Gelin Çıkarma Duası – Gelin Uğurlama Duası

Gelin Çıkarma Duası – Gelin Uğurlama Duası

Yüce Allah (C.C.) insanlar için kendi türlerinden eşler yaratmıştır. Ve bu eşler arasında da sevgi yaratmış olup, güzellikleri bizlere vermiştir. Özel günlerde okunacak dualardan olan gelin çıkarma duası yazımız detayında. Aile kurmanın ve yeni nesiller oluşturmanın vesilesi ile kadın ile erkek evlenmektedir. Yüce Allah (C.C.)’tan hayırlı eş ve nesil istemek en makbul olanıdır.

Gelin Çıkarma Duası

İki kişinin kuracağı yuvada onlara yardımcı olmak ve huzur dolu yaşamlarına ilk adımlarını dualarla gerçekleştirmek en hayırlısıdır. Geleneklere, göreneklere ve de dine uygun şekilde düğün yapmak en doğrusudur. Bu hususta tüm etkenler gerçekleştirildikten sonra gelini evinden çıkarma zamanı gelmiştir. Oldukça duygusal olan bu anda dualarla uğurlama yapmak gerekir.

Bunu gerçekleştirmek için de gelin çıkarma duası okunmalıdır. Hem bereketli hem de huzurlu bir aile kurulmak üzere iken dualarla gerçekleşen bu tören oldukça da önemlidir. Aile birliğini, beraberli ligini ve huzurunu artırmak Allah’a yönelmekle mümkündür. Dilinde duası eksik olmaya ne bu dünyada da ne de ahirette dert gelmez.

Gelin Cikarma Duasi

Gelin Çıkarma Duası Nasıl Yapılır?

Gelin Çıkarma Duasının Türkçe Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Gelin çıkarma duası ise; önce besmele sonrasında da Elhamdulillâhi Rabbil alemîn. Ves salâtü ves selâmü alâ Rasûlinâ Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecmeîn. Diyerek başlar.

Sonrasında sırası ile Rabbena heb lenâ min ezvâcinâ ve zürriyyâtinâ gurrate e’yunin vec’alnâ lilmüttegîn. Okunur.

Rabenâ heb lenâ min ledünke zürriyeten Dayyibeh. Nnneke entes semî’ul alîm. .

Sonra Rabbenâ heb lenâ mines sâlihîn diye duaya devam edilir. Rabbic ğalnâ mugîmis salâti ve min zürriyyetina. Rabbenâ ve tegabbel du’âena.
Rabbenâ âtinâ fid dünyâ haseneten ve fil âhirati haseneten ve ginâ azâben nâr.
Rabbenâ Yessir lenâ fî umûrinâ ve lâ tü’assir lenâ Rabbi temmim bil hayr.
Rabbenâ edhılnâ müdhale sıdgin ve ehricnâ mührace sıgdin vec’alna mines salihîn.

Rabbenec alnâ li ehlinâ minel ehyâri.

Rabbenâ ne’uzü bike min hemezâtiş şeyâtîni ve neğ/ûzü bike en yehdurûn

Allâhümme bârik lenâ fî ehlinâ

Allâhümmer zügnâ min enfüsinâ

Allahümmec al beynenâ ülfeten ve mehabbeh.

Allahümme bâidiş şeytâne minnâ ve min zürriyyetinâ.

Gelin Cikarmak icin dua

Gelin Çıkarma Duası Örnekleri

Gelin Çıkarma Duası Türkçe Anlamı

Bu duanın anlamı ise Hamd alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur. Salatü selam ve her türlü ihtiram Rasulümüz Muhammed (S.A.V) ve onun ailesine ve yaranlarınadır.

Rabbimiz bize eşlerimizden ve zürriyyetimizden göz aydınlığı olacak nesiller ihsan et. Ve bizleri takva sahibi kimse ile yol göstericiler kıl.

Rabbimiz bize katından temiz bir soy zürriyet ihsan et. Muhakkak ki sen işitensin ve bilensin.

Anlamı da; Rabbimiz bize salih zürriyetler ihsan et.

Diye dua tamamlanır. Bu duanın son bölümün anlamı ise: Rabbim, bizi ve bizim soyumuzdan gelenleri namaza müdavim kıl. Rabbimiz dualarımızı kabul buyur. Rabbimiz bize dünyada da iyilik ve güzellikler, ahirette de iyilik ve güzellikler ihsan et. Ve bizi cehennem azabında koru! Rabbimiz, bize işlerimizde kolaylık ihsan et, işlerimizi zor kılma ya Rabbi. Ve her işimizi hayır üzere tamamlamak nasip eyle ya Rabbi!

Rabbimiz her nereye girersek hayır üzere girmek ve her neye başlar isek hayır üzere başlamak; her nereden çıkarsak ve her ne işi tamamlarsak hayır üzere tamamlamayı nasip et. Ve bizleri Salih kulların zümresine ilhak et ya Rabbi! Rabbimiz! Bize ailelerine hayırlı olanlardan eyle! Rabbimiz şeytanın vesveselerinden sana sığınıyoruz. Rabbimiz! Şeytanın bize yaklaşmasından sana sığınıyoruz. Allah’ım bizi ailemize mübarek ve bereketli kıl. Allah’ım bizi birbirimizden rızıklandır. Allah’ım aramıza sıcaklık ülfet ve sevgi ihsan et. Allah’ım Şeytanı bizden ve bizim zürriyetimizden uzak kıl.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

  1. Eda Arslan dedi ki:

    Yakın zamanda ablamın düğünü var , Allahın izniyle evden alınırken bu duayı okuyarak göndereceğiz ablamı , Allah bütün evlenenlere mutluluk nasip etsin.

  2. Hatice dedi ki:

    Yeni bir hayata başlangıcın en duygusal anı olabilir bu kadar guzel yazılarin devamı gelsin tesekkurler