Bakara Suresi Neye İyi Gelir? Bakara Suresi Faydaları

Bakara Suresi Neye İyi Gelir? Bakara Suresi Faydaları

Bakara Suresi Neye İyi Gelir?

Bakara Suresi neye iyi gelir? sorusu Müslümanların son günlerde en çok merak ettiği ve cevabını öğrenmek istediği soruların başında yer almaktadır. Uzun bir sure olan ve sayılmayacak kadar faydası olan Bakara Suresi, okuyan Müslümana hem dünya hayatında, hem de ahirette çok büyük sevaplar kazandırmakta ve Allah’ın rızasını kazanmasına vesile olmaktadır.

Allah Kuran-ı Kerim ayetleri okuyan kulunu sevdiği gibi, okuyan kişi de Allah’a daha çok yaklaşır ve maneviyatı artar. Allah’ın ayetlerinin hepsi Müslümana şifadır ve okuması kendisine fayda sağlayacaktır. Bu şifa ayetleri içerisinde yer alan Bakara Suresinin faydalarını ise sizlere yazımızda detaylı şekilde anlatacağız.

Bu şekilde en doğru bilgiye ulaşmış olacak ve amel etmeniz halinde ise büyük sevaplar kazanacaksınız. Bakara Suresinin iyi gelmediği bir hastalık yoktur. Başlı başına bir şifa olan bu sure, Müslümanların sıkça okuduğu ve faydasını kısa sürede gördüğü önemli bir suredir. Diğer sureler gibi sevgili Peygamberimiz ümmetine, Bakara Suresini okumasını tavsiye eder ve kendisi de çok defa namaz kılarken okurdu.

Özellikle bu surenin ayetel kürsi olarak bilinen 255 inci ayeti kerimesi, kişinin her türlü nazar, sihir, büyü ve kötülüklerden korunması sağlar. Aynı şekilde 285 ve 286 ayetlerini gece yatmadan okuyanların evlerine ise, şeytan ve benzeri kötü şeyler musallat olmaz.

Bakara Suresi Okumanın Faydaları Nelerdir?

Bakara Suresinin son iki ayeti olan ve amener rasülü olarak yatsı namazından sonra okunan bu ayetler, Miraç gecesi sevgili Peygamberimize nazil olmuş ve Miraçtan dönerken ise ümmetine bu sure ile beraber, beş vakit namazı getirmiştir. Bakara Suresi okumanın faydaları ve sevapları oldukça fazladır.

Bunlardan bazıları şunlardır.

 • Bakara Suresinin ayetlerinin okunduğu eve Allah bereket ve huzur verir.
 • Eğer Bakara Suresi ayetleri bir evde üç gün okunmazsa, o eve şeytan yaklaşır ve huzursuzluk verir. Okunduğu takdirde ise o eve ve kişiye şeytan yaklaşamaz.
 • Bu sureyi okuyan kişiden Allah razı olur, okumayan kişi ise ahiret günü pişmanlık duyar.
 • Bakara Suresine sihirbaz olan ve büyü ile uğraşan kişilerin gücü yetmez. Bakara Suresini okuyan kişiye de büyü ve sihir gibi şeyler musallat olmaz. (Kaynak : Müslim)
 • Aynı zamanda bu surenin okunduğu eve cin musallat olamaz ve Allah okuyan kişiyi koruma altına alır.
 • Gece uyumadan Bakara Suresinin son iki ayetini okuyarak yatan kişinin kendisine ve evine şeytan gelemez.

Bakara Suresi okumanın faydaları bunlarla sınırlı değildir. Fakat okuyan kişi bu surenin faydalarından istifade etmek istiyorsa, samimiyeti son derece önemlidir. Bu surenin faydalarına inanarak okuması ve halis bir niyetinin olması gereklidir.

En önemli husus ise namaz vakti geldiği zaman kişinin namazını vaktinde kılması, bu surenin faydalarından hızlı şekilde yararlanmasını sağlayacaktır. Eğer namaz kılınmayan bir evde sadece Kuran-ı Kerim ayetleri ve Bakara Suresi okunursa, bu kişiye fayda sağlamayacak ve sevap kazanmayacaktır.

Diğer bir önemli husus ise, Bakara Suresini okuyarak faydalarından istifade etmek isteyen kişinin, helal yollardan para kazanması ve haram olan eylemlerden uzak durması gerekmektedir.

Bakara Suresi Okumanın Nazara Etkisi Var mıdır?

Allah ayet-i kerime de biz Kuran-ı Kerim’i sizlere şifa ve rahmet olsun diye indirdik buyurmuştur. (Kaynak : İsra Suresi Ayet-82) Bu ayet ile sabittir ki Kuran-ı Kerim’i okuyan ve uyan Müslümanlar şifa bulmaktadır. Kuran-ı Kerim sureleri içerisinde yer alan Bakara Suresi de diğer ayetler gibi özel bir suredir ve kişinin manevi hastalıklarına şifa olmaktadır. Özellikle Bakara Suresi okumanın nazara etkisi fazladır.

Nazar değen bir kişinin Bakara Suresinin 255 inci ayetlerini üç defa okuması ve vücuduna üflemesi, kendisinden nazarın gitmesini ve bir daha nazar değmemesini sağlayacaktır. Son iki ayetini okuyanlar da hem büyük sevaplar kazanacak, hem de sihir ve nazar gibi manevi sıkıntılara maruz kalmayacaklardır.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

 1. Berna dedi ki:

  Çok güzel bilgi içeren bir yazı bakara süresi ile ilgili bende merak ediyordum nazara iyi gelir mi diye bilgilenmiş oldum teşekkürler

  1. Erdem dedi ki:

   Bakara suresi insana gerçekten çok iyi geliyor

 2. Ece dedi ki:

  Bakara suresi ni dilimizden evimizden eksik etmeyelim Allah tüm kotu gözlerden korusun ac mezarı yokmus nazar mezarı varmis derler.

 3. buse dedi ki:

  gerçekten faydalı bilgiler var bu sayfada bakara suresi insan ve allahın ilişkisini güçlendirir insanı korur

 4. Hüseyin dedi ki:

  Medine döneminde inmiştir. Kur’an-ı Kerim’in en uzun sûresi olup 286 âyettir. Adını, 67-73. âyetlerde yer alan “bakara (sığır)” kelimesinden alır. Sûre, İslâm hukukunun ana konularıyla ilgili pek çok hüküm içermektedir.

 5. Abuzer dedi ki:

  bakara süresi ile ilgili bende birkaç şey merak ediyordum nazara iyi gelir mi diye bilgilenmiş oldum teşekkürler

 6. Abuzer dedi ki:

  bakara süresi ile ilgili bende birkaç şey merak ediyordum nazara iyi gelir mi diye bilgilenmiş oldum teşekkürler

 7. Ömer Akbuğa dedi ki:

  Çok güzel bilgiler içeren bir site gerçekten çok faydalı ve bilgili yazılar var bakara suresi nazara iyi gelirmi diye merak ediyordum bilgilenmiş oldum teşekkürler.

 8. Erdem dedi ki:

  Bakara suresi insana gerçekten çok iyi geliyor

 9. Salihoğlu dedi ki:

  Kur’an okumanın yanında keşke onun manasını da idrak edip tüm hayatımıza uygulasak. Bu tarz açıklamalarında artmasını temenni ederiz. Allah razı olsun.

 10. Mustafa arslan dedi ki:

  Bakara suresi bi evde okununca o evde huzursuzluk veya kavga gibi şeyler olmazmış güzel paylaşımlarınız var elinize sağlık

 11. Mustafa Arslan dedi ki:

  Çok güzel bilgi içeren bir yazı bakara süresi ile ilgili bende merak ediyordum nazara iyi gelir mi diye bilgilenmiş oldum teşekkürler

 12. bade aksu dedi ki:

  Allah razı olsun bu bilgi dolup paylaşım için. Okuyamadığım günlerde açıp dinliyorum. böylece yuvamı tüm kötü gözlerden ve nazardan korumuş oluyorum.