Hastalıklara Karşı Okunacak Şifa Duaları

31.05.2021
1.773
Hastalıklara Karşı Okunacak Şifa Duaları

Hastalıklara karşı okunacak şifa duaları, Müslümanlar tarafından çok merak edilen konuların başında yer almaktadır. İnsan yaşamış olduğu zaman içerisinde, bazı hastalıklara yakalanmakta ve tıp yolu ile şifasını aramaktadır. Özellikle Peygamberimizin Hazreti Muhammed (sallalahu aleyhi vessellem) ümmetine hastalıklar ile ilgili şu tavsiyelerde bulunmuştur.

Hasta olduğunuz zaman tedavi olunuz hadis-i şerifi bulunmaktadır ve Müslümanların başlarına gelecek bir hastalık karşısında ise, kendilerinin günümüz şartlarında tedavi olmalarını istemiştir. Efendimiz hastalıklar ile ilgili ise de şöyle söylemiştir; hiç bir hastalık yoktur ki, Allah onun şifasını yaratmış olmasın hadis-i şerifi sahih hadis kaynaklarımızda geçmektedir. (Kaynak : Buhari, Tıp 1)

Peygamberimiz hastalık zamanında Müslümanların tedavi yollarını seçmeleri dışında ise, şifa bulmak için Allah’a Kuran-ı Kerim ayetlerini okuyarak dua etmelerini nasihat etmiştir. Derdi veren Allah kullarına, dua etmeleri karşılığında şifa vereceğini Kuran-ı Kerim’in ayetlerinde bildirmektedir.

Peygamberimizin Hasta Olduğunda Okuduğu Şifa Duaları Nelerdir?

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (sallalahu aleyhi vessellem), Allah’ın Peygamberi olmasının yanında diğer yaşayan insanlar gibi hayatını normal olarak sürdüren bir kişiydi. Ümmeti gibi yemek yer ve uyurdu. İbadetlerini yapar ve Allah’a dua ederdi. Ümmetine ise davranışları ile her zaman örnek olmuştur.

Peygamberimiz de normal bir insan gibi sevinir ve üzülürdü. Aynı şekilde diğer insanlar gibi hastada olmuştur. Kendisi de hasta olduğu zaman şifa bulmak için Allah’a niyaz da bulunurdu. Özellikle Peygamberimizin hasta olduğunda okuduğu şifa duaları, Allah’ın izni ile kendisinin iyileşmesini sağlamaktaydı.

Kendisinin ettiği duayı ise ashabından hasta olan kişilere de okuduğu ve hasta olan kişilerinde etmelerini istemiştir. Bu sebep ile Allah’ın hastalıklarına şifa vereceğini söylemiştir. Efendimizin hastalık zamanında etmiş olduğu dualar oldukça fazladır.

Bunlardan bazıları ise şunlardır.

Okunuşu

 • Ezhibil beğse rabben nasi eşfi
 • Ve entes şafi
 • La şifae illa şifauke şifaen
 • La yuğadiru sekama

şeklinde dua ederdi.

Anlamı : Ortaya çıkmış olan hastalığımı sen gider ya Rabbi. Senden başka şifa veren yoktur ve sen şifa verensin. Senden başka kimse şifa veremez. Bana öyle şifa ver ki, o hastalıktan geriye hiç bir şey kalmasın anlamındadır. Efendimizin etmiş olduğu bu duayı ise; Hazreti Ayşe (radıyallahu anha) rivayet etmiştir. (Kaynak : Ebu Davud Tıp 18-19 , Müslim Selam 46, Buhari Merda) sahih hadis kaynaklarında belirtilmiştir.

Sevgili Peygamberimiz, yanına gelen ve kendisinden hastalıkların şifa bulması için dua etmelerini istediğinde ise kendileri, o hastalığın geçmesi için Allah’a dua ederdi.

Efendimizin etmiş olduğu şifa duası şu şekildedir.

Okunuşu

 • Bismillahi turbetu ardina ve rikatu
 • Bağdina yüşfe sakimuna
 • Bi izni rabbina

Efendimizin ettiği şifa duasıdır.

Anlamı : Yüce Allah’ın ismi ile duaya başlarım. Bizim yerimizde bulunan toprak ve tükürüğünün vesilesi ile, Allah’ın izin verdiği müddetçe hastalığa yakalanmış olan hastamız şifa bulur diye dua buyurmuştur. Bu hadis-i şerifi ise aynı şekilde Hazreti Ayşe annemiz rivayet etmiştir. (Kaynak : Buhari ve Ebu Davud)

Peygamberimizin Hasta Olduğunda Şifa Bulmak İçin Hangi Sureleri Okurdu?

Kuran-ı Kerim Allah tarafından yollanan son ilahi kitaptır. Yüce Allah yollamış olduğu kitap ile Müslümanların nasıl yaşamaları gerektiğini, Peygamber kıssaları ile anlatmaktadır. Aynı şekilde helal ve haramların neler olduğu, yüce kitabımız da belirtilmiştir. Kuran-ı Kerim sadece namaz kılarken okunmaz. Bir Müslüman hasta olduğu zaman, Kuran-ı Kerim okuması, kendisine maddi ve manevi fayda sağlamaktadır.

Sevgili Peygamberimiz ise günlük hayatında Allah’a çok dua eder ve Kuran-ı Kerim okurdu. Hasta olduğu zaman ise Kuran-ı Kerim ayetlerini okur ve Allah’a şifa vermesi için dua ederdi. Hasta olan ümmetine ise Kuran-ı Kerim ayetlerini okumalarını hadis-i şerifleri ile tavsiye etmektedir.

Bizzat kendisi hasta olduğu zaman, özel sureler okurdu ve Hazreti Ayşe annemize de öğretirdi. Peygamberimizin hasta olduğunda şifa bulmak için okuduğu sureler ise, muavizeteyn ismi ile bilinen Felak ve Nas sureleridir. Hasta olduğunda bu sureleri çok fazla okurdu ve Allah’a hastalığına şifa vermesi için niyaz ederdi.

Efendimiz Felak ve Nas surelerini okuduktan sonra, iki eli ile vücudunun her tarafını sıvazlardı ve şöyle dua ederdi.

Okunuşu

 • Bismillahi Allahümme devini ve devaike
 • Veşfini bi şifaike
 • Ve ağnini bi fadlike
 • Ammen sivak vazher annei ezake

diyerek duasını tamamlardı.

Anlamı : Allah’ın ismi ile başlarım. Ey Yüce Rabbim. Ben kendi devan (kitabın olan kuran-ı kerim) ile tedavi et. Bana senin şifan ile şifa ver ya Rabbi. Beni kendi fazlın ve kereminle senden başkalarından müstağni kıl ya Rabbi. Ve beni tüm ezalardan, sıkıntılardan ve hastalıklardan uzaklaştır anlamındadır. (Kaynak : Heysemi 180)

Peygamberimiz sadece ümmetinin hasta olduğunda değil, her zaman Allah’a dua etmelerini ve bir ihtiyaçları olduğu zaman, kendisinden yardım istemelerini öğütlemiştir. Bizzat ise bu söylediklerini, kendi hayatı içerisinde tatbik etmiş ve yaşamıştır.

Önemli bir hususu belirtmekte fayda vardır. Allah kullarını bazı sıkıntılar, hastalıklar, ölümler gibi şeyler ile imtihan etmektedir. Bu imtihanlar karşısında, kullarının kendisine yönelmesini ve dua etmelerini istemiştir. Peygamberimiz ümmetine örnek bir kişi olduğu için, yüce Allah Peygamberini de imtihan etmiş ve kendisine hastalık vermiştir.

Kendisine vermiş olduğu hastalık neticesi ile Peygamberi kendisine şifa bulmak için dua etmiştir ve ümmetine örnek olmuştur. Peygamberinin kendisine hastalıklar karşısında dua ettiği gibi, diğer kullarının da şifa bulmak için kendisine niyaz da bulunmalarını istemiştir.

Bu durumu ise Bakara Suresinin 153-154 ayetlerinde ise şöyle buyurmaktadır.

Anlamı : Ey iman edenler. Allah’tan namaz ve sabır ile yardım isteyin. Allah sabredenler ile beraberdir.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.