Gusül Abdesti Almak Neden Önemlidir?

08.05.2022
801
Gusül Abdesti Almak Neden Önemlidir?

İslam dininde uyulması gereken her kuralın bir nedeni vardır. Oruç, nefsi terbiye etmek açlığın nasıl bir şey olduğunu anlamak için tutulur. Zekat vermek, zenginlerin fakirlere yardım etmesini teşvik etmek amacıyla farz kılınmıştır. Namaz kılmak Allah’a şükretmek ve kulluk görevini yerine getirmek için kılınır. İslamiyet mantıklı olmayan hiçbir şeyi haram- helal yada günah- sevap diye kurallara ayırmamıştır. Peki, elhamdülillah Müslümanım diyen herkesin yapmak zorunda olduğu gusül abdesti nedir ?  Nasıl alınır ve gusül abdesti almak neden önemlidir?

Gusül Abdesti Almak Neden Önemlidir?

En basit haliyle gusül saç diplerinden tırnakların içine kadar hatta ve hatta kulak deliklerinin içinin bile su ile yıkanmasıdır. Gusül abdesti alırken vücutta tek bir noktanın bile kuru kalmaması gerekir. Esas temel kural budur. Müslüman olan her kadın ve erkek şu durumlarda boy abdesti yani gusül abdesti almak zorundadır.

Gusul Abdesti Almak Neden Onemlidir

Gusül Abdesti Almak Neden Önemlidir?

Cünüplük Hali

Erkek ve kadının cinsel ilişki sonrası hâli hazırda bulunan abdesti bozulur. Cinsel münasebet ne şekilde olursa olsun erkeğin sperminin dışarı çıkması gusül abdesti almayı zorunlu kılmaktadır.

Kadınlar cinsel ilişkiye girmese bile bir damla bile olsa adet ( regl) kanaması yaşamaları, kanamaları sona erdikten sonra boy abdesti almalarını gerektirir. Birde kadınlar doğum sonrası bir süre adet kanaması gibi seyreden bir kanama dönemi geçirir. İşte bu lohusalık dönemi bittikten sonra da gusül abdesti almak gerekir.  Erkek ve kadın için gusül abdesti nasıl alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Abdest almaya başlamadan önce cinsel organı sabunlu suyla temizlemek gerekir.  Hemen ardından her zaman ki gibi temizlenmek amacıyla banyo yapılır. Genel temizlik yapıldıktan sonra gusül abdesti almaya hazır hale gelinir. Namaz kılarken, oruç tutarken nasıl ki ilk önce niyet ediliyorsa abdest almaya başlamadan önce niyet edilmelidir.

Kalpten inanarak söz ile” Niyet ettim gusül abdesti almaya” denir. Eller yıkanır, sağ el ile ağız içine üç defa su alınarak gargara yapılır. Aynı şekilde üç defa buruna su çekilir ve burun içi iyice yıkanır. Daha sonra baştan başlayıp sağ, sol omuz, önden ve arkadan iğne ucu kadar bile kuru yer kalmayacak şekilde tüm vücut yıkanır.  El ile vücut ovulur.  Bütün vücudun yıkandığından emin olduktan sonra normal abdest alınır. Bu şekilde gusül abdesti alınmış olur. Peki, gusül abdesti almak neden önemlidir?

Gusül Abdestin Önemi

İslam dinine göre her türlü temizlik çok önemlidir. Hatta büyüklerimizin şöyle güzel bir sözü vardır; evini temiz tut misafir gelir kendini temiz tut ölüm gelir derler.  İnancımıza göre cinsel ilişki sonrası ve adet kanaması sonrası bedenin kirlenmiş olduğu kabul edilir ve abdest almak gerekir. Gusül abdesti almayan bir insan günah işlemiş sayılır. Boy abdesti olmadan yapılan hiçbir şeyin hayrı olmaz. Yapılan ibadetlerin kabul edilmesi için kişinin mutlaka gusül abdestinin olması gerekir. Guslü olmayan kişilerin namaz kılması ve oruç tutması doğru değildir.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.