İhtiyarlıktan ve Acizlikten Sığınma Duası

17.05.2023
1.461
İhtiyarlıktan ve Acizlikten Sığınma Duası

İnsan doğar, olgunlaşır nihayetinde ihtiyarlar ve ömrünün son demine gelir. İhtiyarlıktan ve acizlikten sığınma duası çok önemlidir. İnsan doğumla ölüm arasındaki geçen zaman boyunca çeşitli süreçlerden geçmektedir. Bunlardan biride ihtiyarlık evresidir. İhtiyarlıkta muhtaç olmamak son derece önemlidir. Eli ayağı tutarak kimseye muhtaç olmadan hayatını sürdürebilmek çok kıymetlidir.

İhtiyarlamak doğanın bir kanunudur. İnsan ihtiyarlık zamanına girdiğinde hastalıklar başlar, yalnızlaşır. Kimi insan ihtiyarlık süresince refakate ihtiyaç duyar. Bu sebeple ihtiyarlıkta oluşacak sorunlardan kurtulmak için Allaha sığınmak gerekir. Acizlikten korunmak peygamber efendimizin en çok ettiği dua olarak bilinmektedir. Acizlik kişinin temel ihtiyaçlarını yerine getirememesi ve kendi kendine yetersiz kalması olarak açıklanabilir.

Acizlikten Tembellikten Korunma Duası

Peygamber efendimiz acizliğe karşı dua etmekteydi. Bu yüzden bizlerde acizlikten, tembellikten ve ihtiyarlıktan Allaha sığınmalıyız. Ölene dek kimseye muhtaç olmadan yaşamak niyeti ile Allaha dua etmeliyiz. Acizlikten tembellikten kurtulma duası birçok insan tarafından okunmaktadır. Gençlik yıllarından itibaren okunmaya başlandığında ihtiyarlık geldiğinde kişiler çok rahat bir yaşam sürebilmektedir.

İhtiyarlıkta aciz olmamak için dua etmek çok önemlidir. Birçok kişi Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin diyerek dualarda bulunmaktadır. Duaların düzenli olarak okunması da büyük etki sağlayacaktır. Acizlikten sığınma duaları günlük dualarda mutlaka okunmalıdır. İhtiyarlık zamanında kişilerin başka insanlara muhtaç olması, yardım dilemesi oldukça zor bir durumdur. Zamanında edilen dualar muhtaçlığı engellemektedir.

İhtiyarlıktan ve Acizlikten Sığınma Duası

İhtiyarlıkta ve acizlikten sığınma duası ile Allah’a dua ederek yaşlandığımız zaman elden ayaktan kesilmemesi dileriz. Hepimizin en büyük kabusudur belkide yaşlandığımız zaman ne olacağız diye. Bu duayı ederek korkularımızı Allah’a da söyleyip ondan yardım istemeliyiz. Bu kısa duayı her namazdan sonra okuyabilirsiniz. Acizlik hiç kimsenin istemeyeceği bir şeydir. Bu yüzden tek yardım isteyeceğimiz kişinin ALLAH olduğunu unutmayalım. İşte duamız;

Duanın Okunuşu:Allahümme, inni euzü bike mine’l-aczi ve’l-keseli ve’l-cubni ve’l- herami. Ve euzü bike min azabi’l-kabri. Ve euzü bike min fitneti’l-mahya ve’l-memati.’

Türkçe Anlamı:“Allah’im, ben, acizlikten, tembellikten, korkakliktan ve ihtiyarliktan Sana siginirim. Keza ben, kabir azabindan da Sana siginirim. Hayatin ve ölümün fitnelerinden de Sana siginirim.” (Buhari)

Allah dualarınızı kabul etsin. Amin.

 

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.