Geçmişte Zorluklar Yaşayanlar İçin Dua

10.05.2023
8.489
Geçmişte Zorluklar Yaşayanlar İçin Dua

Her insanın kaderi birbirinden farklıdır. Bazı insanlar neşe içinde yaşarken bazı insanlarda hayatın çeşitli zorlukları ile mücadele etmek durumundadır. Geçmişte zorluklar yaşayanlar için dua oldukça huzur verici olacaktır. Bazı insanlar geçmişle takılı yaşarlar. Bu sebeple gerek kendine gerekse çevresindeki insanlara karşı öke geliştirirler. Geçmişin gölgelerinden sıyrılmak için unutmak oldukça sağlıklıdır.

Geçmişi unutmak zaman zaman zor gelse de dua ve esma zikirleri sayesinde kolaylaşmaktadır. Geçmişi unutmak için esma zikri oldukça etkilidir. Allah’ın isimleri ebced değerlerince zikredildiğinde zamanla geçmiş yıllara ait sıkıntılar unutulur ve kişi huzura kavuşabilir. Geçmişte yaşanılan zorlukların şimdiki zamanı etkilememesi açısından dua oldukça önemlidir.

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulma İçin Dua

Geçmiş birçok insanın hayatında olumsuz izler bırakmaktadır. Kişiler şimdiki zamanı yaşamak için öncelikle geçmişi unutmayı bilmelidir. Ancak bazı insan geçmişinde öyle yaralar almıştır ki geçmiş bugünü etkilemektedir. Bu sebeple güzel düşünce duası ile geçmişe son vermek çok etkili olacaktır. Geçmişte takılı kalmamak için dua okumak kişinin ruh halini olumlu etkileyecektir.

Geçmişin şifası için dua okumak kişileri olumsuz duygulardan arındıracaktır. Dualar düzenli okundukça kişiler geçmişte yaşamaktan vazgeçecek şimdiki zamana odaklanacaktır. Geçmişte yaşanılan kötü anılardan dua ile arınan kişiler huzurlu bir yaşam sürebilmektedir. Dua terkipleri ile geçmişin unutulması ve artık kişileri etkilememesi mümkündür. Geçmişle ilgili sıkıntıların gün yüzüne çıkıp ruh sağlığınızı bulandırmaması için dua oldukça etkili olacaktır.

Çaresiz Kalınca Hangi Dua Okunur?

Geçmişte zorluklar yaşayanlar için dua, ile geçmişini düşünmeden hızlı bir şekilde silebilirsiniz. Hepimizin geçmişinde kötü anıları ve unutamadığı günleri muhakkak vardır. Bu kötü günleri unutmak gerçekten çok zor bir şeydir. Bu geçmişiniz yüzünden yeni hayatınıza işinize ve evinize huzursuzluk getirebilirsiniz. Bu vereceğimiz dua ile artık geçmişteki geçirdiğiniz kötü günleri düşünmeyeceksiniz. Bu duayı abdestli bir şekilde okuyabildiğiniz kadar okuyunuz. İşte duamız;

Duanın Okunuşu: Bismillahl ala nefsi ve mali ve dini. Allahümme raddını bi kadaike ve barik lifima kuddlra li hatta la uhibbe ta’cile ma ahharte ve la te’hira ma accelte.
Türkçe Anlamı: Canım, malım ve dinim konusunda her şeye Senin adınla başlarım. Allah’ım! Kaza ve hükmüne beni razı et ve bana takdir edileni bereketlendir ki, sonraya bıraktığının şimdi ve şimdi yaptığının sonra olmasını isteyip temenni etmeyeyim.

Allah dualarınızı kabul etsin. Amin.

Peygamber Efendimiz zor zamanlarda ne yapardı?

Peygamberimiz (sav), zor zamanlarda sabır, dua, düşünce ve eylemleriyle örnek bir liderdi. İslam’ın ilk yıllarında, Müslümanlar Mekke’de ağır bir zulüm ve baskı altında yaşadılar. Bu dönemde Peygamber Efendimiz ve Müslümanlar birçok zorlukla karşı karşıya kaldılar. İşte Peygamber Efendimizin zor zamanlarda takip ettiği bazı önemli yaklaşımlar:

 1. Sabır: Peygamber Efendimiz, zorluklara karşı sabırlı olmayı öğütlerdi. Kendisi de zorlu süreçlerde sabırla hareket etti ve Müslümanlara sabır konusunda örnek oldu.
 2. Dua: Peygamber Efendimiz, zor zamanlarda Allah’a dua etmek suretiyle güç ve yardım arardı. İman ve tevekkülle Allah’a yönelerek, sıkıntılardan kurtuluş için dua etmek önemli bir adımdı.
 3. Tevekkül: Zor zamanlarda Peygamber Efendimiz ve Müslümanlar, Allah’a güvenerek tevekkül ederlerdi. Her türlü güçlük ve sıkıntının Allah’ın kontrolünde olduğuna inanır ve O’na güvenirlerdi.
 4. İnsanlara Yardım: Peygamber Efendimiz, zor zamanlarda insanlara yardım etmek için çaba gösterirdi. İnsanlara destek olur, onları cesaretlendirir ve ihtiyaçlarını karşılamak için çözümler arardı.
 5. İyilik ve Adalet: Peygamber Efendimiz, zor zamanlarda dahi iyilik ve adaleti korumaya önem verirdi. Her türlü haksızlık ve zulme karşı çıkardı ve insanlara adil davranmayı öğütlerdi.
 6. Öğüt ve Rehberlik: Peygamber Efendimiz, zor zamanlarda Müslümanlara moral ve motivasyon vermek için öğütlerde bulunurdu. İslam’ın mesajını açıklar, insanları doğru yola yönlendirir ve onlara cesaret verirdi.

Peygamber Efendimiz (sav) hayatı ve öğretileri, Müslümanlar için her zaman bir rehber olmuştur. Onun yaşadığı zor zamanlarda sergilediği örnek davranışlar, Müslümanlara zorluklarla başa çıkmak için ilham vermektedir.

Ne Derdin Varsa Ne Sıkıntın Varsa Okunacak Dua?

İslam’da çeşitli sıkıntılarla başa çıkmak ve yardım istemek için okunabilecek dualar bulunmaktadır. İşte bazı sıkıntılara yönelik dua örnekleri:

 1. Genel sıkıntılar için dua: “Hasbiyallahu la ilahe illa Hu, aleyhi tevekkeltu ve Huve Rabbül-arşil-azim.” Anlamı: “Allah bana yeter. O’ndan başka ilah yoktur. Ben O’na dayandım ve O, büyük Arş’ın Rabbidir.”
 2. Üzüntü ve keder için dua: “İnne ma’al-usri yusra.” Anlamı: “Şüphesiz, zorlukla beraber bir kolaylık vardır.” (İnşirah Suresi, 94:5)
 3. Hastalık için dua: “La ba’sa tahurun inshaAllah.” Anlamı: “Allah’ın izniyle bu hastalık geçici olup temizliğe vesile olur.”
 4. Rızık ve geçim sıkıntısı için dua: “Allahummeğfirli ve erhamni ve rzuqni.” Anlamı: “Allah’ım, beni bağışla, bana merhamet et ve rızkımı ver.”
 5. Kararsızlık ve doğru yolu bulmak için dua: “Allahümmehdini fi men hedeyte, ve ‘afini fi men ‘afeyte, ve tevekkalü ‘aleyke fi men tevekkaltu.” Anlamı: “Allah’ım, bana hidayet ettiğin gibi hidayete erdir, affettiğin gibi affet, sana tevekkül ettiğim gibi beni koru.”
 6. Zulüm ve haksızlıkla başa çıkmak için dua: “Rabbi inni mazlumüntüne fentezir.” Anlamı: “Ey Rabbim, ben zulme uğramış biriyim, bana yardım et.”

Bu dualar, genel sıkıntılara yönelik örneklerdir. Ancak her durumda samimi bir niyet ve içtenlikle Allah’a dua etmek önemlidir. Herhangi bir sıkıntınızda veya ihtiyacınızda Allah’a yönelip O’ndan yardım isteyebilirsiniz. Dualar, Allah’a yönelmek ve O’ndan yardım dilemek için güzel bir araçtır.

Hangi Sure İnsanı Rahatlatır?

Kuran-ı Kerim’in pek çok suresi, insanı rahatlatıcı etkiye sahip olabilir. Rahatlama ve huzur bulma açısından bazı sureler ise şunlardır:

 1. Fatiha Suresi: Kuran-ı Kerim’in ilk suresi olan Fatiha Suresi, derin bir manevi anlam taşır ve insanı sakinleştirici bir etkiye sahiptir.
 2. Rahman Suresi: Rahman Suresi, Allah’ın sonsuz rahmetini anlatır ve insanı O’nun engin merhametine yönlendirir. Bu sureyi okumak, insanı huzura ve sükûnete kavuşturabilir.
 3. İnşirah Suresi: İnşirah Suresi, sıkıntı ve darlık anlarında okunduğunda insanın kalbini ferahlatır ve rahatlama sağlar. “Şüphesiz, zorlukla beraber bir kolaylık vardır” ayeti, umut ve teselli verir.
 4. Zümer Suresi (39. sure): Zümer Suresi, Allah’ın rahmetini, affını ve bağışlamasını vurgular. İçerisindeki ayetler insanı huzura kavuşturabilir ve sıkıntılarla baş etmede yardımcı olabilir.
 5. Tebbet Suresi: Tebbet Suresi, kötülük yapanlara yönelik bir uyarıdır ve adaletin yerini bulacağına dair umut verir. Bu sure, haksızlığa uğrayan kişileri teselli edebilir.
 6. Felak ve Nas Sureleri: Felak ve Nas sureleri, insanı kötülüklerden, şerlerden ve kötü düşüncelerden koruma amacıyla okunan koruyucu dualardır. Bu sureler, iç huzur ve sükûnet sağlamada etkili olabilir.

Bu surelerin okunması, kişinin manevi huzurunu ve sakinliğini artırabilir. Ancak Kuran-ı Kerim’in genelinde birçok sure, insanı sıkıntılardan uzaklaştırma ve rahatlama sağlama potansiyeline sahiptir. Her surenin içerdiği anlamlar ve etkiler farklı olabilir, bu nedenle kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara göre değişiklik gösterebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.