Cuma Günü Okunacak Etkili Dilek Duası

11.10.2023
4.965
Cuma Günü Okunacak Etkili Dilek Duası

Cuma günü mübarek olan bir gündür. Öyle ki Cuma günü dilek dualarının yapılması oldukça önemlidir. Cuma günü okunacak etkili dilek duası birçok kimsenin hayatını değiştirmiştir. Bilindiği üzere dua kader değiştirebilir. Bu yüzden kişinin hayrına olan şeyleri Allahtan istemesi son derece önemlidir. Elbette ki dua ederken mübarek Cuma gününde dua edilmesi dua kapılarının aralanmasında sebep olacaktır.

Özellikle Cuma ile sela arasında yapılan dilek duaları çok tesirlidir. Cuma günü dilek duası yapan kişiler kısa zamanda muradına ermektedir. Cuma gününde okunacak Fatiha suresi oldukça etkili olacaktır. Fatiha suresi herkesin bildiği ezberinde olan bir duadır. Dileklerde etkili olan dua ne eksik ne fazla 313 kere okunduğu zaman Allah’ın izni ile dileklerin kabulünü sağlayacaktır.

Cuma Günü Dilek Duası

Cuma günü mucize dua ile isteklerinizi gerçeğe dönüştürmek mümkündür. Cuma günü dua okumak genel itibari ile çok değerlidir. Özellikle Cuma gününde bir vakit aralığında yapılan duaların kesinlikle kabul edileceği buyrulmuştur. Ancak bu vaktin ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu sebeple Cuma ve sela arasındaki vakit tüm dualar için uygun ve özeldir.

Cuma günü yapılan dualar Allah katında büyük sevabı bulunur. Her türlü dilek için Cuma günü dua okumak etki sağlayacaktır. Elbette ki Cuma günü önerilen birçok dilek duası bulunmaktadır. Maddi ve manevi dileklerinizin gündemine göre dilek dualarınızı yapabilirsiniz.

Cuma Günü Okunacak Dualar

Cuma günü okunacak dilek duası ile cuma günleri dua ederek istediğiniz bir dileğin kabul olmasını istersiniz. Allah’ın izniyle de duanız kabul olur. Cuma günü okunacak 313 tane fatiha süresi ile dilediği ne varsa Allah’ın izniyle duası kabul olur. Fatiha suresi ni 313 defa sela ile ezan arasında okumanız gerekir. Abdestli bir şekilde okuduğunuzda duanız kabul olacaktır.

Fatiha süresi Allahü Teâlâya bir münacaattır.
Her türlü hayırlı dünya ve ahiret istekleri için,rızık için,hayırı kapıların açılması için,maddi ve manevi hastalıklar için,hidayet için,her türlü şer ve kötülüklerden korunur. Her gün 313 Fatiha süresi okuyanın isteği ve arzusu yerine gelir.Tembellik ve korkulardan kurtulur.Allah okuyanın içini ve dışını temizler.

Fatiha süresi

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ اَلْحَمْدُ ِللهِ رَبِّ العَالَمِينَ (‘) الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ (‘) مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ (‘) إيَّاكَ نَعْبُدُ وإيَّاكَ نَسْتَعِينُ (‘) اِهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِيمَ (‘) صِرَاطَ الَّذِينَ أنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلاَ الضَّالِّيِنَ.(‘)

Duanın Okunuşu

1- Bismillahirrahmânirrahîm.
2- Elhamdü lillâhi rabbil’alemin
3- Errahmânir’rahim
4- Mâliki yevmiddin
5- İyyâke na’budü ve iyyâke neste’în
6- İhdinessırâtel müstakîm
7- Sırâtellezine en’amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn

Türkçe Anlamı

1- Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
2,3,4- Hamd, Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah’a mahsustur.
5- (Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
6,7- Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.

Allah dualarınızı kabul etsin. Amin.

Peygamber Efendimiz Cuma Günü Hangi Sureleri Okurdu

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), Cuma gününün özel bir gün olduğunu ve bu günün kutsal olduğunu belirtmiştir. Cuma günü, Müslümanların topluca cuma namazını kıldığı ve kısa bir hutbenin okunduğu bir gün olarak bilinir. Peygamber Efendimiz, cuma gününün özelliklerini ve önemini vurgulamıştır.

Ancak Peygamber Efendimiz’in cuma günü belirli bir sureyi okuma pratiği hakkında elimde bilgi yoktur. Peygamberimiz, özellikle Kur’an’dan belli ayetler veya sureler okumak yerine, hutbe verirken topluma İslam’la ilgili önemli mesajlar verirdi. Cuma günü, Müslümanların camilere gelip toplu ibadet etmeleri ve dua etmeleri gereken bir gündür. Cuma namazı, haftalık bir topluluk ibadeti olarak kabul edilir ve cemaatin topluca dualar ettiği bir zaman dilimini içerir.

Cuma gününün önemi, Peygamberimiz’in hadislerinde belirtilmiş ve bu günün özel ibadetler ve dualarla geçirilmesi teşvik edilmiştir. Cuma gününü verimli bir şekilde geçirmek için özellikle cuma namazını kılmak ve dualarınızı etmek önemlidir.

Cuma Günü Sela İle Ezan Arasında Okunacak Dua

Cuma günü ezan ile sela arasında okunan duaya “Cuma Selası” veya “Kunut Duası” denir. Bu dua, cuma namazının sünnetlerinden biridir ve cemaatin Allah’a dua etmesi için bir fırsattır. İşte Cuma Selası’nın metni:

“Allah’ım! Bu büyük günün ve şanına layık olan bu saatin hürmetine şirk koşanlardan ve kâfirlerden temiz tutmuş olduğun gibi beni de temizle. Ya Rabbî! Senden dileğim sana ulaştı ve senden birşey isterken önüm kesilmedi. Bugünkü Cuma selâmı ve salâtı hürmetine hürmetli ve temiz kılınmıştır. Onu sana geliyor ve sana ulaşıyoruz. Rabbîmiz! Bizim için istediğin hayrı ver ve bu günde yüzümüzü ateşten koru. Rabbîmiz! Ahirette bizi affet. Çünkü sen çok affedicisin, çok merhametlisin. Rabbîmiz! Bize dünyada da iyilik ver ve bize âhirette de iyilik ver. Çünkü sen çok iyi ve çok cömertsin.”

Cuma günü cuma namazının sünnetlerinden biri olan Cuma Selası’nı kılarak dua edebilirsiniz. Bu dua, cuma gününün özel bir ibadeti ve Cuma namazının bir parçasıdır. Dualarınızı samimiyetle yapın ve Allah’tan dilekleriniz için niyet edin.

Cuma günü 7 defa OKUNAN dilek duası

Cuma günü dinimizde özel bir gün olarak kabul edilir ve duaların kabul edildiği bir zaman dilimi olduğuna inanılır. Cuma günü özellikle cuma namazı sonrasında, Allah’a dua etmek ve dileklerde bulunmak için fırsat olarak değerlendirilir. İşte cuma günü okunabilecek bir dilek duası:

“Bismillahirrahmanirrahim. Yâ hayyû yâ kayyûmu, yâ zelcelâli velikrâm. Yâ zelmes’îl, yâ zelsülehi vel’afv. Yâ zel’ş-şefâti vel’medlûl. Yâ hayyû yâ kayyûmu biraḥmetike estağîṣu, eslih lî şe’nî küllehü ve lâ tekilnî ilâ nefsi tarfete aynin.”

Bu dua, dileklerinizi cuma günü Allah’a iletmek için okuyabileceğiniz bir duadır. Samimiyetle niyet ederek ve inanarak bu duayı okuyabilirsiniz. Cuma günü özel bir zaman olduğuna inanılır, bu nedenle dua etmek ve dileklerde bulunmak için bu günü fırsat olarak kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.