nerede İnmiştir?

Enfal Suresi Hakkında Kısa Bilgi

Enfal suresi, kuranın sekizinci suresidir. Bedir savaşı ile ilgili ayetlerinden dolayı Bedir suresi olarak anılsa da ilk ayetinde geçen “Enfal” kelimesinden adını alır. Arapça fazlalık manasındaki nefl kökünden türeyen bu kelime, savaş esnasında ele geçirilen ganimetler anlamına gelmektedir. Bazı âlimlere göre ise, sadece Allah ve Resulünün hakkı için ayrılması gereken ganimet miktarı manasına gelir. Bunun yanı sıra, savaş olmaksızın müşriklerden Müslümanların eline geçen her tür vergi yahut ta gelir manasına geldiği de dile getirilir.

Enfal Suresi Ne Zaman İnmiştir?

Sureni büyük bölümünde Bedir Savaşından bahsedildiğinden dolayı, Hicretin ikinci senesinde yapılan savaşı müteakiben nazil olmuştur. Bedir savaşı sırasında ele geçirilen ganimetlerin Allah ve O’nun Resulüne ait olduğundan ve nasıl dağıtılacağının kararını verecek olanın da onlara ait olduğundan bahseder. Son ayetleri ise Müslümanlar tarafından yapılan anlaşmalardan bahsedilmektedir. Buradan hareketle son ayetler, Mekke Fethi öncesi yahut ta sonrasında inmiştir. Mekke fethi ve sonrasında

Enfal Suresi Nerede İndirilmiştir?

Enfal Suresi Medine’de inmiştir. Bedir savaşından bahseden ayetler, hicretin ikinci senesinde gerçekleşen savaşın sonrasında Medine şehrinde nazil olmuştur. Son ayet de Mekke fethimden önce ya da sonrasında Medine’de indiği rivayet edilir.

Enfal Suresi Kaç Ayetten oluşur?

Enfal Suresi yetmiş beş ayettir. Ayetlerin önemli bir kesimi, Mekkeli müşriklerle yapılan ilk savaş olan Bedir savaşından bahsetmektedir. Savaşın sonrasında ele geçen ganimetlerle alakalı da kararın kimler tarafından verileceği üstünde durulur. Antlaşmadan bahseden son on ayetin, Mekke fethi esnasında nazil olduğu düşünülmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.