Kürtçe Taziye Duası ~ Baş Sağlığı Duası

Kürtçe Taziye Duası ~ Baş Sağlığı Duası

Ülkemiz hem dört dinin kesiştiği hem de çeşitli kökenlerin bir arada toplandığı kıymetli topraklardır. Kürtçe Taziye duası Türk dilinden farklı yapılsa da aynı acıyı paylaşmaktadır. Dolayısı ile Türkçe bilmeyen kişiler üzüntülerini belirtmek maksadı ile kendi konuştukları dilde taziye vermesi uygun olacaktır. Kürkçe de taziye verilirken dua okumak önemlidir. Erkekler için farklı kadınlar içim farklı taziye duası okunmaktadır. Taziye duası Fatiha duasından hemen önce yapılmaktadır.

Kürtçe Taziye Duası

Bir vefat halinde taziye vermek sevaptır. Birçok akraba, konu komşu taziye vermek maksadı ile merhum ya da merhumenin evine gelmektedir. Kürk yakınları olan kişiler kürkçe olarak taziye kabul edebilmektedir. Ayrıca taziye verirken dua edilmesi büyük bir inceliktir. Duanın Türkçe anlamlarına bakıldığında hem kadınlarda hem erkeklerde ecrinizi artırsın, ölünüzü Allah bağışlasın denilmektedir. Burada sevapların çoğalmasını, ölen kişinin Allah tarafından bağışlanması dilenmektedir.

Elbette ki taziye duası sadece Kürkçe değil Arapça da okunabilmektedir. Böylelikle herkes tarafından çok rahatlıkla söylenebilir. Taziye duası okumak okuyan kişiye de büyük sevaptır.  Ancak Türk adetlerinde başınız sağ olsun, Allah taksiratını affetsin şeklinde taziyeler sunulmaktadır. Pek çok insan taziye duasından bir haberdir.  Oysa taziye duası ile kişilerin acıları hafifler, sevapları çoğalır. Bununla birlikte ölene de bağışlanma niyet edilir.

Taziye Evinde Okunması Gereken Dualar

Taziye evinde okunması gereken dualar çok önemlidir. Ölü toprağa girmeden ve girdikten sonra edilen dualar ölüye ahiretinde fayda sağlamaktadır. Bununla birlikte okunan dua aile üyelerinin sıkıntısını da ferahlatmaktadır. Okunan Kuran-ı Kerimler, hatimler tüm ölmüşlerin ruhuna faydadır. Taziye evinde mutlaka okunması gerekli dualar bulunur. Taziye evinde genellikle Yasin ve Mülk sureleri çokça okunmaktadır. Özellikle Mülk süresi ölüyü kabir azabından korumaktadır.

Ölü evinde okunan her dua ölünün ruhunu rahatlatmaktadır. Her canlı Allahtan gelmiş olup yine Allaha dönmektedir. Bu yüzden okunan dualar her zaman için canlılara ölümü hatırlatıcı olmalıdır. Bu dünyanın ve her şeyin gelip geçici olduğu bilinmelidir. Genel itibari ile taziyeye gelen kişiler ölenin yakınlarına baş sağlığı diler ve dua varsa duaya katılım sağlarlar. Okunan dualar hem fanilere hem de ölenlerin ruhuna iyi gelmektedir.

Baş Sağlığı Duası

Baş sağlığı duası ölü yakınlarında sakinlik ve metanet sağlamaktadır. Taziye yapılırken ayrıca dua edilmesi makbuldür. Sonuç itibari bu ölüye olduğu kadar ölen kişinin yakınlarına da oldukça ferahlatmaktadır. Ölen artık dualarla desteklenmeli, çeşitli yardımlarla bu dünyadaki sevapları arttırılmalıdır. Baş sağlığı duası olarak merhumlara ve merhumelere ayrıca dua okunmalıdır. Nasıl ki kadın ölülere merhum diyemeyeceğimiz gibi bağ sağlığı duasını da cinsiyete özel bir şekilde yapmak gerekir.

  • Erkek baş sağlığı duaları: “E’zemellahu ecrekum ve ehsene âzaekum ve ğefere limeytekum ila ruhi’n-nebiyyi ve âlihi ve ashabihi ve ila ruhihi el Fatiha”

“Allahümme la tahrimna ecrehu vela teftinna ba’dehu vagfir lena ve lehu ve li ruhihi el Fatiha”

  • Kadın baş sağlığı duaları: “E’zemellahu ecrekum ve ehsene âzaekum ve ğefere limeyyitikum ila ruhi’n-nebiyyi ve âlihi ve ashabihi ve ila ruhiha el Fatiha”

“Allahümme la tahrimna ecreha vela teftinna ba’deha vagfir lena ve leha ve li ruhiha El Fatiha”

Sadece taziyelerde yapılan duada kişilere baş sağlığı olarak Allah ecrinizi arttırsın, ölünüzü bağışlasın ve taziyenize iyi etsin anlamında dua yapılır. Burada ecir kelimesi dünyada yapılan iyi ya da kötü işlerin karşılığı anlamındadır. Kişi ne ektiyse onu biçecektir. Taziye duasında da kişiler ahiretin güzel hazırlanmasına da vurgu yapar. Bununla birlikte taziye duası yapanlar taziyenin üzüntülü ve ruh sıkıcı geçmemesi adına en güzel taziye olması adına bir temenni vermektedir. Bununla taziye sürecinin daha kolay atlatılması umulmaktadır.

Mutlaka okuyun Kalpleri Cezbetme Kendini Sevdirme Duası

Peygamber efendimiz ölen her canlı için taziye sunulmasını buyurmuştur. Öyle ki peygamber efendimiz kuşu ölen bir çocuğa taziyede bulunmuştur. Bundan yola çıkarak ölen her şeye saygı duymalı ve duasını yapmalıyız. Taziye dualarında dua sonuna erkeklere meytekum kadınlara ise meytetikum kelimesi getirilmektedir.  Pek çok kişi baş sağlığı için okunacak duayı bilmemektedir. Ancak taziye evine gidildiği zaman bu duaların okunması oldukça önem taşıyacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.