Uyku Sorunu Çeken Kişilere Etkili Uyku Duası

Uyku Sorunu Çeken Kişilere Etkili Uyku Duası

Uyku insana verilen dinlenme sürecidir. Uyku ile kişiler günün yorgunluğunu atmakta ve bir sonraki güne hazır olarak uyanmaktadır. Uyku ile kişiler fiziksel ve ruhsal sağlığı korumaktadır. Uyku düzensizlikleri kişide sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu sebeple uyku sorunu çeken kişilere etkili uyku duası büyük fayda sağlayacaktır.

Uykusuzluk oldukça sıkıntı vermektedir. Kişiler gün içinde uykusuzluğun getirdiği etki ile saldırgan bir ruh halinde olabilir. Bu sebeple rahat uyumak için dua etkili olacaktır. Uyku düzeninin sağlanması için dua etmek kişileri uykusuzluk sorunundan kurtaracaktır. Uykusunu alamayan kişilerin günlük hayata adapte olabilmeleri oldukça zordur. Uyku sorunu gerek aile hayatında gerekse iş yaşamında büyük sorun oluşturmaktadır.

Hemen Uyumak İçin Dua

Bazı insan hemen uykuya dalabilirken bazı insan dön sağa dön sola bir türlü uyku tutmaz. Böyle durumlarda uyku duası etmek kişiyi uykuya hazırlayacaktır. Uyku sorununun sona ermesi için yatmadan önce uyku duası yapmak çok rahatlatıcı olacaktır. Kişiler uyku ilaçları kullanmadan dua ile uykuya geçebilir. Bu yüzden uyku duaları hakkında bilgi sahibi olmak önem taşır.

Peygamber efendimizin uyku duası rahat bir gece geçirmek için önemlidir. Yatağa yattıktan sonra uyku dualarını yapabilirsiniz. Dua ile uykuya teslim olmak içsel huzur sağlayacaktır. Elbette ki uykusuzluk çeken kişiler psikolojik nedenlerden ötürü de uykuya geçemez. Dua kişilere huzur ve güven vereceğinden kısa süre içinde uykuya geçiş sağlanacaktır.

Uyku Sorunu Çeken Kişilere Etkili Uyku Duası

Uyku duası, uyku ile problemi olanlar için okunulması önerilen bir duadır. Uyku sorunları genellikle aşırı stres, sıkıntılardan oluşmaktadır. Bu nedenler sebebiyle de rahat uyku uyumakta zorluk çekeriz. Eğer uyku problemi çekiyorsanız aşağıda vereceğimiz etkili uyku duası ile rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Eğer uyku bozukluğu ve uyuma probleminiz var ise temiz bir abdest aldıktan sonra bir yere oturarak sessiz ve kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği bir yerde bu duayı okuyabildiğiniz kadar okuyabilirsiniz.  Allah’ın izniyle bu dua size şifa olacak ve uyku sorununu çözeceksinizdir.

Duanın Okunuşu

“Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.”

Türkçe Anlamı

Allah’ım, yıldızlar söndü, gözler kapandı. Sen ise hayat sahibi, daima duran ve tutansın. Seni ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Ey Hay olan Allah’ım, Kayyûm olan Allah’ım, gecemi rahat kıl gözlerimi kapatıver. 
Bu duayı uyumadan önce okursanız rahat bir uyku uyursunuz. Bu duanın etkili olduğunu hemen görecek ve gözleriniz kapanacaktır. Bu duayı devamlı okuyarak uyku sorununuzu da çözersiniz. Ayrıca aşağıda vereceğimiz Peygamber Efendimizin uyku duası ile de uyuma sorununu çözersiniz. Eğer aşağıdaki duayı kim uyumadan önce okur ve uykusunda ölürse fıtrat üzere (mü’mince) ölmüş olursun; eğer ölmeyip uyanırsan, hayır bulursun. İşte duamız;

Peygamber Efendimiz (S. A.V) den Uyku Duası

Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdu; Ey! uyumaya niyetlenen kimse yatağına uzan ve şöyle de:
  • ” Allah’ım, nefsimi Sana teslim ettim, bütün benliğimle Sana yöneldim.”
  • ” İşlerimi sana emanet ettim, sırtımı Senin kudretine dayadım.”
  • ” Senin rahmetinden ümitvârım, gazabından da korkuyorum.”
  • ” Senin dergahından başka ne iltica edebilecek bir yer var, ne de güvenilir bir mekan.”
  • ” Senin merhametine sığınıyor ve Senden eman diliyorum.”
  • ” Ve indirdiğin Kitab’a, gönderdiğin Peygamber’e (sav) imanımı ikrar ediyorum.”

Allah dualarınızı kabul etsin. Amin.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.