Kadınların Namazda En Çok Yaptığı Hatalar

05.12.2023
3.593
Kadınların Namazda En Çok Yaptığı Hatalar

Sevgili okurlarım, dinimizin bizden istediği yerine getirmemiz gereken İslam’ın 5 şartından bir tanesi de namazdır. Namaz kılarken bazı kurallara dikkat etmeliyiz. Bu içeriğimiz de sizlere bayanların namazda en çok yaptığı, belki de doğru bildiği hatalara değineceğiz.

Namazda En Çok Yapılan Hatalar

Namaz, her müslümana farz olan, Allah’a şükretmenin bir yoludur. Namaz günün her vaktinde Allah’ı anmamızı, şükretmemizi, O’nu hatırlamamızı sağlar. Bu yüzden “Namaz dinin direğidir.” hadis-i şerifi herkesin dikkate aldığı bir sözdür. Tüm müslümanlara farz olan namaz ibadetini doğru ve düzgün bir şekilde yerine getirmek her müslümanın borcudur.

Namaz kılmayı ilk öğrendiğimizde her şeyi doğru yapmaya, gerektiği gibi kılmaya özen gösteririz. Daha sonrasında namazı hızlı kılmak gibi eylemler gerçekleştirdiğimizde bir takım hatalar ortaya çıkabilmekte. Özellikle amel-i kesir dediğimiz namazı bozacak birçok hareket yapabiliyoruz. Genel olarak yapılan hatalar arasında sureleri hızlı okurken manalarını bozacak kadar hatalı okumak, bir rükuda üç kereden fazla bir yerini kaşımak, sesli gülmek gibi örnekler verebiliriz.

Kadınların Namazdaki Farklılıkları Nelerdir?

Namazın farzı, sünneti erkekler ve kadınlarda aynıdır. Bu gibi temel şeylerde bir farklılık yoktur. Ancak kadınlar ve erkekler arasında özellikle tesettür bakımından bir takım farklılıklar bulunmaktadır.Bunlar şu şekildedir:

Erkekler için sünnet olan ve namaz öncesinde okunan ezan ve kamet kadınlar için gerekli kılınmamıştır.

Namazda kadınlar ilk tekbirde ellerini omuz hizasına kadar kaldırmakta ve göğüs üzerine koymaktadır.

Tekbirden sonra kadınlar ellerini göğüs üzerinde sağ elini sol elinin üzerine gelecek şekilde tutar.

Rükuda erkekler gibi sırtı dümdüz olacak şekilde eğilmez, hafif eğilmek tesettür açısından yeterli bulunur.

Rükudan sonra secdede kollar yere dayanır, dirseklere kadar yerle bitişik konumda tutulur.

Namazın her yerinde kadınlar kendilerini tesettüre uygun halde bulunur.

Kadınların Namaz Sırasında Yaptığı Hatalar?

Kadınların yukarıda bahsettiğimiz gibi namaz kılınış şeklinde bir takım farklı noktalar olduğunu anlatmıştık. Bunlar tamamen kadınların tesettür açısından daha uygun hale getiren, daha huzur verici tedbirler olarak nitelendirilmiştir. Bunların dışında yapılan hareketler uygun olmayabilir. Kadınların namaz sırasında yaptığı hatalar, dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

  • Kadınların namaz esnasında bir ayet okuyacak kadar zaman süresince saçının açık kalması. Bu durumda saçını hemen kapatıp, düzeltilmesi lazım.
  • Namazın rekatlarını karıştırmak ve bunu fark edip namaza devam etmek. Bu durumda secde-i sehv yapılması gerekir.
  • Hayzlı bir şekilde namaz kılınması. Hayzlı bir kadın namaz kılamaz. Hayzı bitince temizlendikten sonra namazlarına devam eder. Hayz zamanlarında kılmadığı namazları da kaza etmez.
  • Namaz sırasında elbisesi veya eteğiyle uğraşıp, düzeltmeye çalışmak.
  • Kolunun sıvalı bir şekilde namaza durmak tesettür açısından dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bu durumda düzeltilip tekrar namaza başlanması doğru olacaktır.
  • Secde haricinde bir yere bakmak, gözlerini başka bir tarafa çevirmek.
  • Cemaat namazlarında erkeğin kadına uyması caiz değildir. Yani cemaat namazını erkeğin kıldırması gerekir.
  • Abdest aldıktan sonra makyaj yapmak ve namaz kılmak namaza mani değilken makyaj malzemelerinin içeriğinde dinimizce pis kabul edilen şeyler varsa bunlardan uzak durmak gerekir.

Zihnini dünyevi işlerle meşgul etmek ve bu şekilde namaz kılmak. Namaz sırasında yapılan en büyük hatalardan biride bu nokta olmalı. Namaz, dünyadan kendimizi bir anlık uzaklaştırdığımız tamamen kendimizi iman etmeye vermemiz gerekir. Namaz esnasında huzurla dolmaya, Allah’ın huzurunda olduğumuzu hatırlayarak namaza devam etmeliyiz.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.