Mülk Suresi Faziletleri ve Sırları

Mülk Suresi Faziletleri ve Sırları

Mülk Suresi Faziletleri ve Sırları

 Mülk Suresi halk arasında Tebareke Suresi olarak bilinen ve faziletleri oldukça fazla olan bir suredir. Aynı zamanda Kuran-ı Kerim’in Mülk Suresinin sırları bulunmaktadır. Bu sureyi ezberleyen, okuyan ve içindeki ayetler ile amel eden kişiler, surenin sırlarından istifade etmektedirler. Mülk Suresini okuyan Müslümanların hem dünya, hem de ahiret hayatları iyi olur.

Çünkü bu surenin fazileti ile ilgili sevgili Peygamberimizin birçok hadis-i şerifi bulunmaktadır ve Mülk Suresinin önemine dikkat çekmiştir. Mekke döneminde nazil olan Mülk Suresi, Kuran-ı Kerim’in 67’inci suresidir ve 30 ayetten oluşmaktadır. Allah-u Teala Mülk Suresi ile kullarına, birçok şeyi anlatmaktadır. Bu sure içerisinde yer alan bazı konular arasında; Allah’ın azametinin büyüklüğü ve kudreti, ölümden sonraki hayatın nasıl olacağı ve inkar edenlerin neler ile karşılaşacağı, detaylı şekilde anlatılmıştır.

Bu sureyi devamlı okuyan Müslümanlar ise, sayısız nimetlere kavuşmaktadırlar. Özellikle kabir azabına bir kalkan olan Mülk Suresi, Peygamberimizin hadisleri ile sevabının fazla olduğu belirtilmiştir. Halk arasında Tebareke olarak da bilinse de Mülk Suresi Mania, Mücadele, Münciye ve Vakiye isimleri ile de anılmaktadır.

 Mülk Suresinin Faziletleri Nelerdir?

Kuran-ı Kerim ayetleri her geçen gün Müslümanların daha fazla ilgisini çekmektedir. Allah-u Teala Kuran-ı Kerim sureleri ile kullarına hidayeti nasıl bulacaklarını anlatmıştır. Şüphe yok ki, Allah’ın kitabı doğru yolu bulmak isteyen Müslümanlara her zaman bir rehber olmuştur.

Allah azze ve celle özellikle kendi kudretini ve azametini, kuranın içerisindeki surelerde ön plana çıkarmıştır. Bu surelerin başında ise Mülk Suresi gelmektedir. Allah kullarını imtihan etmek için hayatı ve ölümü yaratmıştır. Bu sure ile de iman eden kullarının sayısız mükafatlara kavuşacağınız, inkarcıların ise azabının şiddetli olacağını belirtmiştir.

Mülk Suresi faziletleri oldukça fazladır. Bu sureyi okumaya devam eden Müslümanlar, dünya hayatında birçok kötülük ve beladan korunmaktadırlar. Okuyan kişinin korunmasını sağlayan ve özellikle kabir hayatında kendisine yoldaş olan Mülk Suresi, ahirette de Allah’ın izni Müslümana şefaat edecektir. Surenin faydaları da oldukça fazladır.

Mülk Suresi faydaları arasında şunlar yer almaktadır.

 • Mülk Suresini her gece okuyan kişi kabir azabından emin olur. (Kaynak : Tirmizi – Nesai)
 • Mülk Suresini okuyan kişilere, kimse kötülük yapamaz ve bu sure yapılmak istenen kötülükleri korur.
 • Mülk Suresi kabirde kişiye yoldaş olur.
 • Mülk Suresini gece okumaya devam edenlere kabir suali olmaz.
 • Kişinin cennete gitmesine vesile olur.
 • Ahirette kişiye şefaat eder.
 • 41 defa bu sureyi okuyanı Allah, her beladan muhafaza eder ve kurtarır.
 • Bu sureyi üç gün okumaya devam eden kişi ise, göz hastalığından Allah’ın izni ile kurtulur ve şifa bulur.
 • Ölüm anındaki fitnelere karşı kişiyi korur.
 • Mülk Suresi okuyan kişi, imanını kurtarıp ahirete gider.

Mülk Suresinin faziletleri ve faydaları oldukça fazladır. Kuran-ı Kerim’in ayetlerine aynı bu sure gibi saygı duyan ve okuyarak amel edenleri Allah bağışlar ve onlardan razı olur.

 Mülk Suresi İle İlgili Hadis-i Şerifler ve Sırları

Kainat-ı Zişan Muhammed Mustafa (salllahu aleyhi vessellem) efendimiz, Mülk Suresi ile ilgili birçok farklı hadis-i şerif beyan etmiş ve bu surenin önemine bizzat dikkat çekmiştir. Mülk Suresi ile ilgili hadis-i şerifler ve sırları ise efendimizin mübarek dilinden ümmetine dökülmüştür. Efendimizin hadislerinde özel olarak yer verdiği Mülk Suresi, büyük sırları içerisinde barındırmaktadır. Allah’ın gayb hazinesini nasıl bilinmiyorsa, Mülk Suresi de Müslümanlara fayda sağlayacak birçok sırrı içerisinde barındırmaktadır.

Efendimizin bu sure ile ilgili hadisleri şunlardır.

 • Peygamberimiz bir hadisinde bu sure ile ilgili şunları söylemiştir. ”Bir Müslümanın kalbinde Mülk Suresinin sevgisinin olmasına ben de sevinirim” buyurmuştur.
 • Kuran-ı Kerim içerisinde 30 ayetten ibaret olan bir sure vardır ve o sure ise Mülk Suresidir. O sure kişiyi kabir azabından korur ve ona şefaat eder buyurmuştur.
 • Efendimiz Mülk Suresini sahabisi olan Abdullah İbni Abbas’a (radıyallahu anh) öğrenmesini ve ezberlemesini emretmiştir. Aynı zamanda ailene, çocuğuna ve komşularına da öğret buyurmuştur. Çünkü bu sure ile amel edenlerin azaptan kurtulacağını söylemiştir.
 • Sahabi Efendilerimizden Muhammed bin Alkami rivayet etmiştir. Peygamberimiz her gece Mülk Suresini okuyan kişiye kabir sualinin olmayacağını söylemiştir.
 • Sahabi Abdullah İbni Mesut rivayet ediyor. Peygamberimiz ölen kişi eğer bu sureyi hayatta iken okursa, kabrinde okumuş olduğu sure onun yanına, sağına, soluna, önüne ve arkasına gelerek, azabın olmasını önleyecektir buyurmuştur.
 • Efendimiz bir hadisinde ise; her gece Mülk Suresini okuyan kişiye ayet sayısı kadar otuz sevap yazılır, otuz günahı ise silinir. Allah o kulunu otuz derece yükseltir. Allah gece Mülk Suresini okuyan kişiye özel melek yollar ve o melek kişiyi uyanıncaya kadar korur.
 • Mülk Suresi ile beraber Secde Suresini okuyan Müslümana, Allah yetmiş iyilik ve hasene yazar.
 • Gece uyumadan Mülk Suresi ile Secde Suresini okumaya devam eden kişiye Allah, bu sureyi Kadir Gecesi okumuş gibi sevap yazar.
 • Rasulullah Efendimiz Mülk Suresini okumadan uyumazdı.

Peygamber Efendimiz hadislerinde bu sureye dikkat çekmiş ve ümmetinin ezberleyerek okumasını istemiştir. Mülk Suresinin faydalarından yararlanmak ve sevabına nail olmak için, bazı şartları da yerine getirmek gerekmektedir.

Özellikle beş vakit namaz kılınmalı ve haram olan eylemlerden kaçınılmalıdır. Sadece Mülk Suresinin bu faziletlerinden namaz kılmadan faydalanmak isteyenler, boş bir heves içerisinde olacaklardır. Mülk Suresinin sayısız sırrına nail olmak isterseniz, beş vakit namazı kılmalısınız. Kul hakkına riayet etmeli ve haram olan şeylerden ise uzak durmalısınız. Bu şekilde Mülk Suresinin faydalarından siz de yararlanmış olacaksınız.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.