Abdestin Faydaları Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

20.12.2021
1.058
Abdestin Faydaları Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

İslam dini her zaman için temiz olmayı emreden bir dindir. Müslümanlar namaz kılacakları zaman, öncelikle abdest almaları gerekmektedir. Allah kullarını namaz için huzuruna almadan önce temizlenmelerini emretmektedir. Bu yüzden Müslümanlar, namaz öncesinde abdest almaktalar ve daha sonra namaz kılmaktalardır. Bazı Müslümanlar ise, almış oldukları abdestin sadece el ve yüz yıkanmadan ibaret olduğunu ve elimizde bulunan pisliklerden temizlendiğini sanmaktadır. Aslında abdestin hem görünür, hem de görünmeyen manevi faydaları bulunmaktadır. Abdestin faydaları aslında saymakla bitmez. Bu yazımızda ise abdestin görünür ve görünmeyen faydalarından bahsedeceğiz. Yazımızı dikkatli okumanız sizlere, oldukça faydalı bilgiler öğrenmenizi sağlayacak ve bu ise hayatınızdaki bakış açınızı değiştirecektir.

 Abdestin Faydaları Nelerdir?

 Abdest görünüşte su ile yapılan bir temizliktir ve Müslümanın bedenini temizlemesidir. Müslüman olan kişi, namaz kılmak için abdest almaya niyet ettiği zaman, daha niyetinden manevi olarak abdestin faydalarını görmektedir. Çünkü Peygamberimizi bu hususta şöyle buyuruyor. Bir Müslüman abdest için niyet eder ve abdestini alarak namazını kılarsa, büyük sevaplara kavuşur buyurmaktadır. Peygamberimizin abdest ile ilgili çok sayıda sahih hadis-i şerifi bulunmaktadır.

Abdestin faydaları ise kısaca şu şekildedir.

 • Müslüman abdest alarak hem ellerini ve yüzünü, hem de ayaklarını tüm pisliklerden temizlemiş oluyor.
 • Bedeninde oluşması muhtemeler mikropların kişinin derisi üzerinde oluşturabileceği hastalıklardan, abdest alarak temizleniyor ve bu hastalıklardan korunmuş oluyor.
 • Abdest alırken manevi olarak bir huzur duyuyor.
 • Abdest alacağı zaman, Allah’ın huzuruna çıkacağını düşünerek, heyecanlanıyor ve kalbinde mutluluk hissediyor.

Bunların dışında ise, daha birçok maddi ve manevi faydaları bulunmaktadır. Abdestin faydalarından manevi olarak daha çok faydalanmak içinse, yavaş bir şekilde ve hissederek abdesti almak, kişinin kendine daha çok fayda olacaktır.

 Abdest Çeşitleri Nelerdir?

İslam dini kolaylık dinidir ve her zaman Müslümanların faydasına olacak şeyleri kapsamaktadır. Bu faydalardan bir tanesi ise, abdest almaktadır. Abdest çeşitleri ise hem alınış olarak, hem de kaç çeşit olduğu ile ilgili, bazı kişiler tarafından bilinmemektedir. İslam dininde üç çeşit abdest vardır. Bunlardan bir tanesi bütün vücudu yıkayacak şekilde usulüne göre gusül abdesti yani, boy abdesti almaktır. Diğeri ise namaz için su ile normal abdest almaktadır. Eğer su olmadığı zamanda ise, namaz kılmak için temiz toprak ile kuralına göre teyemmüm abdesti alınabilmekte ve belli başlı ibadetler yapılabilmektedir. Bu üç abdestle ise, hem kuran okunur, hem de namaz kılınabilir. Yalnız teyemmüm abdestini aldıktan sonra su olduğunda, su ile abdest almak ve diğer ibadetleri bu şekilde yapmak gerekmektedir.

 Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

Bir Müslüman abdest aldıktan ve ibadetlerini yaptıktan sonra, bazı özel ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu özel ihtiyaçlarını ise gidermek için, almış olduğu abdesti bozması gerekmektedir. Abdesti bozan şeyler arasında olan durum ise, tuvalet ihtiyacının giderilmesidir. Bunun dışında ise, yellenme diye tabir edilen terim, kişinin abdestinin bozulmasına neden olur ve Müslüman, tekrar ibadet yapması için yeni bir abdest alması gerekmektedir. Abdesti bozan diğer bir neden ise, eşi ile yapmış olduğu cinsel münasebettir. Eşi ile meşru çerçevede ilişkiye girmesi, kişinin abdestini bozacak ve tekrar ibadet yapabilmesi için, gusül abdesti alması gerekecektir.

 Namaz Kılmak İçin Abdest Nasıl Alınır?

Bir Müslümanın namaz kılması için abdest alması farz’dır. Bu yüzden abdest almadan namaz kılınamayacağı gibi, abdestsiz kılınan namaz ise geçerli olmayacaktır. Ehli Sünnet mezhepleri içerisinde yer alan 4 tane hak olan mezhep bulunmaktadır. Bu mezheplerin imamları değişiktir ve hepsi doğru olan mezheptir. İslam dinine uygun olan bu mezheplerin almış oldukları abdest ise, bazı zaman farklı olmaktadır. Bunun nedeni ise, bu mezhep imamlarının Peygamberin uygulamalı olarak yapmış olduğu abdest alışını kaynak olarak göstermesi ve kendi mezhebinde bunu uygulamasıdır. Çünkü Peygamberimiz abdesti bazı zamanlar farklı şekillerde almıştır ve mezhep imamları da bu yapılan davranışı örnek alarak, kendi mezhebinde abdest alarak uygulamıştır. Ülkemizde olan Müslümanların çoğunluğu ise İmam-ı Azam’ın mezhepi olan Hanefi mezhebine mensuptur. Az bir sayıda ise Şafi mezhebine sahip olan kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerin almış oldukları abdestte ise bazı farklılıklar bulunmaktadır.

Hanefi mezhebine göre abdest alınmasını şu şekilde tarif edebiliriz.

 • Önce abdest almak için niyet gerekmektedir.
 • Daha sonra ise ilk olarak, euzübesmele çekilir ve eller bilekler ile beraber yıkanır.
 • Sonra ağza bir defa su verilir ve çalkalanır. Bu işlemi üç defa yapmak sünnettir ve uygun olan abdest alınması durumu bu şekildedir.
 • Sonra aynı işlemi buruna su çekip, burnun içerisi temizlenerek yapılır.
 • Daha sonra ise yüz yıkanır.
 • Sonra ilk olarak sağ el dirseklere kadar yıkanır.
 • Sonra sol el dirseklere kadar yıkanır.
 • Sonra başın üçte biri mesh edilir.
 • Sağ ayak önce, sol ayak ise sonra topuklar dahil olmak üzere yıkanır.

Bu şekilde düzgün bir şekilde abdest alınmış olur. Bu alınan abdest ile Müslüman, namaz kılabilir ve kuran okuyabilir. Daha birçok ibadeti de yapabilir. Eğer cünüp durumu söz konusu ise, önce gusül abdesti alması ve sonra ibadetlerini yapması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

 1. Sungur Targal dedi ki:

  konu hakkında güzel bilgiler verilmiş, teşekkür ederiz.