Kurban Bayramında Okunacak Dualar

29.06.2021
771
Kurban Bayramında Okunacak Dualar

Kurban Bayramında Okunacak Dualar

İslam dünyasının en önemli bayramlarından bir tanesi olan Kurban Bayramı hakikate erişme ve duaların kabul olabilmesi adına oldukça özel bir zamandır. Her yıl büyük bir özlemle beklenen kurban bayramında okunacak dualar da oldukça önemlidir. Bu dualar beraberinde bayramın hikmetini ve sevabını da arttıracaktır. 4 gün süren kurban bayramı süresince günlük yapılması gereken duaların da hikmetine uygun şekilde gerçekleştirilmesi önemli hususlardandır.

Arefe Günü

Kurban bayramından bir gün öncesi olan Arefe (Arife) günü Zilhicce ayının da dokuzuncu gününe tekamül etmektedir. Haccın iki rüknünden birisi olan vakfe arife günü gerçekleştirilir. Bugün öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde peş peşe kılınmaktadır. Hacılar arife günü güneş batınca Araffat’tan Müzdelife’ye doğru hareket geçerler. Hacılar arafat’ta namaz, tespih, zikir, dua, Kur’an okuma ve dinlenme gibi ibadetleri gerçekleştirirler. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) arafe günü için Allah’ın bu günden daha çok cehennem ateşinden insanları azat ettiği başka bir gün yoktur diye buyurmuşlardır. Ayrıca bu özel günde tutulan orucun bunca önce ve de sonra birer yıllık günahların da örtüleceği Allah’tan umulur diye belirttiği nakledilmiştir.

Arife günü sabah namazı ile başlayan ve Kurban Bayramının 4. Günü ikindi namazı vaktine kadar yirmi üç vakti farzının namazı arkasından verilen selam ile birlikte teşrik tekbiri getirilmesi de vaciptir. Allahu Ekber, Allahu Ekber, La İlahe İllallahu Vallahu Ekber, Allahu Ekber Velillahil hamd şeklinde teşkil tekbiri çekilir.

Kurban Bayramı

Son derece önemli ibadetlerden bir tanesi olan Hac ibadetinin gerçekleştirildiği Kurban Bayramı günleri Hz. İbrahim’in duası ile müminleri tek yürek ve tek vücut oldukları ve ayrıca iman ve aynı ruh ile mübarek topraklara geldikleri özel gündür. Bu özel günde Kabe’de tavaf edilirken tek meydana buluşan Müslümanlar hac farizasını yerine getirirler. Bu özel günde tüm müminlerin İbrahim’i bir arayış ile Rabbimizin kendilerine lütfetmiş olduğu nimetlerin şükranı olarak ifade edilen Kurban ibadetlerini gerçekleştirdikleri mübarek vakittir.

Allah tarafından lütfedilen nimetlerin onun hoşluğunu kazanabilme adına yapılan haldir. Ayrıca Hz. İbrahim ve Hz. İsmail örneğinde olduğu gibi kayıtsız teslimiyet yine bu bayramda yer almaktadır.

Bu yüzden Kurban bayramında okunacak dualar çok önemli olup, mübarek olan bu süre zarfında zikirler ve ibadetler eksik edilmemelidir.

Allah’a, yüce ve ilahi olan her şeye yakın olma arayışı Kurban’da saklıdır. Cenab-ı Hak Kurban ile alakalı olarak Hac 37 suresinde “Allah’a kurbanlarınızın ne etleri ulaşır, ne de kanları, Ona ulaşan takvanızdır” diye buyurmuşlardır. İbadetlerin en özellerinden bir tanesi olan Kurban’ın bu derece önemli faziletleri de unutulmamalıdır.

Kurban Bayramı Hadis-i Şerifleri

Hem Kurban hem de Ramazan bayramının gecelerini ihya eden kişinin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez. Hadisi bu özel günlerin ne denli önemli olduğunu açık şekilde göstermektedir. Ramazan bayramının birinci gecesi, Kurban Bayramının birinci gecesi, berat kandili gecesi ve Arife gecesi rahmet kapıları açılır. Bu gecelerde yapılan dualar ve tövbeler ret edilmez. Ayrıca Cuma gecesi, Berat gecesi, Ramazan bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi ve Regaib gecesi de yine duanın geri çevrilmeyeceği gecelerdendir.

Bayram günlerinde erkenden kalkmak ve o gün gusletmek oldukça sevaptır. Ayrıca o güne özel koku sürmek, temiz elbiseler giymek güler yüzlü olmak ve sadaka vermek son derece önemlidir. Dargın olanları barıştırmak ve akrabalarla dostları ziyaret etmekte sünnetler arasındadır. Bayram gecelerinde bolca dua eden ve ihya eden kişi büyük saadete kavuşur. Bayramın tüm güzelliklerini en iyi şekilde yaşamak ve bu güzel günleri en doğru şekilde değerlendirmekte Müslümanın vazifelerindendir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.