Peygamber Efendimiz Neden 7 Zeytin Yerdi

Peygamber Efendimiz Neden 7 Zeytin Yerdi

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) zikir konusunda tavsiyelerde bulunmuştur. Peygamber efendimizin bize tavsiye ettiği zikirler sonsuz bir hazinedir. Zikirler düzenli yapıldığında insan hayatında büyük etki yaratır. Ancak zikir çekerken dua usulüne uygun davranmak gerekir. Öncelikle zikir çeken kişiler abdestli olmaya ve niyet etmeye özen göstermelidir.

Peygamber Efendimiz Neden 7 Zeytin Yerdi

Dinimizde zeytinin bereketi ve sağlığa faydaları vurgulanmıştır. Zeytin, Kuran’da birçok ayette ve hadiste değer verilen bir besin maddesi olarak anılmıştır.

Peygamber Efendimiz, sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmiş ve bazı besinlerin insan sağlığına olan faydalarını vurgulamıştır. Bu sebeple Peygamber Efendimizin zeytin yemesi, onun sağlığa ve beslenmeye verdiği önemi gösteren bir örnek olabilir. 7 adet dinimizce kutsal olan ve birçok şeyde kendini gösteren bir sayıdır.

Peygamber Efendimiz Neden 7 Zeytin Yerdi

Peygamber Efendimiz Neden 7 Zeytin Yerdi

Peygamber Efendimiz Orucunu Neyle Açardı?

Peygamber Efendimiz, oruçlarını genellikle zeytin, su veya tuz ile açardı. Azla yetinmeyi bilen Peygamberimiz sık sık oruç tutmakda ve oruçlarını da zeytin ile açmaktaydı. Hadislerde Peygamber Efendimizin özellikle hurma ve su ile oruç açtığı belirtilmiştir. Farklı besin maddeleriyle oruç açtığı da bildirilmiştir. Oruç açmak için tercih edilen besinler arasında hurma, su, süt, zeytin, ve bazen de çorba gibi hafif ve enerji veren yiyecekler bulunmaktadır.

Zikir çekmek maneviyatın güçlenmesine ve hayatımıza sınırsız sayıda seçenek sunar. Zikir etmek günahlarımızı temizler, yüreğimize hafiflik verir. Dünyaya doğru bir şekilde ayak uydurmamızı sağlar. Öncelikle her gün zikir etmeyi alışkanlığa dönüştürmeliyiz. Zikir çekmek rutin olarak devamlılık ister. Özellikle namazlardan sonra ve akşam ezanından sonra zikir çekmek oldukça faydalıdır.

Peygamberimizin Zikirleri

Peygamber efendiniz günlük zikirlerine öncelikle bağışlanma zikri olan Estağfirullah ile başlardı. Bununla birlikte günlük tavsiyesi olan zikirleri yüz defa çekerdi. Peygamber efendimiz zikirlerde Allah’ın çokça zikredilmesini buyurmuştur. Peygamber efendimizin tavsiye zikirleri arasında Subhanallah oldukça önemlidir. Günahlarımızın bağışlanmasına sebep olan bu zikir ayrıca iyilik defterimizi de çoğaltmaktadır.

Peygamber efendimizin Sübhanallahi ve bi hamdihi zikrini de önemle tavsiye etmiştir. Günahların bağışlanması açısından muhteşem bir zikirdir. Peygamberimizin günlük zikirleri genellikle ahiret hayatına dayanır. Bağışlanmak ve tövbe edilme üzerine kuruludur. Elbette ki günlük kullandığı zikirler arasında dilimizden düşmemesi gereken bir zikri daha tavsiye buyurmuştur. La ilahe illallah yani Allahtan başka ilah yoktur bu zikir Müslümanlar açısından çok faydalı ve kıymetlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.