Necm Suresi 39. Ayet Ve Meali

08.02.2024
1.626
Necm Suresi 39. Ayet Ve Meali

Bazı sure ve ayetler vardır ki biizm için oldukça önemlidir. Necm Suresi 39. Ayet de önemli surelerimizin başında gelmektedir.

Necm Suresi 39.Ayette Ne Anlatılmaktadır?

Kur’an-ı Kerim’in elli üçüncü suresidir ve altmış iki ayet, üç yüz altmış kelime, bin dört yüz beş harften oluşmaktadır. Fâsılası “elif”, “nun”, “vav”, “te” ve “ya” harflerinden oluşmuştur. Mekkî bir sure olup, İhlâs suresinden sonra indirilmiştir. Otuz ikinci ayeti Medine’de indiği söylenmektedir. Diğer ayetleri ise Mekke’de inmiştir. Adını ilk ayetinde geçmekte olan “necm” kelimesinden almıştır. Necm, yıldız anlamındadır ve Kur’an-ı Kerim’in her defa inzal edildiği kısım manasınada gelmektedir.

Necm Suresi İniş Sebebi

Sureler ihtiyaçlar doğrultusunda; yaşananlardan, anlatılanlardan ders çıkarmamız amacıyla inmiştir. Surelerin meallerini okuduğumuzda bunu daha iyi anlayabilmekteyiz. Surelerin iniş sebeplerine de meallerine bakarak anlayabiliriz. İçinde secde ayeti bulunan ve Mekke’de Resulullah (s.a.s)’ın herkese okuduğu ilk sure olarak geçmektedir.

Necm Suresi 39. Ayet Ve Meali

Necm Suresi 39. Ayet Ve Meali

Bir hadiste şöyle geçmektedir: “Peygamber (s.a.s), Necm sûresini okudu ve sonra secde etti. Onunla birlikte müslümanlar, müşrikler ve cinler, hepsi birden secde ettiler. Sadece Umeyye bin Halef secde etmekten kaçındı ve yerden bir avuç toprak alıp alnına sürerek şöyle deki: “Bana bu yeter” (el-Kurtubî, el-Cami’ Li Ahkâmil-Kur’an, Beyrut 1966, XVII, 81).

Surenin konusunu şu şekilde açıklanabilir: Kur’ân-ı Kerîm’in Allah tarafından Cebrâil aracılığıyla Hz. Muhammed’e indirilmiş olduğu ve Hz. Peygamber’in Allah’tan aldıklarını tebliğ ettiğini ortaya koymaktadır. Önceki peygamberlere gönderilen vahiylerle Resûlullah’ın getirdiği vahiyler arasındaki bazı ortak noktalara basılmakta, inkârcılıkları sebebiyle helâk edilmiş geçmiş toplumlardan örnekler verilmektedir.

Necm Suresi 39. Ayet

Necm suresi 39. ayeti okunuşu şu şekildedir: Ve-en leyse lil-insâni illâ mâ se’â

Türkçe mealinden bir kaçı şu şekildedir: Ve gerçek şu ki, insan için çalışmasından başka bir şey yoktur. (Erhan Aktaş- Kerim Kuran)

Bilsin ki, insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur. (Bayraktar Bayraklı- Yeni Bir Anlayışın Işığında Kur’an Meali)

İnsanın kendi çalışmasından başkası kendine ait değildir. ( Süleymaniye Vakfı- Süleymaniye Vakfı Meali)

Doğrusu insanın çalıştığından başkası kendinin değildir.(Elmalılı- sadeleştirilmiş)

İnsan için ancak çalıştığı vardır. (Diyanet İşleri- Kuran-ı Kerim Türkçe Meali)

Necm Suresi 39. Ayet Ne Anlatmaktadır?

39-40. âyetler dürüstlükle çalışıp çabalamanın, alın teriyle kazanmanın Allah nezdindeki değerine işaret etmektedir. Bu ayet bizlere hem dünya hemde ahiret için yol gösterici konumdadır. Ahiretimiz için yapmaya çalıştığımız farz ve sünnet ibadetlerinden, tüm günahlarımızdan ancak biz sorumluyuz. Dünya içinde insanın her yaptığı aslında kendinedir. İyi veya kötü elbet bir gün bizlere dokunur.

Necm suresi 39. ayet meallerine baktığımızda insanın ancak yaptıkları ve çalıştıkları ile var olduğunu anlamaktayız. Bizlere çalışma ve yaşam sevincini veren bu ayet ile ahiret hayatımız için daha çok şey yapmamız gerektiğini de bizlere hatırlatmakta. Hepimiz kendi yaptıklarımızdan sorumluyuz manasını da çıkarabiliriz.

Necm Suresi’nin 39. ayeti Arapça olarak şu şekildedir:

وَأَن لَّيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَىٰ

Ve mealen:

“İnsana ancak çalıştığının karşılığı vardır.”

Bu ayet, insanın yaptığı işlerin karşılığını alacağını, çaba sarfetmenin önemini vurgulamaktadır. İnsanın kazancı, çabasına bağlıdır ve herkes yaptığı işlerin sonuçlarına katlanır.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.