Sıkıntıları Uzaklaştırmak İçin Dua (Çok Etkili Dua)

29.04.2023
2.057
Sıkıntıları Uzaklaştırmak İçin Dua (Çok Etkili Dua)

İnsan hayatında türlü sıkıntılar bulunmaktadır. Bu sıkıntılar genellikle ekonomik, sağlık, ilişkiler üzerinde oluşmaktadır. Ancak her insanın derdi sıkıntısı farklılık gösterir. Sıkıntıları uzaklaştırmak için dua (Etkili Dua) tavsiyeleri uygulamak sıkıntının giderilmesi ile sonuçlanabilmektedir. Her sıkıntının bir ferahı olduğu unutulmamalıdır. Sonuç itibari ile dertler kalıcı değil geçicidir.

En etkili sıkıntıdan kurtulma duası sayesinde kısa zaman içerisinde sıkıntıların hafiflediğini ve yok olduğunu görmek Allah’ın izniyle mümkün olabilmektedir. Sıkıntı birçok konuda olabilmektedir. Önemli olan sıkıntıyı kabullenip Allaha yönelmek ve dua etmektir. Dua terkipleri ile ruhunuzu daraltan sıkıntılardan kurtulabilirsiniz. Elbette ki en hayırlısı yönünde dua etmek her zaman için çok önemli olacaktır.

En çaresiz Anlarda Okunacak Dua

Hem ruhsal hem de durum niteliğinde olan sıkıntılar dua ve ayetlerle son bulmaktadır. Sıkıntılardan kurtulmak için çeşitli dilek ve hacet duaları da oldukça yararlı olacaktır. Özellikle tesirli denilen duaları okumak sıkıntıların bertaraf edilmesi bakımından kişiye ferahlık vermektedir. Sıkıntılı anlarınızda Allah’ı anarak yardım istemek çok önemli olacaktır.

Büyük sıkıntıları gideren dua terkipleri sayesinde bugün pek çok insan rahat bir nefes almıştır. Elbette ki duaların temiz niyetle okunması ve abdestli olmak duaların daha çabuk tesir etmesine neden olacaktır. Sıkıntılar karşısında Allaha sığınmak kıymetli olacaktır. Allah büyüktür ve sıkıntıda olan insan gelen her sıkıntıya katlanarak tevekkülle yardım dilemelidir.

Sıkıntıları Uzaklaştırmak İçin Dua

Sıkıntılara karşı, çilenize karşı, Gam ve Tasanıza karşı dua okuyarak bu sıkıntılarınızı giderebilirsiniz. Sıkıntılı bir hayat yaşayan bireylerin hiç bir zaman işleri yolunda gitmez. İçinde onu sıkan sıkıntı yüzünden çalışma, iş yapma isteği azalır. Bu sıkıntılar belli bir boyuttan sonra bize keder olarak geri döner ve bunalımlara gireriz. Böyle durumlarda ise tek yardım isteyeceğimiz Allah’tır.

Allah’a dua ederek sıkıntılarımızdan kurtulabiliriz. Aşağıda vereceğimiz duayı okuyarak bunu başarabilirsiniz. Bu duayı okuyabildiğiniz kadar okuyun ve abdestli bir şekilde okumaya çalışın.

Namazlardan sonra da okursanız daha sevap olacaktır. İşte duamız;

Duanın Okunuşu: Allahümme farice’l-hemmi,kaşife’l-ğammi, mucibe da’veti’l-muttarrine rahmane’d-dünya ve’l-ahırati ve rahimehüma ente terhamüni ferhamni bi-rahmetin tüğnini biha ‘an rahmetin min sivake.
Türkçe Anlamı: Kederleri gideren, sıkıntıları kaldıran, zor durumda kalanların dualarını kabul eden, dünya ve ahretin Rahmanı ve Rahimi olan Allah’ım! Bana ancak sen merhamet edersin, bana Senden başka hiç kimsenin merhametine ihtiyaç duymayacak bir merhamet ihsan eyle. (Hâkim, De’avat, No: 1898)

Bu dua ile sıkıntılarınızı giderebilirsiniz. Allah dualarınızı kabul etsin. AMİN.

Bütün Sıkıntıları Gideren Dua

“Bütün sıkıntıları gideren dua” diye spesifik bir dua yoktur ancak birçok dua kişinin iç huzurunu bulmasına ve sıkıntılarını azaltmasına yardımcı olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • “Hasbünallah ve ni’mal wakeel”: “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir” anlamına gelir ve birçok Müslüman tarafından sıkıntı ve endişe anlarında kullanılır.
  • “La ilahe illallah”: “Allah’tan başka ilah yoktur” anlamına gelir ve kişinin kalbini sakinleştirmesine yardımcı olabilir.
  • “Rabbi inni maghloobun fantasir”: “Ey Rabbim, yenik düşmüş durumdayım, bana yardım et” anlamına gelir ve zor zamanlarda okunabilir.
  • “Allahümme la sahla illa ma ja’altahu sahla”: “Ey Allahım, senin kolaylaştırdığın şey dışında kolaylık yoktur” anlamına gelir ve kişinin sıkıntılarını hafifletmesine yardımcı olabilir.

Bu duaların yanı sıra, Kur’an-ı Kerim’deki ayetleri okumak, tesbih çekmek, namaz kılmak ve zikir yapmak gibi ibadetler de kişinin iç huzurunu bulmasına ve sıkıntılarını azaltmasına yardımcı olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, dua yalnızca bir araçtır ve gerçek huzur ve mutluluk, kişinin Allah’a teslimiyeti ve O’na güvenmesiyle elde edilir.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.