İhlas Suresi Okumanın Faziletleri

11.12.2023
896
İhlas Suresi Okumanın Faziletleri

Ebu Aliye Şabi ve İkrime İhlas suresinin indiriliş nedenini şöyle açıklamıştır; Mekke müşriklerinden oluşan bir grup insan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)‘ın yanına gelip şöyle bir soru yöneltmişler: ‘’ Ey Muhammed Rabbinin sıfatları nelerdir? Neyden yapılmıştır?

İhlas Suresi Okumanın Faziletleri

Bizim tanrılarımız altın, gümüş, bakır gibi malzemelerden yapılmıştır’’. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’da bu soru üzerine ‘’Benim Rabbim hiçbir şeyden meydana gelmedi. Zira o her şeyin yaratıcısıdır.’’ diye cevap vermiştir. Yaşanan bu olay üzerine Allah-ü Teala (cc) İhlas suresini Mekke’de indirmiştir. İhlas suresi okumak çeşitli bela ve sıkıntılardan korunmanın da yoludur.

İhlas suresi faziletleri aşağıdaki gibidir:

 • İhlas suresini 10 kere okuyan Müslüman kişi hediye olarak cennetten bir köşe alacaktır.
 • Sabah namazı sonrasında eğer Müslüman kişi İhlas suresini 1 kere okursa Allah onun cennete girmesini kolaylaştıracaktır.
 • Sabah namazı sonrasında eğer Müslüman kişi İhlas suresini 12 kez okursa Allah onu Kuran-ı Kerimi 4 kere hatmettiğinde alacağı sevap kadar sevapla ödüllendirecektir.
 • İhlas suresini günün sabah ve akşam vakitlerinde okumayı alışkanlık haline getiren Müslüman kişi çektiği sıkıntılardan kurtulacak, dertlerine derman bulacak yolunda gitmeyen işlerini yoluna sokacaktır
 • Müslüman kişi akşam eve geldiği vakit evine girmeden önce İhlas suresini okursa evin bereketi artar, o ev yoksulluk görmez.
 • Hayırlı faziletlerden bir diğeri de bayramdan bir gün önce yani arefe günü İhlas suresinin okunmasıdır. Bazı hadisi şeriflere göre o gün kişinin günahlarının tümünün affedileceği söylenmektedir.
 • Müslüman kişi eğer Cuma namazında İhlas suresi okursa Allah-u Teala (cc) bir hafta boyunca o kişiyi kazadan beladan ve musibetlerden korur.
 • Eğer kişi tam bir Müslüman gibi yaşarsa, harama el uzatmaz ise, haram olan içkiyi içmezse, zina etmezse ve başkasının canına ya da malına göz dikmezse tüm bunların yanı sıra İhlas suresini de 50 defa okursa Allah-u Teala (cc) o kişinin yıl kadar olan günahlarını silecektir.
 • Müslüman kişi yola çıkacağı sırada İhlas suresini 11 kere okur ise Allah-u Teala o kişiyi gideceği yere sağ salim ulaştırmayı nasip eyler.
 • Eğer Müslüman kişi ölümcül bir hastalığa yakalanmış ise İhlas suresini okursa, Allah-u Teala o kişinin kabir azabını azaltır. Melekler o kişiyi adeta kanatlarıyla taşır ve sırat köprüsünden hızlı bir şekilde geçmesi sağlanır.
 • Müslüman kişi 1000 kere İhlas suresi okursa Allah-u Teala o kişiye henüz dünyadayken Cennet’te sahip olacağı makamı görmeyi nasip eyler.
 • Her kim İhlas suresini gösteriş yapmadan okursa Allah-u Teala tarafından o kişinin bedeni cehenneme haram kılınır.
 • Şu 3 şeye sahip olan Müslüman kişi cennetteki dilediği kapıdan içeri girebilecektir: Kul hakkına girdiyse helalleşen, katilini affettikten sonra ölen ve namazlarından sonra 11 kere İhlas suresi okuyan.
YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

 1. Aslıhan dedi ki:

  Çok başarılı buldum. İnşallah daha iyi olursunuz…