Zor Zamanlarda Okunacak En Tesirli Dua (DENENMİŞ)

23.09.2022
4.334
Zor Zamanlarda Okunacak En Tesirli Dua (DENENMİŞ)

Hepimizin başından geçen zor zamanlar bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda Zor Zamanlarda Okunacak En Tesirli Dua ihtiyacı duyarız. Sizler için bu gibi sıkıntılarla karşılaştığınızda okuduktan sonra içinizi rahatlatacak dualar hazırladık.

UMUTLARIN TÜKENDİĞİ ANDA OKUNACAK DUA?

İnsanların bazı zamanlarda içine sıkıntı düştüğü hiçbir şey düzelmeyecek gibi hissettiği dönemler vardır.  Umutları tükendiği anda dua okumak isterler. Üstesinden gelemez, kendini dört duvar arasında sıkışmış gibi hissederler. İşte bu zamanlarda Allah’a dua edip sanki yanımızdaymışçasına konuşmamız gerekiyor. Tabi dua esnasında da konuşma şeklimize dikkat etmemiz gerekiyor. İçimiz daraldığı kendimizi çaresiz umudumuzun tükendiği anda şu şekilde dua edebiliriz.

Allah’ım sana ellerimi açtım dua ediyorum, üzerimdeki baskıyı, stresi, kederi atman sadece senin elinde. İçimde ki daralmayı al içime ferahlık ver Allah’ım. Okuduğum duaların lütfuna içimdeki sıkıntıyı al. Çaresizliğe, kedere beni sürükleme. Bana kaldıramayacağım yük verme Allah’ım sen büyüksün sen dualarımı peygamberimiz hürmetine dualarımızı kabul et, içimizde ki bu sıkıntıyı al. En doğrusunu sen bilirsin, diyerek umutlarının tükendiği anda dua edebilirsiniz.

ÇARESİZ ANDA OKUNACAK DUA

Gündelik hayatta insanlar birçok sıkıntı çeker. İş sıkıntısı, borcu olur, sevdiği birini kaybedince içindeki herkesi kaybedeceğim sıkıntısı oluşur. Çaresiz anda dua etmeye çalışırlar. Böyle zamanlarda pes etmemek gerekir ve Allah’a yakarmak gerekmektedir. Allah’a dua etmek hem içinizi ferahlatır, sakinleştirir, hem de Allah’a yakınlaştırır. İnsanların zaten bu zamanlarda yapacakları sınırlıdır. Bu yüzden insanların HZ. Yunus’un balığın karnındayken okuduğu duayı okumasında fayda vardır. Peki bu dua nasıl edilir?  Allah’ım senden başka İlah yoktur. Sana sığındım, sana yalvarıyorum bu dönemde biz insanlar en büyük kötülüğü kendimize ederiz. Sen bizi zalimlerden, aklından kötü düşünce geçirenlerden muhafaza eyle, diyerek çaresiz anınızda dua etmek en sağlıklısıdır.

Kendiniz de bu çaresiz anda ne istiyorsanız en hayırlısını dileyebilirsiniz. Mesela “ Allah’ım ben çok çaresizim, beni çaresiz koyma, her şeyin en iyisini en hayırlısını sen bilirsin, bana bir yol göster, beni bu çaresiz yoldan al, senin yoluna en hayırlı kapıya ulaştır” şeklinde dualar edebilirsiniz. Allah büyüktür ve sizin içinizi ferahlatacaktır, çaresiz anınızda ettiğiniz dualarla size çare bulacaktır.

DERT SIKINTI GİDERECEK MUCİZEVİ DUA

Hiç olmadık zamanda içinize sıkıntı düşebilir. Ne yapacağını bilemez. Unutmayın ki sizi sıkıntıdan kurtaracak şey dua ve Allah ile iletişimde olmaktır. İletişim de olmak dediysem Allah’a dua etmektir. Bu zamanlarda Kur’an-ı Kerim’den sureler okuyabilirsiniz. Allah’ın ismini bolca zikredebilirsiniz. Bunları yaparken samimi bir şekilde yapmalısınız. Bir hoca der ki “ Allah samimi bir şekilde dua edenlerin duasını kabul eder” demektedir. Peygamberler de çok sıkıntı çekmiştir. Savaş zamanlarında acaba bu savaşın üstesinden gelebilecek miyiz diye düşünürler ve şöyle dua ederler, “ Allah’ım sen bize güç ver, her şeyin üstesinden gelmemize yardım et, bu insanları kurtaralım.”

Peki sadece savaş mı? Hayatımız da kanser hastaları, ya da ağır hastalıkları olan insanlar vardır. Kendiniz de bu durumun içinde olabilirsiniz. Bu zamanlarda şu şekilde dua edebilirsiniz. “ Allah’ım derdi verdiysen dermanı da sendedir biliyorum, bana güç ve derman ver, beni bu ağır yükten kurtar, tüm hastalara şafi adıyla şifa ver” şeklinde dua edebilir her türlü sıkıntınız için dua edip zikredebilirsiniz. Dert ve sıkıntılarınızı giderecek dualar edebilir sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

KORKULAN BİR ŞEYİN OLMAMASI İÇİN OKUNACAK DUA

İnsanlar günlük hayatta birçok şeyden korkabilirler. Panik atak gibi bir hastalıkları varsa zaten hep korkulu olurlar. Yakınlarının ölmesinden, girdikleri sınavın olmamasından. İyi giden şeylerin bozulacağından korkabilirler, ama her zaman iyiyi pozitifi çağırmakta fayda vardır. Peki çok korktuğumuz zaman nasıl dua edebiliriz gelin inceleyelim. Uykuya dalmadan önce Kur’an-ı Kerim’den sureler okuyabilirsiniz. Kendiniz de Allah’a dua ederek, Allah’ım içimde ki bu korkuyu al, içime ferahlık ve eğer ki sonucu kötü olmayacaksa içimi ferahlat. Eğer ki kötüyse iyi olması için bana hırs ver. Senin ismini zikrediyorum sen kabul et dualarımı Allah’ım, şeklinde dualar edip en hayırlısını isteyin. İçten dua edin ve korkularınızı yenmeye çalışın.

SIKINTI VEREN İNSANLARDAN KURTULMAK İÇİN DUA

Hayatınız da sevdiğiniz ama size türlü durumlarda zorluk çıkaran insanlar olabilir. Git demekte zorlanabilir onları kırmamak için bir şey diyemiyor olabilirsiniz. Burada çaresiz hissedip içinize sıkıntı düşebilir. Yapacağınız şeyler belki kısıtlıdır. Elinizden bir şey gelmeyebilir, iste en çaresiz durumlar dua etmek için en uygun zamandır. Peki bu insanlardan kurtulmak için nasıl dua edebiliriz? Allah’ım sen büyüksün, ben sıkıntıya kedere ne düşmek ne de düşürmek isterim, benim başımdan sıkıntı veren kullarını al, benim hayatıma ferahlık ver. Biliyorum ki en doğrusunu sen bilirsin, belki beni sınamak için başıma bu insanları verdin, Allah’ım beni bu insanlarla sınama beni dardan çıkar Yarabbim.  Emin olun ki Allah dualarınızı karşılıksız bırakmaz.

ESMAÜL HÜSNA DA DARDA KALINCA OKUNACAK DUA

Darda kalıp bunaldığınız çaresiz kimsesiz hissettiğiniz anlar olacaktır. Her şey üst üste gelecek ve bu anlardan kurtulamayacağınızı sanabilirsiniz. Öyle zamanlar olur ki “ ne olur şu durumdan kurtulsam da günlük mutlu yaşantıma devam etsem, neden sürekli beni buluyor” diyerek isyankar davranabiliriz. İşte isyan anında bu tarz davranışlardan kaçıp tövbe etmeliyiz çünkü Allah isyan edenleri sevmez. Peki darda sıkıntıda en sağlıklı yapacağımız şey nedir? Allah’a dua etmek isimlerini ( Esmaül Hüsna) zikredebiliriz. Gece yatmadan önce, sabah kalkınca, müsait olduğunuz her anda Allah’ın isimlerini anıp peygamberlere bağışlayabilirsiniz. Unutmayın ki Allah dua eden, tövbe eden ve isyan etmeyenlerin her zaman yardımcısıdır. Size taşımayacağınız bir yük vermez ama pek fazla dua etmiyorsanız Allah’ı anmanız için küçük sıkıntılar verir ve anmanızı diler, bir süre sonra feraha erersiniz.

BÜTÜN SIKINTILARI GİDEREN DUA

Çektiğiniz üstesinden gelemediğiniz zaman “acaba hangi duayı okusam Allah sıkıntımı giderir” diye düşünebilirsiniz. Zaten böyle bir şey düşünmeseydiniz bu yazıyı okumuyor olurdunuz. Diyelim ki hiç dua bilmiyorsunuz. Bir şey olmuş ve dua öğrenemediniz, o zaman Allah dualarınızı kabul etmeyecek mi? Burada ki sorun dua bilip bilmemekte değil ki bakarsanız çok hasta olan insanlar göz namazı kılarlar bu kabul değil midir? Niyet önemlidir. Allah’a yakarışta ki samimiyet, inanç ve istek önemlidir. Dilerseniz içinizde sıkıntı olduğunda ya da sıkıntılı bir anda olduğunuz da Türkçe şekilde “ Allah’ım beni sıkıntılı bu durumdan kurtar” şeklinde dua edebilirsiniz ya da Arapça biliyorsanız Kur’an-ı Kerim’den farklı farklı sureler okuyabilirsiniz.

ZOR ANLARDA OKUNACAK DUA

Günlük hayatta zor zamanlardan geçebilirsiniz. Okula gidiyorsanız ders size zor geliyor olabilir. Hastaysanız ya da hamilelik gibi durumlar olabilir. Gücünüzü kaybedebilirsiniz. Bu dönemler de her şey size zor gelebilir. Kimsesiz, yalnız da olabilirsiniz, zor anınızda yardım alabileceğiniz kimse yoktur ama sizi kurtaracak tek varlık Allah’tır. Allah’ın ismini dilediğiniz kadar zikredebilirsiniz. Varlığıyla güç kazanır kendinize güven verirsiniz. Size sakinlik getirir ve zor anlarda bir şeyleri çözebilirsiniz. Kuran’dan ayetler okuyup kıldığınız namaz içerisinde bolca dua edip Allah’a  dua edebilir zor anlarda içinize ferahlık gelmesi için zikredebilirsiniz. Unutmayın ki Allah dua edenleri inanan ve ona karşı koymayan tüm hikmeti onda arayanlar ile birliktedir.

Zor zamanlarda edilecek duanın Arapçası, Türkçesi ve anlamı

Arapçası:

رَبَّنَا آتِنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا

Türkçe okunuşu:

“…Rabbenâ âtinâ min ledunke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emrinâ raşedâ(raşeden).

Anlamı:

“Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır.”

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.