Fakirlikten Kurtulup Zengin Olma Duası

22.03.2024
2.603
Fakirlikten Kurtulup Zengin Olma Duası

Fakirlikten Kurtulup Zengin Olma Duası: Zamanın biride fakirlik sıkıntısı çeken bir kişi derdine çare bulamaz. Düşünüp taşınıp padişah için bir hediye hazırlamaya karar verir. Amacı, hediyeyi padişaha verip karşılığında ufak da olsa bir miktar para almaktır. Elde avuçta hediye edecek bir şey olmayınca bir tefsir yazmaya karar verir. Özene bezene Fatiha süresinin tesirini hazırlar.

Padişaha hediye etmek için yola çıkar. Sarayın kapısına geldiğinde, muhafız neden geldiğini sorar. Adam durumu anlatır. Muhafız “bir de ben bakayım” diyerek tefsiri eline alır. Okuduktan sonra adama “yanlış yazmışsın” der. Adam şaşırır, doğru yazdığından emindir. Muhafız şöyle devam eder; “Burada Allah için, yalnızca sana kulluk eder yalnızca senden isterim yazmışsın ama sen gelmiş padişahtan medet umuyorsun. Buraya padişahıma kulluk eder ondan dilerim yazmalıydın” demiş. Adam bir an düşündükten sonra kapıdan geri dönmüş.

Eskiden beri söylenen bir söz vardır. Yer gök dua ile ayakta duruyor denir. Bu sözlerin anlamını düşündüğümüzde, varı da yoğu da dua ile yalnızca Allah’tan istemek gerekir. Fakirlikten kurtulup zengin olma duası da bu isteklerin arasındadır.

Mutlaka okumalısınız Kendi Denediğim ve Kabul Olan Dua Formülü

Kul dua ettiği zaman hemen olsun diye dua eder. Ancak hayırlısını istemek daha doğrudur. Müslüman dua ederken akıllı olmalı, ne istediğinden ziyade nasıl istediğine odaklanmalıdır. Fakirlikten kurtulup zengin olma duası ederken “Allah’ım bana çok para ver” diye değil, “Allah’ım bana zekât vermeyi nasip et” diyerek dua etmelidir. Çok parayı hayırsız işlerden kazanıp Allah’ın emirlerine ihanet etmek yerine kazanılan paranın hayrını görmek çok daha güzel olacaktır.

Fakirlikten kurtulup zengin olma duası etmek isteyenler şu duayı Arapça ya da Türkçe olarak okuyabilirler:

“Allâhümme fâlikal-‘ısbâhı ve câ’ılelleyli sekenen veş-şemse vel-kamera husbânen ‘ıkdı ‘annid deyne ve ağninî minel-fakri ve emti’nî bi-sem’î ve besarî ve kuvvetî fî sebîlike.”

Anlamı ise şu şekildedir:

“Sabahın aydınlığını var eden, geceyi dinlenme vakti yapan, güneşi ve ayı hesap vasıtası yapan Allah’ım! Bana borçlarımı ödemeyi ihsan eyle, benden fakirliği gider, kulağımı, gözümü ve kuvvetimi Senin yolunda kullanmayı nasip eyle.” (Malik, Dua)

Fakirlikten kurtulup zengin olmak duası niteliğinde yapabileceğimiz başka şeylerde vardır. Vakıa suresi rızık suresi olarak bilinir. Sabahın seher vaktinde okunan Vakıa suresi bolluk ve bereket getirir, ev halkının rızkını genişletir. Ayrıca seher vakti yeryüzüne rızkın dağıtıldığı vakittir. Bu saatlerde pencereyi biraz aralamak, evi havalandırmak da yine bereket getirecektir.

Fakirlikten kurtulup zengin olma duası etmeden önce evimizin bereketini mani olan şeylere dikkat etmemiz gerekiyor. Süleyman aleyhisselamdan bir örnek verebiliriz. Bilindiği gibi Hz. Süleyman tüm peygamberler arasında en zengin olandır. Öyle ki ona zamanında doğunu ve batının sahibi deniyordu. Öyle çok malı mülkü vardı ki hazine odalarına sığmaz olmuştu.

Bir gün Hz. Süleyman Allah’a dua ederek malını eksiltmesini ister. Bu isteğinin karşılığında atının terekesindeyken ekmek yemesi ilham olunur. Atına biner, önüne bir bez gerer ve gezerek ekmek yemeye başlar. Dökülen kırıntıları toplayıp onları da yer. Ancak mülkü azalmak yerine daha da artmıştır. Tekrar iltica eder ve sebebini merak eder. Bu seferde dökülen kırıntıları toplaması hürmetine mülküne ziyadelik geldiği ilham olunur.

Fakirlikten kurtulup zengin olma duası ederken bunun gibi duanın kabulüne mani olan şeylerin önüne geçmek gerekir. Ekmek kırıntısına hürmet etmek, ayakta ve gezerek yemek yememek, bulaşık kapları yıkamak mümkün değilse üzerlerini örtmek duanın kabulüne yardımcı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

 1. ahmettavsan dedi ki:

  Fakirlikten kurtulup zengin olma duasını paylaşan duavekuran.com sitesine teşekkür ederim ezberleyip her gece yatmadan önce duayı edeceğim.

 2. Muhammet dedi ki:

  İyi ki bu siteyi gördüm baya faydalı ve güzel dualar var. Zaten bu siteyi bana bir arkadaşım önermişti o baya faydasını gördü.

 3. Zeki Durak dedi ki:

  Ezberliyeceğim ve söylüyeceğim. Teker teker… Fakirlikten kurtulmak istiyorum… BİSMİLLAHİRRAHMANİRAHİM. Blog yazarına ve http://www.duavekuran.com‘a teşekkürlerimi sunarım.

 4. yasin öztekin dedi ki:

  Allah fakirlikten, acizlikten, çaresizlikten, zalimlerden, hainleredn cümlerimiz korusun kollasın. Milletimize sıhhat huzur mutluluk, maddi manevi ekonomik bolluklar ihsan eylesin inşallah.

 5. Melis dedi ki:

  Fatiha süresi çok faziletli bir suredir fakirlikten kurtarıp zenginliğe gitmenin yolu allaha sukredip ibadetlerini yerine getrmktr.

 6. Adem dedi ki:

  Bu bilgiler bir arada bulup bu sitede görmek çok güzel değerli bilgilerinizden ötürü çok teşekürler

 7. Mehmet Şahin dedi ki:

  Bu dualar çok iyi ve çok hayırlı , umarım bana da yardımcı olacak. Allah razı olsun.