Namaz Kılmak Neden Bu Kadar Zor Geliyor

Her Müslümana günde beş vakit namaz kılmak farz kılınmıştır. Peki, farz nedir? Farz, Allah’ın Müslüman kullarına yapılmasını emir ettiği her şeydir. Farz olan dini kurallar yerine getirildiği zaman sevap, getirilmediği zaman ise günah olarak amel defterine yazılır. Kişinin sadece kendisinin yerine getirmesi gereken farz kurallara FARZ AYN denir. İşte, beş vakit namaz kılmak sadece kişinin kendisini ilgilendiren bir farzdır.

Ergenlik çağına gelmiş, aklı melikeleri yerinde olan her Müslüman ömrünün yettiği kadar beş vakit namaz kılmak zorundadır. Ama elhamdülillah Müslümanım diyen fakat farz olan namazı kılmayan bir dünya insan var. Peki, bir insan hem Müslüman olup hem namaz neden kılmaz?  Neden hep bir bahanenin arkasına sığınılır? İnsanlara namaz kılmak neden zor geliyor?

Namaz Kilmak Neden Bu Kadar Zor Geliyor

Namaz Kılmak Ahiret Hayatının Kurtuluşudur

Namaz kılmanın farz olduğunu bilmemize rağmen, insana huzur vermesine rağmen bir türlü abdest alıp seccade önünde duramıyoruz.  Ezan vakti geldi mi hemen kafaların içinde hesaplar yapılmaya başlanır. Hele ki en zor gelen ise sabah namazının. Oysaki insana en fazla huzur verendir sabah namazı.

Namaz kılmak isteyen fakat bir türlü kılmayan kişilerin nefislerini şeytan dürtüklüyor. Diyor ki, boş ver namaz kılmayı zaten namaz kılıp eline ne geçecek ki,  illaki kılacaksan da sadece farzlarını kıl geç ne gerek var sünnetleri kılmaya diyor. Şeytanın görevi zaten insanı doğru yoldan ayırmak değil midir? Önemli olan şeytanın sizinle uğraşırken sizin ona boyun eğmemenizdir. O istediği kadar size namaz kılma namaz kılma diye tekrar edip dursun. Nefsimize şeytan hakim olduğu vakit sadece namaz kılmak değil iyi, güzel olan her şey zor gelir.

İnsanların en büyük yanılgısı maddi menfaatlerine göstermiş oldukları önemi manevi menfaatlerine göstermiyor olmalarıdır. Çünkü artık maddiyat her şeyden üstün geliyor. Fakat hiç kimse manevi huzuru göz önüne almıyor. Elle tutulur gözle görülür bir karşılığı olsaydı, namaz kılmayan insan kalmazdı.

Bakınız namaz kılmanın önemi Bediüzzaman hazretleri nasıl anlatıyor. Namaz kılmayan kişileri kast ederek; Ey aciz nefis, namaz kılmanın karşılığını az bulduğun için mi kılmak sana zor geliyor. Oysa ki hiç tanımadığın biri sana para verse ya da senin üzerinde şiddet uygulayarak korku yaratsa bütün gün onun emrinden çıkmazsın. Bu fani dünya için bu kadar mücadele veriyorken ebedi alem olan ahiret için neden hazırlık yapmazsın. Oysa ki namaz kılmak insana huzur verir. Verdiği huzurdan daha öte yaşarken namaz kılan kişilerin öldükten sonra kabirdeki gıdasıdır namaz. Kabirin karanlığından kurtaran bir ışıktır namaz. Ebedi alemde bu kadar karşılığı olan namazı neden kılmaz ki der, Bediüzzaman hazretleri.

Namaz kılmak kimlere zor geliyor

Gerçek bir mümine Allah’ın emirlerine uymak zor gelmez. Zor geliyorsa da ya imanı kalben güçlü değildir yada nefsinin şeytana uymasına izin veriyordur. İmamı Rabbani Hazretleri bir sohbetlerinde şöyle anlatır; Allah kesinlikle yarattığı kuluna yapamayacağı bir yük yüklememiştir. Keza namazda oruçta sağlığı yerinde olan her kulun yapabileceği ibadetlerdir. Yeter ki canı gönülden isteyin ve niyet edin.

İslam dininin emir ettiği tüm kurallarda kolaylık vardır. Allah’ın rızasına nail olmak ve verdiği her türlü nimete şükretmek için ona kalben inanıp, emir ve yasaklara harfiyen uymak ve ibadetleri yerine getiriyor olmak gerekir. Hal böyle olunca namaz kılmak gibi diğer tüm ibadetleri yapmaya engel olan şey nefsin şeytana uymasıdır. Kalbinden şeytanın vesveselerini söküp atan bir mümin için hiç bir ibadet zor gelmez.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

  1. Kadir dedi ki:

    Allah razi olsun bu guzel paylaşımlardan. Ufkumuzu aciyorsunuz

  2. Veysi dedi ki:

    Gerçekten namaz bizler için olmazsa olmazlardandir çünkü namaz kalbe huzur ve şifadır Şükrün ifadesidir Allah’a olan bağlılığı artırır ifa etmek lazımdır güzel paylaşımlarinizdan dolayı tşkler emeğinize sağlık

  3. Merve Ayyıldız dedi ki:

    Namaz ancak Allah’a derinden saygı duymayanlara ağır gelir diye bir söz vardır. Gerçekten düşündüğümüzde de öyle değil mi? Allah’a saygı duymak içinse önce O’nu gerçekten tanımak gerekir.Bu da ancak Kur-an la mümkündür.