Her Gün Okunması Gereken Zikirler 2023

15.01.2023
2.799
Her Gün Okunması Gereken Zikirler 2023

İnsan yaşamı boyunca bazı zikirleri telafüz ederek gerek dünyası gerekse ahiretti için çabalamak durumundadır.  Bunun için her gün okunması gereken zikirler bulunmaktadır. Her bir zikrin kendine özgü anlamı ve faziletleri vardır.  Düzenli olarak zikir etmek ruhu rahatlatarak günahlardan arındır.  Bazı zikirler dünya hayatı için bolluk bereket katarken bazı zikirler ise sadece ahiret hayatı için bir hazırlıktır.

Birçok zikir çeşidi bulunur. Özellikle istiğfar zikirleri günahların affına sebebiyet verir. Bununla birlikte özellikle kişinin kendi ismine özel esmalar da bulunmaktadır. Bunlar işin ehli hocalar tarafından kişinin kendisin ve annesinin ismi baz alınarak hesaplanır. Doğum tarihi de çok önemlidir. İsim esmaları düzenli bir şekilde kesinlikle zikredilmelidir. Günlük zikirler insanların hayatına, sağlığına, özel hayatına olumlu tesir eder.

Peygamber Efendimizin Günlük Tesbiyatları

Peygamber efendimizin günlük tesbiyatları oldukça önemliydi. Estağfirullah zikri ve La ilahe illallah bir Müslümanın dilinden düşmemesi gereken zikirlerdendir. Her gün okunacak zikirler arasında salavat çekmek çok önemlidir.  Allah’ı anmak peygambere salavat getirmek maddi manevi iyi gelecektir. Günlük yapılan tesbihler aksatılmamalıdır. Özellikle esmalar kadınların özel günlerinde de rahatlıkla çekilebilmektedir.

Her gün okunan zikirler manevi dünyayı güçlendirirken bir yandan da kısmet açılarınızı açacaktır. Günlük zikirler önerilen sayılarda çekilmesi gerekir. Özellikle eksik olmaması gerekmektedir.  Önemi vurgulanan zikirlerin günlük 100 defa çekilmesi etkili olacaktır.  Zikirlerinize devam ettiğinizde mucizelere tanık olacaksınız.

Her Gün Okunması Gereken Zikirler

Müslüman olarak devamlı Allah’ı zikretmeliyiz. Zikir ederek Allah’a olan inancımızı da kuvvetlendirir ve her darda ve zorda kaldığımızda Allah’ın bize yardımcı olacağını biliriz. Peygamber efendimizde Allah’a zikrederdi. Peygamber Efendimizin bize tavsiye ettiği her gün etmemiz gereken zikirler vardır.

En Önemli Zikirler Şunlardır.

1) 100 defa “Estağfirullah” demek
2) 100 defa “La ilahe illallah” demek
3) 100 defa “Salavat” okumak
4) 100 defa “İhlas Sûresi” okumak
5) En az 1000 defa “Allah Allah” zikrini çekmek.
Bu zikirleri günün her kısmında çekebiliriz. Namazdan sonra çekilmesi ve ya abdestli olarak çekmek daha iyidir. İşte kuran-da geçen hadislerde şu şekildedir.
“Günahtan tövbe eden, hiç günahı olmayan gibidir.”(İbn-i Mâce, Zühd, 30)
“Zikrin en faziletlisi, ‘Lâ ilâhe illallah’dır.(Tirmizî, Daâvat 104.)
“İmanınızı ‘Lâ ilâhe illallah’ sözü ile tecdit ediniz ve yenileyiniz.” buyuruyor. (Müsned, 2/359; et-Terğib ve’t-Terhib, 2/415)
“Ey iman edenler! Allah’a iman edin!” (Nisa Sûresi, 136)

Günlük Çekilmesi Gereken Tesbihler Ve Sayıları

“Büyük günahlardan kaçındığı müddetçe, eğer bir kul ihlâslı olarak ‘Lâ ilâhe illallah’ derse, semânın kapıları Arş’a varıncaya kadar mutlaka ona açılır.” (Tirmizî, Dâavat, 76.)
“Muhakkak ki Allah ve melekleri Peygamber’e hep salât ederler. Ey iman edenler! Sizde O’na salât edin ve tam bir içtenlikle selâm verin! (Ahzab Sûresi, 33/56)

“Yeryüzünde Allah’ın seyyah melekleri vardır; ümmetimin selâmlarını bana ulaştırırlar.” (Müstedrek, 2:456, no: 3576.)

 

Namaz içinde veya hâricinde yüz kere İhlâs okuyan kişiye cehennemden beraat verilir.” (Taberânî; Begavi, İthâf: 3/294.)
“Her kim sabah namazını kıldıktan sonra, on kere İhlâs-ı Şerîf okursa, o gün ona (İhlâs’ın sevâbına) hiçbir günâh ulaşamaz.” buyurdu. (Nüzhetü’l-Mecâlis, 1/40)
“Her kim sabah namazını kıldıktan sonra, kimseyle konuşmadan yüz kere ‘Kul hüvallâhü ehad’ (sûresini) okursa, her İhlâs (sûresini) okuyuşunda bir senelik günâhı affolunur.”(Taberâni, Heysemî, M.Z, 10/112)
“Üç şey vardır ki; her kim (kıyâmet gününde) îmanla beraber onları getirirse, cennetin kapılarından dilediğinden girer ve hûrilerden istediği ile evlendirilir. (Bunlar da) kâtilini (bir yakınını öldüreni) affeden, (Allâhu Teâlâ’dan başka kimsenin bilmediği) gizli borcu ödeyen ve her farz namazın arkasından on kere İhlâs-ı Şerîf okuyandır. (Ali el Müttaki, Kenzü’l Ummâl: 15/810, no: 43220)
“Her kim, farz namazının arkasından on kere İhlâs (sûresini) okursa, muhakkak ki, Allâh(u Teâlâ) o kişiye rızâsını ve mağfiretini vâcip kılar. (İbni Neccâr, Râmuz: 438, no: 5468)
“Bin kere (1.000) İhlâs okuyan kişi, Cennetteki mekânını görmedikçe, veya makâmı kendisine gösterilmedikçe ölmez.” (İbni Asâkir, İthâf: 3/294)
Ulu Allah (Celle Celalühü) şöyle buyurmaktadır;
“Ey iman edenler, Allah’ı çokça anın ve gündeminizden hiç çıkarmayın ve sabah akşam onun şanını yüceltin. O Allah ki sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için, üzerinize rahmet etmekte, melekleri de size bağışlanma dilemekte. İşlerinizin düzgün gitmesi için dua etmektedirler. Allah mü’minlere karşı çok merhametlidir.” (Ahzab, 33/41-43)
“…Allah’ı namaz dışında da daima hatırlayın ki mutluluğa erişebilesiniz.” (Cuma, 62/10)
Bir adam Resûl–i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem’e hitâben:
“Yâ Resûlallah! İslâmiyet’in emirleri çoğaldı. Bana sıkı sıkıya yapışacağım bir şey söyle.” dedi. O da:
“Dilin hep Allah’ı zikretsin!” buyurdu. (Tirmizî, Daavât 4.)
“Size en hayırlı, Allah katında en değerli, derecenizi en fazla yükseltecek, sizin için sadaka olarak altın ve gümüş dağıtmaktan daha kazançlı, düşmanla karşılaşıp da sizin onların boynunu vurmanızdan, onların da sizi öldürmesinden daha çok sevap getirecek amelin ne olduğunu haber vereyim mi?” diye sordu. Onlar da:
“Evet, söyle.” dediler. Resûl–i Ekrem de:
“Allah Teâlâ’yı zikretmektir.” buyurdu. (Tirmizî, Daavât 6.)
“Rabbini zikredenle etmeyenin farkı, diriyle ölünün farkı gibidir.” (Buhârî, Daavât 66.)
Allah çektiğiniz zikirleri kabul etsin. AMİN
YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.