Can Çekişen Hastaya Okunacak Dua

Can Çekişen Hastaya Okunacak Dua

Doğmak ve ölmek dünya düzeninin sağlanması için gereklidir. Can çekişen hastaya okunacak dua çok önemlidir. Eğer kişinin düzelmesi mümkün değilse ve gerçekten can çekişip ecel terleri döküyorsa hayırlı bir şekilde ruh teslim etmesi için dua etmek gerekir. Can çekişen hastalar için dua okumak sıkıntılarının hafiflemesine neden olacaktır. Ölüm de doğum gibi ne ileri ne geri vaktini beklemektedir. Bu yüzden can çekişmesi söz konusu olan kişilerin ahirete rahat intikal edebilmeleri açısından dua okumak akıllıca olacaktır.

Can Çekişen Hastaya Okunacak Dua

Bazı insan ölüm döşeğinde uzun süre kalmaktadır. Dünya ile imtihanı devam etmektedir. Allah derdi verirken mutlak suretle şifasını da vermektedir. Ancak her şifa bu dünyada değildir. Özellikle yatalak hastaların ve koma halindeki kimselerin şifası ahiret olabilmektedir. Kimse ölümü dilemez ancak hasta fani olan bu dünyada şifa bulamıyorsa, sürekli acı çekiyorsa, kendini bilmiyorsa ölüm bir şifadır. Bu yüzden can çekişen hastalar için belirtilen duaların okunması iyiliktir.

Birde can çekişen hastaların yanında çok ağlamamak, ölüm halindeyken bağırıp çağırmamak çok önemlidir. Çünkü ruh bu şekilde ikilemde kalır ve can çekişen hasta öleceği varsa da ölemez hortlar. Bu durumlardan kaçınılmalıdır. Çünkü bu hastaya büyük bir eziyet olmaktadır. Ölüm döşeğindeki hastalara Yasin okumak, şahadet getirtmek çok kıymetli olacaktır.

Ölüm Döşeğindeki Hastaya Okunacak Dua

Ölüm döşeğindeki hastaya okunacak dua konusunda bilinçlenmek oldukça önem taşımaktadır. Sevdiklerimizin ölümü elbette sarsıcıdır. Ancak kişinin can çekişmesi ve ölememesi çok daha üzüntü vericidir. Pek çok hastanelerde makine fişlerini çok acı bir şekilde çektirmek mecburiyetinde kalmaktadır. Her insanın şifası bu dünyada olmadığı kabul edilmelidir. Bunun yanı sıra ölüm Allah2ın emri olarak yazılmışsa hastayı ısrarla yaşatmaya çalışmak ruha eziyetten başka bir şey değildir. Bu sebeple ölüm hali gelen hastaya dua okumak gerekir.

“Kellâ izâ belegatit terâkıy. Ve kîle men râk. Ve zanne ennehul firâk. Velteffetis sâku bis sâk. İlâ rabbike yevme izinil mesâk.”

Kıyamet suresi ölüm döşeğinde olan hastalar ve yaş gereği ahirete intikal etmek üzere olan yaşlılar için çok önem taşır. Kıyamet süresinin 26. ayetten 30. Ayete kadar apaçık bir şekilde ölümden bahseder.  Ve yine Kıyamet süresinin 27. Ayetinde şifacı yok mu diye buyrulmaktadır. Kıyamet süresi öle bir suredir ki bir ucunda ölüm bir ucunda yaşam vardır. Ölüm döşeğindeki hastaya kıyamet süresi okunduğunda iyi olacaksa şifa bulmaktadır. Ancak yazgısında ölüm varsa kısa süre içinde can vererek ahiret alemine geçiş yapacaktır.

Kolay Can Vermek İçin Okunacak Dua

Kolay can vermek için okunacak dua merak edilmektedir. Herkesin ölüm zamanı daha ezelden yazılmıştır. Büyük anlaşmamız gereği dünyaya gelirken yaşayacağımız her şeyi bilerek kabul etmişizdir. Ancak dünya imtihan yeri olduğundan bunlar bilmemiz mümkün değildir. Ölüm anımız gelip çattığında ruh teslim etmemiz İslami şartlar gereği olması ve kolaylaşması adına dua etmek çok akıllıca olacaktır. Ancak ölüm döşeğindeki hastaların pek çoğu bunun bilincinde değildir. Ancak bazı insanlar ölüm gelmeden önce rüya ile veya başka ilahi mesajlarla öleceklerini hissedebilmektedir.

Ölümün kolay ve kısa zamanda oluşması için dua etmek kıymetlidir. Sonuç itibari ile herkesin ortam dualarından biri de ölümün hayırlısıdır. Ölüm esnasında şifa duaları ölümü kolaylaştırabilmektedir. Bunun yanı sıra kişinin yakınları tarafından zikredilecek Rabbi yessir velâ tuassir rabbi temmim bi’l-hayr duası da dünyadan ahirete geçiş sürecini kolaylaştıracaktır.

Her insanın ölüm anında yaşadıkları, döktüğü ecel teri, sıkıntıları farklıdır. Ölümün kolay olması için Yasin ve Kıyamet sürelerinin tamamını okumak oldukça önemlidir. Elbette ki kişinin dünyada şifası için elimizden gelen her şeyi gücümüz yettiğince yapmak görevimizdir. Ancak vakit saat gelince dünya üzerinde ölümden kurtaracak hiçbir şey yoktur. Biz sadece ölümün hayırlı ve rahat olması için dua edebiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.