Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır? Kadir Suresi Nasıl Okunur?

22.04.2022
981
Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır? Kadir Suresi Nasıl Okunur?

Kadir Gecesi Namazı Var Mıdır?

Kadir gecesi gibi özel bir günde zikir etmek ve namaz kılmak müstehaptır. Kadir gecesine ait İslam kaynaklarımızda ayet ve hadis ile bizlere belirtilmiş olan belli bir namaz yoktur. Fakat İslam alimleri bu geceye ulaşan kişilerin en azı 4, en fazlası 12 rekat olmak üzere namaz kılmalarının müstehap olduğunu söylemişlerdir.

Aynı zamanda bu gecede tesbih namazı kılmakta Peygamberimizin tavsiye ettiği namazlar içerisinde yer almaktadır. Bu namazı kılan kişilerin ise dualarını yüce Allah kabul edecek ve dualarına icabet edecektir. Kadir gecesi namazı gibi bu gün ve gecede yapılması gereken bazı zikirler bulunmaktadır. Sahabilerden Zübri (radiyallahu anh) Efendimizin bu gecede şu zikri yapılmasını söylediğini rivayet etmiştir.

Bu zikirlerden bir tanesi ise şu şekildedir.

 • La ilahe illallahul halimun kerim.
 • La ilahe illallah sübhanallah.
 • Rabbis semavatis sebbi ve Rabbil arşil azim.

bu zikri Kadir gecesinde üç defa okuyan kişiler büyük mükafatlara nail olacaklardır. Bu zikrin manası ise şu şekildedir.

Anlamı : Kullarına ceza vermede acele etmeyen, halim ve kerim olan yüce Allah büyük lütuf sahibidir. Allah-u Teala’dan başka ilah yoktur. Yedi kat göklerin Rabbidir. Büyük arşın sahibi olan Allah tüm noksan sıfatlardan münezzehtir. Her türlü noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah’ı tesbih ve tenzih ederim. (Kaynak : Tebarani / Kenzul Ummal Tefsirus Savi)

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Yatsı namazı sonrası sahura kadar kılınması müstehap olan Kadir gecesi namazı şu şekildedir.

 • Birinci rekatta Fatiha Suresi ve arkasına 3 defa Kadir Suresi okunur.
 • İkinci rekatta Fatiha Suresi okunduktan sonra 3 defa İhlas Suresi okunur.
 • Üçüncü rekatta tekrar Fatiha Suresi ve arkasına 3 defa Kadir Suresi okunur.
 • Dördüncü rekatta ise Fatiha Suresi ve 3 defa İhlas Suresi okunur.

Namazı kılarken ikinci rekatta tahiyatta oturulur ve 11 kere selam verdikten sonra şu zikir okunur. ”Allahu ekber, Allahu ekber, La ilahe illahu vallahu ekber, Allahu ekber velillahil hamd.”

Daha sonra 100 defa İnşirah Suresi ve 100 defa da Kadir Suresi okunur. Kadir gecesi namazı ise şu şekilde niyet edilebilir. Niyet ettim Allah rızası için ve bu gece kılacağım namaz hürmetine.

Kadir Suresi Nasıl Okunur?

Kuran-ı Kerim’in 97’inci ayeti kerimesi olan Kadir Suresi okunuşu ise şu şekildedir.

 • İnna enzelnahu fi leyletil kadr.
 • Ve ma edrake me leyletil kadr.
 • Leyletil kadri hayrun min şehr.
 • Tenezzelül melaiketi ver ruhu fiha bi iznih.
 • Selamun hiye hatta matleil fecr.

Anlamı : Şüphe yoktur ki biz Kuran-ı Kadir gecesi indirdik. Sen Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin? O gece bin aydan daha değerli olan bir gecedir. O gece ruh ve melekler Allah’ın izni ile saf saf her türlü iş için inerler. O gece de bir esenlik vardır ve bu esenlik tan yerinin ağarmasına kadar devam eder.

Ramazan ayı içerisinde olan bu kutlu ve bereketli geceyi en güzel şekilde geçirilmeli, yüce Allah’a dua ederek kendisinden bağışlanma için af dilenmelidir. Şüphe yoktur ki Allah-u Teala kendisine samimi bir şekilde yönelen ve niyazda bulunan kulunun duasını, Kadir gecesi hürmetine kabul edecek ve kendisini affedecektir. Eğer beş vakit namaz kılınmıyorsa, hemen vakit kaybetmeden ve ölüm gelmeden farz olan namazları kılmaya başlanmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

 1. Mustafa dedi ki:

  Kadir gecesi gecelerin en hayirlisi ve ayların en hayirlisi olan Ramazan ayıninda içinde.Bu site sayesinde Merak ettiğim ve nasıl ibadet edilebilir vs.merak ettiğim bir cok konuya cevap buldum.Bazen bilgi ulaşmak zor en dogtu bilgiyi bulmak zor.sayenizde basarili bir sekilde bilgi sahibi olduk.Tesekkurler.