Günahlarınızdan Arınmak İçin Etkili Dua

17.05.2023
1.227
Günahlarınızdan Arınmak İçin Etkili Dua

Günah insanların dine uygun şekilde davranmaması olarak açıklanabilmektedir. Günahların karşılığı olarak kötülük edenlere mutlaka cehennem azabı vardır. Bu sebeple hayatının bir döneminde günaha girmiş kimseler affa yönelmelidir. Günahlarınızdan arınmak için etkili dua kişinin üzerindeki yükü hafifletecektir. Günahsız bir insan olması düşünülemez bu yüzden sıkça istiğfar getirmek gerekir.

Bu dünyada günah işlerken ahiret kavramını unuturuz. Oysa kişinin günahları ve sevapları sonucunda yaşayacağı bir cehennem birde cennet vardır. Günahlarımızın dökülmesine olanak veren dualar kurtarıcıdır. Tövbe duası ile kişiler yaptıkları günahları terk etmeye yönelmelidir. Böylece günahkâr kişiler de Allah huzurunda affedilebilmektedir. Elbette ki Allah tövbe edenlerin duasını geri çevirmeyecektir.

Peygamberin Tövbe Duası

Günahlardan arınmak daha iyi bir insan olma yolunda ilk adımdır. Kişi ne kadar af dilerse ve duasında samimi davranırsa iyilik yolu da açılacaktır. Bu sayede günahlarına kefaret olan sevaplarda işleyecektir. Ancak duada ısrarcı olmak çok mühimdir. Allah affedicidir ve affetmeyi sever. Bu sebeple günahlardan arınmak için sıklıkla tövbe etmeliyiz.

En güzel tövbe istiğfar duası kısa ve etkili olanlardır. Dua ederken mutlaka Türkçe mealine de göz gezdirmek önemlidir. Kişi ne okuduğunu bilirse daha içten duaya yönelecektir. Bununla birlikte günahlardan arınmak için yapılan tövbe duaları abdestli olarak okunmalıdır. Düzenli dua etmek kişinin manevi duygularını yükseltecektir. Kişi günahlarından arınırken sevap işlemeye yönelmelidir.

Günahlarınızdan Arınmak İçin Etkili Dua

Günahlarınızdan arınmak için dua okuyarak Allah’tan af dileyebilirsiniz. Günahlarınızdan arınmak istiyorsanız bu vereceğimiz kısa duayı ezberleyerek her gün okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu duayı namazlarınızdan sonra okursanız da çok etkili olacaktır. İşte duamız;

Duanın Okunuşu:

“Allahümme ati nefsi takvaha ve zekkiha ente hayru men zekkaha ente veliyyüha ve mevlaha.”

Türkçe Anlamı:

“Allah’im! Nefsime takvasini ver ve nefsimi (hertürlü kötü seylerden) temizlemen temizleyenlerin en hayirlisisin. Sen nefsimin dostu ve mevlasisin.” (Müslim,Dua,73)

Allah dualarınızı kabul etsin. Dua ederken temiz kalbinizle ve abdestli bir şekilde okumanızı öneririz. Dualar denenerek değil inanarak okunmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.