Nasip İle Kısmet Arasındaki Fark Nedir?

Nasip İle Kısmet Arasındaki Fark Nedir?

Nasip ve kader Allah’ın elinde olan çok önemli kadersel durumlardır. Nasip ile kısmet arasındaki fark nedir çok merak edilmektedir. Oysa nasip ve kısmet kavramları arasında hiçbir fark yoktur. Her ikisi de Allah tarafından kula yazılmış olan haklardır.  Kişi eğer nasibinde kısmetinde varsa yer içer yapar. Nasipte kısmette Allah’ın elindedir. Allah nasip etmemişse ne kariyer yapabilir ne evlenebiliriz nede çocuk sahibi olabiliriz.  İnsan dünya hayatında kısmetinde ne varsa onu yaşar.

Nasip İle Kısmet Arasındaki Fark Nedir?

Nasip ile kısmet farklı algılanmamalıdır. Bu kelimeler eş anlamlıdır.  Dünyada her şey kısmetle olur. Bir çocuk dünyaya geldiğinde yiyecek ekmeği varmış nedir neden çünkü dünya hayatı nasip olmuş kısmetinde ne varsa deneyimlemek için var olmuştur.  Nasip birçok ayette vurgulanmıştır.  Kişi dünyada da ahiret hayatında da Allahtan iyilik güzellik dilemelidir ki nasibi de hayırlı olsun. Allah nasibi hem dünyada hem de ahirette verecektir.

“Hac ibadetlerinizi tamamlayınca, cahiliye döneminde babalarınızı andığınız gibi, hatta ondan daha coşkulu bir şekilde Allah’ı anın. Bazı insanlar: “Rabbimiz, bize nasibimizi dünyada ver!” der. Öyle kimselerin ahirette hiçbir nasibi yoktur.” Bakara/200

Biz insanoğlu kadersel olarak nasibimizdeki rızkı kısmetimizdeki kişileri, olayları bilemiyoruz. Ancak bunlar Allah’ın bize bahşettiği lütuflardır.  İmanın şartlarından biri de kadere inanmaktır. Kaderde yazılan nasip asla değişmez. Nasıl ki kadere inanıyoruz o zaman nasibimize kısmetimize de inanmalıyız.  Nasipte olmayan bir şey hayatınızda yer almayacaktır.

Senin Nasibin Senden Başkasına Gitmez

Senin nasibin senden başkasına gitmez sözü her şeyi açık bir dille anlatmaktadır. Birçok insan nasibi konusunda telaşlanmaktadır. Oysa Allah herkes için bir nasip kararlamıştır. Her şey biz dünyaya gelmeden büyük anlaşmanın yapıldığı zaman belirlenmiş ve Allah tarafından yazılmıştır. Ancak biz kullar sınav dünyasında olduğumuz için bunu bilemeyiz. Hatta nasibimizi farkında bile olamayız. Bu dünyada yiyecek ekmek bile nasipledir.  Bir insan rızkı kadar yaşar.

“Allah’ın sizi, birbirinizden üstün kıldığı şeyleri (başkasında olup da sizde olmayanı) hasretle arzu etmeyin. Erkeklerin de kazandıklarından nasipleri var, kadınların da kazandıklarından nasipleri var. Allah’tan lütfunu isteyin; şüphesiz Allah her şeyi bilmektedir.” Nisâ / 32. Ayet

Dünyada her şey nasip kısmetledir. Öyle ki ahirete göç etmeye hazırlanan insanların nasibi bu dünyadan yavaş yavaş kesilir. Yemek yiyemez, su içemez hale gelirler. İşte bunlar nasip sonucunda yaşanılan şeylerdir. İnsan nasibi kadar vardır. Allah nasip ettiyse hiç kimse onun önüne geçemez. Nasipte doğum ve ölüm gibi ne ileri ne geri tam olması gerektiği zamanda olur.

Bununla birlikte kaderdeki nasiplerden biride değişmeyen, değiştirilmesi mümkün olmayan kişinin evleneceği kişidir. Evlilik kader kısmet işidir. Büyük anlaşmada kabullendiğimiz kalbimize mühürlenen kişi dünya aleminde bize sevgisini verecek olan yegâne kişidir. Kişi dağın altında olsa nasibine gidecek bir yolu mutlaka bulur. Kader iki kişiye birbirlerini bulabilmesi için kadersel bağlantılar oluşturur. İşte nasibe giden yol kısmet edilen şeylerden geçer.

Nasip Neye Bağlıdır?

Dünyada her şey nasip ile bağlantılıdır. Maddi manevi her şey hesap işi değil nasip işi olarak tezahür eder. Nasip ve kısmet Allah’ın kulu için istediği kusursuz işleyiştir.  Bir şeyin nasip olması Allah’ın ol demesine bağlıdır.  Gece uyuduğumuzda sabaha çıkmamızda bile nasiptir.  Bazen bazı konularda nasip değilmiş deriz. İşte olanda olmayanda bir nasiptir. Allah’ın kısmet ettiği bir şey er ya da geç tecelli edecektir. Kısmet etmediği ise kişi ne yaparsa yapsın olduramayacaktır.

“Musa şöyle dedi: Rabbim, kendi katından kimin hidayet (hakka rehberlik) getirdiğini ve hayırlı âkıbetin kime nasip olacağını en iyi bilendir. Muhakkak ki, zalimler iflâh olmazlar.” Kasas / 37. Ayet

Nasibimiz için çaba göstermeli miyiz sıkça sorulan sorulardandır. Ancak nasip çaba ile oldurulan bir şey değildir. Birçok insan çabaladığı halde, emek verdiği halde istediği sonuca varamaz. İşte Allah nasip etmezse yaprak kımıldamaz. Dünya ve ahirette Allah’ın güzel şeyler nasip etmesi için dua etmek çok kıymetlidir. Nasip ve kısmetimizi dua ile bollaştırabilir, güzelleştirebiliriz. Elbette ki bu yalnızca Allah’ın izni ile oluştuğu unutulmamalıdır. Allah dilediğine veren dilediğinden alandır. Herkesin nasibi, kısmeti farklıdır bu yüzden beklemeli ve Allah’a güvenmeliyiz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.