Uzun ve Sağlıklı Yaşamak İçin Okunacak Dualar

11.08.2021
2.340
Uzun ve Sağlıklı Yaşamak İçin Okunacak Dualar

Her insan yaşamı boyunca huzurlu ve sorunsuz bir hayat sürmek ister. Elbette bu yaşam süresince hastalıklardan uzak durabilme ve uzun yaşayabilme noktasında sizlere düşen birçok sorumluluk vardır. Bunların başında kuşkusuz sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapmak en üst sıradadır. Tabi ki uzun ve sağlıklı yaşamak için dua etmekte size hem güç katacak hem de size huzurlu yaşamı sunacaktır. Yaşamın içerisinde her zaman sağlıklı bir hayat düzeni kurmak ve dua ile desteklemek size huzuru getirecektir. Dua ile birlikte her türlü felaketlerden ve de büyük sağlık problemlerinden kurtulmanız mümkün.

Uzun ve Sağlıklı Yaşamak İçin Dua

Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) her türlü gelebilecek hastalıklara karşı şifa duası okunması gerektiğini bildirmiştir. Allahtan yardım istemek sağlık ve şifa için dua etmeye de özen gösterilmesi gerekir. Samimi ve içten edilen duaların kabul edileceğini bildiren yaradan size de hem şifa hem de sağlık verecektir. Hem imanı güçlendirmek hem de uzun ve sağlıklı yaşamak için edilecek dualar için de mutlaka tavsiye edilen dualar okunmalıdır.

Sağlık ve Şifa İçin Dua

Sağlık ve şifa için dua “Ezhib!l be’se Rabbin naşi esfı ve entes safı la sifae illa safauke, sifauke la yügadiru sekama” şeklindedir. Bu duanın anlamı ise “ Ey insanların Rabbi! Şifa ver, şifa veren sensin. Senin vereceğin şifadan gayrı başka şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hiçbir hastalık kalmasın” demektir. Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) bu duayı sağlık ve şifa duası olarak okuduğu rivayet edilmektedir.

Uzun ve sağlıklı yaşamak için dua etmenin ehemmiyeti her zaman bilmek ve her fırsatta Allah’a yönelmek kurtuluşa giden yolda sizin rehberiniz olacaktır. Nitekim duanın gücü her şeyin üzerinde olurken sizi cennete götürecek yegane gerçektir.

Sağlık Duasının Okunuşu ve Anlamı

Huzur dolu bir yaşam için sağlık duası okumak size birçok açıdan fayda sağlayacaktır. Sağlık duası okunuşu ise şekildedir.Allahümme inni es’elüke’s-sebate fi’l-emri.Ve es’elüke ‘azimete’r-ruşdi. Ve es’elüke şükra ni’metike ve hüsne ‘ıbadetike. Ve es’elüke Usanen sadikan ve kalben selimen. Ve e’uzü blke mln şerri ma te’lemü Ve es’elüke min hayrı ma te’lemü Ve esteğfiruke mimma te’lemü inneke ente ‘allamü’l-ğuyub” şeklindedir.

Sağlık duasının anlamı ise şu şekildedir: “Allah’ım senden dinde sebat etmemi istiyorum. Senden doğrulukta kararlı olmak istiyorum. Senden nimetlerine şükür etmek ve ibadetlerin de en güzel şekilde gerçekleştirmek istiyorum. Senden doğru söylenen bir dil, sağlıklı ve sadece sana teslim olan bir kalp istiyorum. Bildiğin her türlü zararlı şeylerin şerrinden yalnızca sana sığınıyorum. Bildiğin her hayırlı olan şeyi de istiyorum. Bildiğin tüm günahlarım için de bağışlanma istiyorum. Sen gizli olan her şeyi çok iyi bilensin.”

Afiyet Duası

Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) her sabah ve her akşam okumuş olduğu dua da Allah’tan afiyet, sağlık ve de iyilik isteğinde bulunmuştur. Afiyet duasının okunuşu ise “Allâhumme innî es’elüke’l-afve ve’l âfiyete fi’d-dünyâ ve’l-âhırah.” Şeklindedir. Bu duanın anlamı ise “Allahım! Senden dünya ve ahirette af, sıhhat ve nimet istiyorum” demektir. Edilecek duanın ehemmiyeti size hem bu dünya da hem de ahirette iyilik ve güzellikler sunacaktır. İnsanın uzun ömür istemesi bu dünya da daha fazla iyilik yapma fırsatına erişmeyi de beraberinde getiriyorum. Nitekim cenneti hak etmek için daha çok çalışmak ve daha fazla ibadet etmek gerekir. Bunun için de daha fazla iyilik yapabilmek adına sağlıklı ve uzun ömürler istemek sizin için daha faydalı olacaktır. Namazdan ve diğer ibadetlerden uzak şekilde yaşanacak uzun ömrün de size hiçbir faydası olmayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.