Guslün Hikmeti Nedir?

30.04.2021
713
Guslün Hikmeti Nedir?

İslamiyet’in emir ve yasaklarına bakıldığında, her birinde birey ve toplumun hem maddi hem de manevi yararı gözetlediği açıkça görülmektedir. Böyle bir etkenin ve değerlendirmenin söz konusu olduğu haller oluşacağı için hem birey hem de toplum olarak temizlik çok büyük öneme sahiptir. Çevrenin, mekânın, bedenin ve elbisenin temizlenmesi gibi maddi temizlik kavramları söz konusudur.

Dinimiz temizlik konusuna çok büyük önem vermiş olup, Müslümana yakışır şekilde hareket etmek gerekmektedir. Ayrıca temizlik sağlıklı yaşama giden yolda en önemli etken olarak da bilinmektedir. Bu yüzden de abdest ile guslün hikmet ve fazileti iyi bilinmelidir. Hem abdest hem de gusül başlı başına temizliğin gereklerini fazlası ile ortaya koyuyor. Elbette gusül konusunda dinimiz kolaylık sunarken suya erişimin olmadığı yerde teyemmüm imkanını da sunmaktadır.

Abdest Nasıl Alınır?

Abdest beyan edilen ayette de açıklandığı gibi ibadet maksadı ile yüzü ve dirseklere kadar kolları yıkamayı gerektirir. Sonrasında baş mesh edilir ve ayaklar da topuklara kadar yıkanır. Elbette sünnet olarak abdest almanın da bir fazileti ve sıralaması bulunmaktadır. Önce eller iyice yıkandıktan sonra ağız ve burun yıkanır. Sonrasında yüzün tamamı temizlenerek kollara geçilir.

Kolların mutlaka dirseklere kadar yıkanması gerekmektedir. Sonrasında da baş mesh edildikten sonra her iki kulak temizlenir ve ense mesh edilir. En son olarak da ayakların topuklara kadar yıkanması ile birlikte abdest alınmış olur. Namaz kılmak isteyen her Müslümanın mutlaka belirtilen esaslara uygun şekilde abdest alması gerekir. Abdest almadan kılınan namaz kabul olmayacağı gibi günahı da oldukça büyüktür. Abdest nasıl alınır? Alırken nelere dikkat etmek gerekir gibi esaslarda bir Müslümanın bilmesi gereken özelliklerdendir.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Temizliğin en önemli hadiselerinden bir tanesi olan gusül son derece dikkatli şekilde alınmalıdır. Gusül abdesti nasıl alınır? Ne gibi ayrıntıların bulunduğunu da çok iyi bilmek gerekir. Öncelikle gusül bir diğer adı ile boy abdesti tüm vücudun temizlenmesi anlamındadır. Bu temizlikte dikkat edilecek en önemli detay ise ağız ve burunun da iyice temizlenmesi gerektiğidir. Gusül abdestinde vücudun hiçbir yeri kuru kalmayacak şekilde alınması önemlidir.

Eğer gusül abdesti almanız gereken bir durum söz konusu ise ve erişebileceğiniz su yok ise o zaman teyemmüm sizin imdadınıza yetişecektir. Teyemmüm için ellerin iç kısmı toprak cinsinden temiz bir şeye vurulması ve önce yüze sürülmesi ile başlar. Sonrasında tekrar toprağa vurup el içi ile karşı kolu mesh etmek gerekir. Böylece siz suya erişene kadar gusül abdestiniz geçerli olacaktır. Fakat su imkanına eriştiğiniz an teyemmüm ile aldığınız abdestin hükmü sona erecektir.

Abdest ve Guslün Önemi

Hem abdest hem de gusül insanın günahlarından arınmasına vesile olan en önemli etkendir. Hem bedenin hem de ruhun temizlenmesini sağlayan abdest size sağlık yönünden de güçlü kılacağı için abdest ve guslün önemi açıkça görülmüş olmaktadır. Vücuttaki kirden ve mikroplardan arınmanızı sağlarken olası hastalıklara yakalanma riskinizi de azaltmış olacaktır. Abdest ile guslün hikmet ve fazileti hem maddi hem de manevi olarak size ulaşmış olacaktır.

İbadetlerinizi doğru şekilde yapmanızı sağlayacak olan abdest sizi Allah’a eriştirme konusunda da en önemli rehberiniz olacaktır. Dini açıdan önemli yere sahip olan abdest ve gusül birçok bilimsel araştırma sonucunda insan sağlığına da büyük katkılar sağladığı ispatlanmıştır. Vücudun temel korunmaları ile alakalı son derece önemli yere sahi olan kan hücreleri abdest sayesinde düzenli şekilde çalışmaya başlar. Kan dolaşımının güçlenmesi de başta beyin olmak üzere birçok organa da fayda sağlamaktadır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

  1. Nisa dedi ki:

    Belki de birçoğumuz bu konuda hataya düşüyor ve yanlış Abdest alıyor. Abdest ile guslün Hikmet ve fazileti konusunda böyle bir bilgilendirme çok iyi olmuş elinize sağlık.