Sıkıntılı Zamanda Okunacak Etkili Dua (Dua-i Kerb)

11.06.2023
4.374
Sıkıntılı Zamanda Okunacak Etkili Dua (Dua-i Kerb)

Sıkıntı kişiler üzerinde çeşitli şekillerde kendini gösterir. Dua-i Kerb duası maddi ve manevi sıkıntıda olan kişiler tarafından okunmalıdır. Sıkıntı anında ya da sıkıntı geçen kişiler Dua-i Kerb duasını okuduğunda Allah’ın izni ile sıkıntı duyduğu sorunlardan hafifler. Kısa ve etkili dualardan biri olan Dua-i Kerb peygamberimiz tarafından ümmetine tavsiye edilmiştir.

Kişiler sıkıntı halinde Dua-i Kerb duasını sıkça zikretmelidir. Dua kısa olduğundan ezberlenmesi oldukça kolay olacaktır. Sıkıntılı durumlarda okunacak dua her insan için büyük kurtarıcıdır. Özellikle negatif ruh halinden çıkmak için sıkıntı duaları okumak sıkıntı hemen çözüme kavuşmasa bile ruh halini anında değiştirecektir. Dua-i Kerb sıkıntı geçene dek okunmalı ve aksatılmamalıdır.4

Sıkıntı İçin Dua-i Kerb Duası

Etkili bir sıkıntı duası okumak isteyen kişiler mutlaka Dua-i Kerb duasını okumaya özen göstermelidir. Bu dua ile birlikte sıkıntılardan kısa süre içinde kurtulmak mümkündür. Elbette ki duayı okurken abdestli olarak okumak çok önemlidir. Bununla Allaha güvenerek okunması çok önemlidir.

Dua-i Kerb anlamı açısından da kıymetlidir. Allahtan rahmet dilemek, nefsinden sakınmayı dilemek ve işlerin yoluna girmesi üzerine kuruludur. Sıkıntılı anlarınızda bu duayı okumak oldukça iyi gelecektir. Sıkıntılardan arınmak için Dua-i Kerb oldukça etkili bir duadır. Bu duayı sürekli zikretmek çözümsüz kaldığınız sıkıntılarınızın giderilmesine ve ruhsal olarak rahatlamanıza vesile olacaktır. Bu dua herkes tarafından bilinmeli ve ihtiyaç durumlarında aralıksız devam edilmelidir.

Sıkıntılı Zamanda Okunacak Etkili Dua

Sıkıntılı zamanlarda okunacak etkili dua ile Allah’tan yardım isteyerek sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu dua diğer adı Dua,i Kerb olarak geçmektedir. Çok etkili bir dua olan bu duayı hergün okuyabildiğiniz kadar okuyarak sıkıntılı zamanınızda feraha ulaşırsınız. Dua okurken abdestli olmaya ve temiz kalbinizle inanarak okumaya özen gösteriniz. İşte duamız :

Dua-i Kerb Duası Duanın Okunuşu

Allahümme rahmeteke ercü fela teklini ila nefsi tarfete aynin ve asilh li şani küllehu la ilahe illa ente.

Dua-i Kerb Duası Türkçe Anlamı

Allah’ım rahmetini umarım. Göz açıp yumuncaya kadar bile olsa, beni nefsime bırakma (helak olurum). Bütün işlerimi düzenleyiver ki, Senden gayrı (iltica edilecek) ilah yoktur, ancak Sen varsın! Allah dualarınızı kabul etsin. Amin

Sıkıntılı İşlerin Çözülmesi İçin Dua

Sıkıntılı işlerin çözülmesi için dua etmek, birçok kişi tarafından sıklıkla yapılan bir uygulamadır. İşte sıkıntılı işlerin çözülmesi için dua edebileceğiniz bazı dualar:

Rabbenağfirli Veli Velidayye Dua: “Rabbenağfirli veli velidayye ve lil müminine yevme yekumül hisab.” (Ey Rabbimiz! Beni ve anne-babamı bağışla, hesap gününde müminlere de merhamet et.)

Hasbünallah ve ni’mel vekil Dua: “Hasbünallahü ve ni’mel vekil” (Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.)

Rabbim İşimi Kolaylaştır Dua: “Rabbim! İşimi kolaylaştır ve bana hayır ver” (Yunus Suresi, 20. ayet).

İnne ma’al usri yusra Dua: “İnne ma’al usri yusra” (Gerçekten güçlüklerle beraber bir kolaylık vardır) (İnşirah Suresi, 5. ayet).

Hasbıyallahu la ilahe illa huwa aleyhi tevekkeltu ve huve Rabbül-arşil azim Dua: “Hasbıyallahu la ilahe illa huwa aleyhi tevekkeltu ve huve Rabbül-arşil azim” (Allah bana yeter. O’ndan başka hiçbir ilah yoktur. Ben yalnız O’na dayanırım. O büyük Arş’ın Rabbidir) (Tevbe Suresi, 129. ayet).

Bu dualar sıkıntılı işlerin çözülmesi ve zorlukların aşılması için yapılan duaların örnekleridir. Ancak unutmayın ki dua etmek kadar, sıkıntılı işlerin çözümü için çaba sarf etmek ve uygun adımlar atmak da önemlidir. Duanın yanı sıra aktif olarak çözüm arayışında olmak, problemlerin üstesinden gelmek için önemli bir adımdır.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.