Kadir Gecesi Faziletleri Nelerdir? Önemi

Kadir Gecesi Faziletleri Nelerdir? Önemi

Kadir gecesi önemi bakımından diğer günlerden üstündür. Ramazan ayı içerisinde yer alan Kadir gecesi, Efendimizin hadis-i şeriflerinde de övdüğü bir gündür. Kuran-ı Kerim ayeti ile de sabit olan bu önemli gece, bin aydan daha hayırlıdır. (Kaynak : Kadir Suresi Ayet/3) Kadir gecesinin önemini yüce Allah indirmiş olduğu Kadir Suresi ile Müslümanlara bizzat bildirmiştir. Ramazan ayı içerisinde yer alan Kadir Gecesi, İslam alimlerinin çoğunluğuna göre 27’inci gece olarak kabul edilmiştir.

Fakat bu gecenin Ramazan ayı içerisinde hangi gün olduğu net olarak belli değildir. Ehli Sünnet İslam alimleri ise 27’inci gecenin Kadir gecesi olduğuna dair kanıtları, Efendimizin günümüze kadar gelen hadis-i şeriflerinde yer almaktadır. Kendileri de bu hadisleri baz alarak bu gecenin, 27’inci gece olma olasılığının yüksek olduğunu söylemişlerdir. Efendimiz ise Kadir Gecesinin hangi gün ve gece olduğunu ise, hadis-i şeriflerinde bu günün Ramazan ayının son on gününde ve tek gecelerinde olduğunu söylemiştir.

Bu yüzden kendisi Ramazan ayının son on günü itikafa girer, Kadir gecesini de bu günlerin tamamı içerisinde yaşardı. Ümmetine de bu geceyi Ramazan ayının son on gününde aramalarını ve bu gecelerde daha fazla ibadet etmelerini isterdi. İbadet bakımından 83 yıla denk gelen Kadir gecesi, değerli ve Müslümanların çok önem verdiği bir gecedir.

Kadir Gecesi Faziletleri Nelerdir?

Kuran-ı Kerim’in 97’inci suresi olan Kadir Suresi, bu gecenin önemini anlatan ayetleri içermektedir. Fazilet bakımında ise bu süreyi Kadir gecesinde okumak, Müslümanların büyük sevaplara nail olmasını sağlayacak ve kendilerinin ettiği duaların kabul olmasına vesile olacaktır. Kadir gecesinin faziletleri ise oldukça fazladır. Bu sureyi Kadir gecesi dışında da ve özellikle abdest aldıktan sonra okumak, kişinin büyük sevaplar kazanmasını sağlayacaktır.

Kadir gecesinin faziletlerinden bazılarını şu şekilde sayabiliriz.

 • Kadir Suresini hem Kadir gecesi, hem de diğer günlerde okuyan kişilerin duaları kabul olur.
 • Evlerinde bolluk ve bereket olur.
 • Bu sureyi Kadir gecesi okuyan kişi kaza ve belalara karşı korunur.
 • Kadir gecesi namaz kılarken bu sureyi okuyan kişiye yüce Allah, kendisinin akıl dahi edemeyeceği sevaplar verir.
 • Kadir gecesi ayette de belirtildiği gibi, tan yerinin ağarmasına kadar esenlik dolu bir gecedir.

Kadir gecesini kendi ismi ile ilgili olan Kadir Suresini okuyarak ve namaz kılarak ihya etmeli, yüce Allah’ın kuluna vereceği faziletlerden ise faydalanılmalıdır. Eğer hala Ramazan aylarında farz olan 5 vakit namaza başlanmadığı ise, bu gece tövbe etmeli ve namaza başlanmalıdır.

Beş vakit namaz kılmayan bir Müslüman ise, Kadir gecesinin sevaplarından ve faziletlerinden yararlanamayacaktır. Bu yüzden Kadir gecesi gibi önemli gecenin değerini ve faziletlerini, farz olan ibadetleri yaparak elde edebilir ve dualarımızın kabul edilmesini yüce Yaradandan dileyebiliriz.

Kadir gecesi faziletleri içerisinde aynı zamanda zamanda Efendimizin hususi hadisleri bulunmaktadır. Bu hadislerden bir tanesi ise şu şekildedir. ”Kadir gecesini ihlaslı bir şekilde ve inanarak ibadet ile geçiren kişinin Allah, geçmiş günahlarını affeder” (Kaynak : Buhari İman 25/27/28 – Müslim Müsafirin 173/176)

Kadir Gecesi Namazi Nasil Kilinir

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır

Kadir Gecesi Nasıl İbadet Edilmelidir?

Kadir gecesinde yapılacak ibadetlere yüce Allah ayrı bir önem vermiştir. Bu gecenin gündüzünü oruç, gecesini ibadet ile geçiren kullarına ise sayısız mükafatlar hazırlamıştır. Kadir gecesi nasıl ibadet edilmeli? sorusu ise Müslümanların Ramazan ayı içerisinde en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Bu geceye ulaşan Müslümanlar ise şu şekilde Kadir gecesini geçirebilirler.

 • Bu gecede Kuran-ı Kerim okunmalı ve bol bol kaza namazı kılınmalıdır.
 • Kadir gecesinde çokça tövbe ve istiğfar edilmelidir.
 • İbadet bakımından 83 yılan eşit olan Kadir gecesinin gündüzünde oruç tutulmalıdır.
 • Bu gün içerisinde yer alan beş vakit namazlarda zammı sure olarak Kadir Suresi okunması müstehaptır.
 • Bu gece ile ilgili Hazreti Ayşe (radiyallahu anha) Efendimize nasıl ibadet ve dua etmeliyim diye sormuştur. Efendimiz ise kendisine şu duayı okumasını tavsiye etmiştir. ”Allahümme inneke afüvvün, kerimin, tuhibbül afve fafu anni” (Kaynak : Tecrid-i Sarih 6, 314) (Manası : Allah’ım sen affedensin, affetmeyi sevensin, kerimsin, beni de affet)
 • Bu gece Ramazan ayı içerisinde olduğu için gecesinde teravih namazı kılınmalıdır.

Bu değerli ve bereketli gecede ise nefis muhasebesi yapılmalı, daha önce yapılan günahlardan dolayı Allah’tan af dilenmelidir. Allah-u Teala ise bu gece kulunun yapacağı duayı kabul edecek ve kendisini bağışlayacaktır.

Yazı serimizin devamı için Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır? Kadir Suresi Nasıl Okunur?

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

 1. Izzet dedi ki:

  Sizin sayenizde Kadir gecesinin faziletini öğrendim cok iyi bir araştırma olmuş teşekkür ederim

 2. Özlem dedi ki:

  Kadir gecesi yaklaşıyor bu yazı da çok açıklayıcı olmuş Allah dualarımızı da kabul etsin inşallah