Sarhoş Olmayacak Kadar Az İçki İçmek Haram mı?

Sarhoş Olmayacak Kadar Az İçki İçmek Haram mı?

Merhaba dostlar bugün bir ziyaretçimizden gelen bir soru üzerine açıklık getirmek için faydalı olacak bir içerik hazırladık. Sarhoş olmayacak kadar az içki içmek haram mı? diye soran ziyaretçimize hem de bu konuyu merak eden dostlarımız için konunun ehli insanlar neler diyor hep birlikte bakalım.

Sarhoş etmeyecek kadar içki haram mı?

içki ile ilgili hadisler duavekuran.com

içki ile ilgili hadisler duavekuran.com

 

Alkolsüz içki içmek günah mı?

Alkolsüz içkiden kasıt nedir ona öncelik getirmek gerekir. Dinimizde alkollü içkilerin tüketilmesi haram kılınmış (Maide, 3/90), sarhoşluk veren her şeyin miktarına bakılmaksızın haram olduğu ifade edilmiştir (Müslim, Eşribe, 74; Ebu Davud, Eşribe, 5).

İçki içmek ne kadar günah?

Dinimizde bu konuda sarhoşluk veren içkilerin çoğu haram olduğu gibi azı da haramdır.Müslüman’ın alkollü içki ve uyuşturucudan uzak durması gerekir.

Kur’an-ı Kerim’de, “Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Onlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz.

İçki içeni Allah affeder mi?

İçki içmenin dinimizde yasak olduğunu biliyoruz. Bize yasak kılınanların bile bile yapılması bile isteye günah kazanmak kendinize yapacağınız en büyük kötülüktür. Rabbim her zaman affedicidir, siz pişman olup tekrar yapmadığınız sürece Rabbim’e sığınmakdan ve günahlarınızı affetmesini istemekten hiçbir zaman vazgeçmeyin. Bu konuda İbnü’l-Arabi ise şöyle demiştir:

İçki içen kimse ya tövbe etmeden ölür veya tövbe ettikten sonra ölür. Eğer tövbe ettikten sonra, yani içkiyi bırakıp Allah’a yönelerek durumunu düzelttikten sonra ölürse, günahlardan tövbe eden kimse günah işlememiş gibi olur. Şayet içki içmekten dönüş yapmadan ve tövbe etmeden ölürse, Ehl-i Sünnet mezhebine göre o kimsenin işi Allah’a kalır. Allah dilerse bağışlar, dilerse azap eder.

1 yudum içki içmek haram mı

Dinimizde içki içmenin haram olduğu konusunda kati şekilde yer verilmiştir. Kuran’da içkinin zararları ve haram olduğu konusunda pek çok ayet bulunmaktadır. Örneğin, Bakara Suresi’nde şu şekilde geçmektedir:

“Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” (Bakara, 2/219).

Kocamla içki içmek günah mı

İçki içmek dinimizde haram olarak kabul edildiğinden evlilikte de içki içmek de haram kabul edilmektedir. Kuran’ı kerimde içkinin zararları açıkca vurgulanmış ve insanların bu tür zararlı alışkanlıklardan uzak durmaları öğütlenmiştir.

Eşinizle birbirinize karşı hoşgörülü, saygılı ve sağlıklı bir ilişki yürütmeniz önemlidir. Eğer bir eşin içki içme konusunda bir endişesi varsa, bu konuda açık iletişim kurarak sorunları çözmeye çalışmak önemlidir. Eşlerin birbirlerinin duygularını anlamaları ve saygı göstermeleri gerekmektedir. Kocamla içki içmek günah mı konusuna gelecek olursak evet ne şekilde içki içerseniz için bu günah kabul edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.