Hz. Eyüp’ün Duası Hz. Eyyüb’ün Şifa Duası Arapça Ve Türkçe

11.09.2022
2.469
Hz. Eyüp’ün Duası Hz. Eyyüb’ün Şifa Duası Arapça Ve Türkçe

Sizler için bugün Hz. Eyüp’ün Duası olan Şifa Duası hakkında detaylı bir içerik hazırladık. Sizlerde bu güzel duayı okuyarak şifa bulabilirsiniz.

Hz. Eyüp’ün Şifa Duası

Hz. Eyüp peygamber, Allahü Teâlâ tarafından birçok imtihanla sınanmıştır. Allah, en ağır imtihanları peygamberlerine yaşatmış ve yaşadıkları zorluklar karşısında nasıl davrandıklarını, bize örnek olarak göstermiştir. Hz. Eyüp peygamber, yakalandığı hastalığa karşı, göstermiş olduğu sabrıyla ve Allah’a ettiği duasıyla öne çıkan bir peygamberdir. Bunun içindir ki Hz. Eyüp’ün şifa duası, insanlar tarafından okunan ve okunması da sıklıkla tavsiye edilen bir duadır.

Hz. Eyüp’ün Duası Kaç Defa Okunmalı

Hz. Eyüp duası kaç defa okunmalı, sorusu, insanlar tarafından merak edilen bir sual olmakla birlikte, insanlar Hz. Eyüp duası ile şifa bulmak istemektedir. Özellikle hastalandığınızda ya da sevdiğiniz bir yakınınız hastalandığında, şifa bulması için halis bir niyetle Allah’a dua etmeli ve abdest alarak bu duayı okumalısınız. İstediğiniz kadar bu duayı okuyabilir, Rabbinize derdinizi niyaz edebilirsiniz. Ne kadar çok okursak, Rabbimizi hoşnut etmiş ve şifa bulmuş oluruz inşallah.

Hz. Eyüp’ün Duası Arapça

Kuran-ı Kerim, Arapça olarak indirilmiştir. Allahü Teala, o dönemde Arapların Cahiliye döneminde olması sebebiyle, onlara hem anlasınlar diye Kuran-ı Kerimi Arapça olarak indirmiş hem de onlara ve tüm Müslüman ümmete Peygamberimiz Hz. Muhammed’i elçi olarak tayin etmiştir.

Hz. Eyüp’ün duası Arapça olarak abdestli bir şekilde okunmalı ve sonra mutlaka mealine bakılarak, Allah’a y,ne dua edilmelidir. Hz. Eyüp’ün duası orijinal hali olan Arapça dilinde okunmalıdır öncelikle. Sonra da duanın meali tekrarlanarak dua edilmelidir.

SAD Suresi 44. ayet

Ve sıkı bir eli eline al, öyleyse vur ve onu kırma, çünkü biz onu sabırlı bulduk
.

SAD Suresi 44. ayet Okunuşu

Ve huz bi yedike dıgsen fadrıb bihî ve lâ tahnes, innâ vecednâhu sâbirâ(sâbiran), ni’mel abdu, innehû evvâb(evvâbun).

SAD Suresi 44. ayet Meali

Şöyle dedik: “Eline bir demet sap al ve onunla vur, yeminini bozma.” Gerçekten biz Eyyûb’u sabreden bir kimse olarak bulduk. O ne güzel bir kuldu! O, Allah’a çok yönelen bir kimse idi.
Hz Eyyub peygamberin duasi Yüce Allah tarafından kendisine verilmiş olan hastalığı zamanında hz Eyyub’un duasi arapça dua etmiş; Yüce Allah da hz Eyüp şifa duasını kabul ederek, Onu o hastalıktan kurtarmış.

Rabbi enni messeniye’d durru ve ente erhamu’r – rahimin

Hz. Eyüp’ün Duası Hangi Surede

Hasta olduğumuzda, sabretmemiz gereken bir durum olduğunda, elbette Hz. Muhammed’i hatırlamanın yanı sıra, çektiği hastalık ve sıkıntılara sabreden, Rabbine dua eden ve şifa bulan Hz. Eyüp peygamber gelir aklımıza. Onun hayatını okuruz, araştırırız ve bu konuda tefekkür ederiz.

Hz. Eyüp’ün duası hangi surede, diye araştırdığımızda ise, Enbiya suresinin 83. Ve 84. Ayetlerinde, Hz. Eyüp’ün duasını görmekteyiz. Rabbimiz, Kuran-ı Kerimde bunu bize bir örnek olarak anlatmıştır.

Ya Rabbi! Beni şüphe yok ki, bir zarar (hastalık) kapladı. Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin ya Rabb.
Bunun üzerine Allah ona, “Ayağını yere vur. Çıkan sudan yıkan ve soğuğundan iç.” (Sâd sûresi, 42) buyurdu.

Hz. Eyüp’ün Duası Ve Anlamı

Hz. Eyüp’ün duası ve anlamı içerisinde görüyoruz ki Hz. Eyüp halini yalnızca Allah’a arz etmiş ve Rabbine en içten şekilde yalvarmıştır. Çünkü Hz. Eyüp, hastalığın da şifanın da sadece Allah’tan geldiğini biliyor, O’na sonsuz güveniyordu. Hz. Eyüp, duasında, başına bu derdin geldiğini ama ona ancak Allah’ın, kudretiyle şifa vereceğini anlatmış ve içten bir yakarışla iyileşmeyi dilemiştir.

Emredileni yapınca iki pınar fışkırır. Birinden yıkanır, birisinden içer ve öyle bir sıhhat ve gençliğe kavuşur ki, hanımının bile onu tanıyamadığı rivayet edilir!
Böylece insanlık târihine, “Eyyub Aleyhisselâm’ın sabrı gibi” darbımeseliyle geçer. Şafi-i Mutlak ve Sabur olan Allah, onu bu güzel vasıflarıyla En’âm, Nisâ, Sâd ve Enbiyâ sûrelerinde över. “Biz onu hakîkaten sabırlı bulduk. O ne güzel kuldu. Şüphe yok ki o tamâmen Allah’a dönen idi.” (Sâd Sûresi, 44)

Hz. Eyyüb’un Duası Fazilet

Hz. Eyyüb’ün duası fazilet içinde fazilet barındıran çok önemli bir şifa duasıdır. Rabbimiz, kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerimde, Hz. Eyüp kıssasını bize anlatmış ve bu durumda nasıl davranılacağı konusunu, bize en güzel şekilde sunmuştur aslında.

İnsandan medet uman yanılır, vefasızlık görür, hayalleri yıkılır. Ancak Allahtan umulan medet, hiçbir zaman boşa gitmemiştir. Bunun için de Hz. Eyyüb’un faziletli duası okunmalı ve Allah’tan şifa istenmelidir.

Hz. Eyüp’ün Duası Dinle

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.