Dini Sohbetlerde Dinlenebilecek Kişiler

16.11.2023
803
Dini Sohbetlerde Dinlenebilecek Kişiler

Din insanın en hassas olduğu konulardan birisidir. Dini konularda konuşurken insanların duyguları kolaylıkla incinebilir. Aynı zamanda din insanların, diğer insanları sömürmek için, veya onlara belirli bir fikri aşılamak için kullandığı yollardan birisidir. Tüm bunların önüne geçilmesi için dini bir konuda hakkında konuşan kişinin konuşmasına dikkat edilmelidir.

Dini Sohbetleri Dinlenemeyecek İnsanlar

Öncelikli olarak hitap şekli çok önemlidir. Dinleyici her zaman konuşmacı ile aynı dine mensup olmayacaktır. Yahut dinleyici dindar bir insan olmayabilir. O yüzden konuşmacı, dinleyiciye kendini aşağılık hissettirecek sözlerden kaçınmalıdır. Mesela din üzerine konuşan birisi ‘’Dinin gereğini yerine getirmeyenler cehennemde yanacaklar’’ tarzında bir cümle kurarsa bu, dinleyiciye kendini kötü hissettirebileceği gibi aynı zamanda dinleyicinin, konuşan kişinin kendini hor gördüğünü düşünmesine de yol açabilir. Bu yüzden bu tür bir iletişim tarzı olan insanlar dinlenmemelidir.

Dinlenmemesi gereken bir başka dini konuşmacı türü ise söyledikleri şeyler mantıkla taban tabana zıt olanlardır. Tabii ki de dinlerde insan aklının alamayacağı şeyler mevcuttur. Ancak örneğin ‘’Karşı cinsle hiçbir şekilde temasa geçilmemelidir’’ şeklinde kurulan bir cümle buna örnektir. Çünkü bu yaratılışa zıttır. İnsanlar birbirleri ile iletişim içinde olmalıdır. Karşı cinslerin birbiriyle hiçbir iletişim kurmaması birbirlerinin varlıklarını reddetmeleri gibi olurdu.

Kaynak gösterimi de son derece önemlidir. Bir kişi dinle alakalı bir bilgi verdiğinde mutlaka kaynağını da bildirmelidir. İstendiğinde kaynak bildiremeyen insanların söyledikleri dikkate alınmamalıdır. Çünkü dinde çok fazla uydurmaca olduğu için netlik son derece önemlidir. Konuşmacıya diniyle alakalı bir soru sorulduğunda – bu sorunun türü ne olursa olsun – konuşmacı kalp kırıcı ve kaba bir cevap veriyorsa o kişinin sohbeti dinlenmemelidir. Zira o kişi dinini doğru olarak temsil edemeden size dini bilgiler sunuyordur.

Dini Sohbetleri Dinlenebilecek İnsanlar

Dini bir sohbet verende şu özellikler varsa dinlenebilir: dinleyiciyi; dinini önemsemeksizin sadece bir insan olarak değerlendiriyorsa, kibar bir dil kullanıyorsa, ağır ifadelerden kaçınıyorsa, kaynak sunuyorsa, söyledikleri mantığa aşırı ters düşmüyorsa, dinleyicinin verdiği tepkilere karşı sabırlı ve yumuşaksa ve dine ters düşen davranış sergilemiyorsa veya çok az sergiliyorsa.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem
Dinimiz hakkında aslında ne kadarda az şey bildiğimizin farkında mıyız? Gelin hep birlikte bilgi açığımızı kapatalım. Araştırma yaptığım konularda edindiğim bilgileri sizlere de aktaracağım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.