Duha Suresi Neye İyi Gelir? Duha Suresi Faziletleri

Duha Suresi Neye İyi Gelir? Duha Suresi Faziletleri

Duha Suresi Neye İyi Gelir? Duha Suresi Faziletleri hakkında faydalı bir konu hazırladık.

Duha Suresi Neye İyi Gelir?

Duha Suresi anlam olarak kuşluk vakti anlamına gelen Duha kelimesinin karşılığı demektir. 11 ayet olan bu kısa surenin faydaları fazladır. Peygamberimizin yetim olarak büyüdüğünden ve yüce Allah’ın kendisine zor günlerde yardım ettiğinden bahsetmektedir. Kuran-ı Kerim’in 93 üncü suresidir. Çok faziletli bir suredir ve özel olarak peygamberimiz bu sure ile ilgili hadis-i şerif beyan etmiştir. Peygamberimizin bu hadisini işiten Müslümanlar ise, Duha Suresi neye iyi gelir? merak etmektedirler. Duha Suresinin faydalarını ve faziletlerini sizlere yazımızın içerisinde anlatarak istifade etmenizi sağlayacağız.

Duha Suresi Okumanın Faziletleri Nelerdir?

Ezberlenmesi kolay olan Duha Suresi, kısa olmasına rağmen fazileti olarak fazla olan suredir. Peygamberimizin Duha Suresinin fazileti ile ilgili söylemiş olduğu sözler bulunmaktadır. Bir hadisi şerifte ise peygamberimiz; Duha Suresini okumaya devam eden kişi, aile ve akrabalarından olan kişilere Allah’ın izin vermesi ile şefaat eder ve onların bağışlanmasını diler demiştir. Başka bir hadisi şerifte ise Duha Suresi okuyan kişi Arafaratta olan kişiler kadar sevap verilir demiştir.

Duha Suresi okumanın faziletleri ve faydaları şunlardır.

 • Bir kişi eşyasının veya parasının kaybolmasını istemez ise, bu suresi sabah ve akşam olmak üzere yedi defa okusun.
 • Bu sureyi okuyan kişi kötü ve bulaşıcı hastalıklardan korunur.
 • Kötü huylu olan kişiler bu sureyi okuyan kişiye zarar veremezler.
 • Bu sureyi okumaya devam eden kişiyi Allah koruması altına alır.
 • Sevenler eğer birbirlerine kavuşmak istiyorlarsa, bu sureyi her gün yedi defa okumalıdır.
 • Duha Suresi kişinin ruhsal hastalıklardan korunmasını sağlar ve bunalıma girmez.
 • Eğer sabah namazının farzından sonra okunursa, hiç bir kötülük kendisine musallat olmaz.
 • Evinde huzursuz olan ve geçimsizlik yaşayan kişilerin Duha Suresi okuması, kendilerine fayda sağlar ve huzurlu olurlar.
 • Veba ve taun gibi bulaşıcı hastalıklar kişinin evine uğramaz ve kötü cinler kendisine musallat olmazlar.

Duha Suresi özellikle sabah namazı kılındıktan ve kerahat vakti geçtikten sonra, Duha namazı kılınırken okunursa, her bir azası için sadaka vermiş sevabı kazanır. Duha namazı sevabı çok olan ve kulun Allah’a ülfet duymasına neden olan bir namazdır. Duha Suresi ise özel olarak bu namaza mahsus okunan ve okunması çok faziletli olan bir suredir.

Duha Suresi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kuran-ı Kerim’in şifa ayetleri olarak da okunduğu ve okuyan kişinin şifa bulduğu Duha Suresi, birçok hastalığın iyileşmesine vesile olmaktadır. Aynı zamanda okuyanların da kötü hastalıklara yakalanmasını önlemektedir.

Duha Suresinin iyi geldiği hastalıklar şunlardır.

 • Bunama ve her türlü ruhsal hastalıklar.
 • Strese karşı okunması, kişinin rahatlamasını ve huzur bulmasını sağlayacaktır.
 • Duha Suresini yedi defa suyun içerisine okuyan ve üfleyen kişi Allah’ın izni ile nefes darlığı gibi sorunlardan uzaklaşır.
 • Eğer günde yedi defa Duha Suresini okumaya devam ederseniz, Allah’ın izni ile göz hastalıklarına yakalanmazsınız.

Duha Suresinin faziletlerinden faydalanmak ve okuyarak sevaplarını kazanmak için, önemli bir ibadet olan beş vakit namazı terk etmemeniz ve vaktinde kılmanız gereklidir. Kılınmayan namaz sonrası okunan Duha Suresinin sevabı olmaz ve kişi farz olan ibadetini yerine getirmediği için günah kazanır. Hastalıklarınıza Duha Suresinin okuyarak iyi gelmesini ve faziletlerinden faydalanılmasını istiyorsanız, namazlarınızı mutlaka aksatmadan kılın.

Duha Suresinin Okunuşu Ne Zaman Olmalıdır?

Duha Suresinin okunuşu ile fazilet kazanmak ve bazı hastalıklardan kurtulmak isterseniz, günün belli zaman dilimlerinde okumanız size daha iyi gelecek ve faydalı olacaktır. Sabah ve akşam üç defa bu sureyi okumak, fazilet açısından en güzel zamandır. Aynı zamanda Duha Namazı kılınırken okunması da daha fazla sevap kazanmanızı sağlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

 1. Süleyman Ali Kınacı dedi ki:

  çok güzel bir site bütün duaların anlamını mealini ne faydası olduğunu çok güzel bir şekilde açıklıyor tavsiye ederim

 2. Büşra dedi ki:

  Güzel bir yazı duha suresinin faydaları ile emeğinize sağlık