Elçi, Nebi, Resul Ve Peygamber Kavramlarının Anlamları

16.12.2023
4.879
Elçi, Nebi, Resul Ve Peygamber Kavramlarının Anlamları

Allahu Teala insanları yarattığında onları öncelikle erkek ve kadın cinsi olarak dünyaya göndermiştir. Ardından kabileler halinde yaşamaları için de çoğalmalarını sağlamıştır.

Kendi içerisinde her bir millet, her bir devlet olup, yok olan sonrasında yeni bir nesil ile devam eden her bir topluluğa bir peygamber gönderilmiştir.

Allahu Teala; Kuran’ı Kerim’de kişilerin: “sorumlu değildik ya da duymadık” şeklinde ifadelerini oluşmaması için, her millete muhakkak ki bilinen ya da bilinmeyen, Kur’an’da geçen ya da geçmeyen peygamber gönderilmiştir.

Allah’ın göndermiş olduğu bu peygamberler elçi olarak da adlandırılmaktadır. Allah’ın ayetlerini insanlara aktarmakla yükümlü oldukları için bu isimle anılırlar.

İnsanlar içerisinden belirli bir yaşa geldiğinde Allah’ın lütfu ile peygamberlik makamı verilen kur’an-ı Kerim’de ismi geçen ve geçmeyen pek çok peygamber bulunmaktadır. Allah’ın hüküm ve kurallarını insanlara aktararak onların ona uymalarını, tabii olmalarını istemektedir. Doğru olan yola, Allah’ın yoluna iletilmelerinde peygamberler büyük öneme sahiptirler.

ELÇİ

Elçi; dediğimizde aklımıza verilmiş olan bir görevi aracı konumunda başka birilerine aktaran kişi gelir. Burada kişinin; fikir ve düşünceleri geçerli olmamaktadır. Allah’tan aldıkları her bilgiyi peygamberlerin elçilik görevi ile insanlara iletmeyi yükümlülükleri bulunmaktadır.

RESUL

Resul dediğimizde; Allah’ın hükmünün bulunduğu kutsal kitaba sahip olan bu kitap ile birlikte o dönemde hak olan dine çağırmakla görevli olan peygamberlere denmektedir.

NEBİ

Nebi ise; Allah’ın vahiy yolu ile iletilen şeyleri anlayıp, idrak ederek insanlara aktarmaya çalışan ve vahiy yoluyla iletilen her bir bilgiye inanmaları ve buna itaat etmeleri için elinden geleni yapıp, onları bu yola davet eden peygamberlere bu isim verilir.

PEYGAMBER

Peygamber kelimesi: Farsça bir kökene sahiptir. Kelime anlamı olarak baktığımızda “haberci, elçi konumunda olan ya da haber veren kişi” anlamlarına gelmektedir. Dini anlamda kullanmış olduğumuz bu tabir, Allah’ın bizlere belirtmiş olduğu inanç ve ibadet esaslarını, insanlara bildirmekle görevli olan ve insanları içerisinde bulunduğu hal ve hareketler ile iyi ve güzele; doğruyu ve yanlışı açıklayarak iletmekle yükümlü olan ve vahyi de bununla beraber aktarmakla mükellef olan kişilerdir.

Genel olarak baktığımızda, tüm kavramların tek bir noktada toplandığı o kavram “peygamber” olmaktadır. Hepsi birbirine yakın ve genellikle birbirinin yerine geçecek şekilde kullanılan, Allah’ın insanlara tebliğ noktasında görevlendirdiği, yalnızca peygamberlere ithaf edilen isimlerdir.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.