Afetlere ve Yangınlara Karşı Okunacak Dualar

05.08.2021
826
Afetlere ve Yangınlara Karşı Okunacak Dualar

Afetlere ve Yangınlara Karşı Okunacak Dualar

Dünya üzerinde neyin ne zaman geleceğini veya nasıl bir afetle karşı karşıya kalınacağını kestirmek pek mümkün değil. Elbette bu hususta gerekli önlemler alınsa da depremlere, sellere ve yangınlara karşı önlemlere rağmen çare bulmak her zaman mümkün olmayabilir. Elbette önce tedbir alınmalı taktir ise yalnızca yüce yaradan Allah’a bırakılmalıdır. Afetlere karşı gerekli önlemler alınsa da yine de insanların zorlu zamanlarından kurtulmak için dua en büyük destekçidir.  Afetlere ve yangınlara karşı okunacak dualar bizleri musibetlerden korurken kısa zamanda da kurtuluşa erdirmesi mümkündür.

İnsanların bilinçsiz şekilde davranışlar sergilemesi, dikkatsizlik, sıçrama, sabotaj, ihmal, doğa olayları ve yangından korunmak için önlemler alınmaması beraberinde felaketlere gün doğurmaktadır. Beklenmedik anda çıkan yangınlara karşı yangının sönmesi için yağmur duası yapılabilmektedir. Ayrıca yangının sönmesi için de Allâhü ekber, Allâhü ekber. Lâ ilâhe illa’l-lâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd zikri çekilmeli ve yaradan Allah’a dua edilmelidir.

Bir Hadis-i Şerif’te Yangın gördüğünüz zaman tekbir getirin, zira tekbir gerçekten onu söndürecektir. Diye dua edilmesi gerektiği bildirilmiştir. Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) yağmur duasını yangın gibi afetlerde olması halinde de okuyabilirsiniz diye buyurmuşlardır. Bu dua ise “ Ey Rabbim kullarını ve diğer canlıları sula, rahmetini yat, ölü beldeleri dirilt” şeklindedir.

Doğal Afet Duası

Afetlere ve yangınlara karşı okunacak dualar bizleri birçok dertten kurtarırken elbette bu tür olaylardan önce de bolca dua etmek gerekir. Dua sadece insanın başına kötü bir şey geldiğinde ya da afetlerle karşılaşıldığında yapılmamalıdır. Zira duanın temelinde şükür yer almakta olup, sadece kötü günlere has değildir. Afetlerden, yangınlardan ve musibetlerden uzak kalmak için “Bismillahi ala nefsi ve ehli ve mali” şeklinde dua edilmesi gerektiğini Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) bildirmişlerdir. Bu duayı her sabah yapmak oldukça faziletli olurken sizi olası felaketlere ve afetlere karşı da koruyacaktır.

Doğal afet duası olarak nitelendirilebilecek olan bu duanın anlamı ise “ Allah’ın ismiyle, kendimi, ailemi ve malımı Allah’a havale ediyorum. O’nun yüce himayesine bırakıyorum.” Demektir.

Bir kimse her gün hem sabah hem de akşam “Bismillahi hayril Esmâi. Bismillahillezî lâ yedurru ma’a’smihi şey’ün fil ardı velâ fissemâi ve hüves Sem’îul Alîm.” Şeklinde üç defa bu duayı okur ise ona kaza bela gelmez. Ebu Davud, Edeb 5/324; İbni Mace, Dua, 3869’da bildirimektedir.

Tüm Felaketlerden ve Afetlerden Kurtulmak İçin Yapılan Dua

Afetlerin insanı ne zaman bulacağı ya da ne zaman karşı karşıya kalacağı bilinmektedir. Her türlü önlem anılmış olsa dahi afetin önüne geçmek mümkün olmayabilir. Elbette afetleri engellemek mümkün olmasa da bu afetlerden ve felaketlerden kurtulmak için dua edilmelidir. “Allahümmâğfezni min beyni yedeyye ve min halfi ve an yemini ve an şimâlî ve min fevkî ve eûzü biazametike en uğtâle tahtî.” Duası sizi tüm afetlerden ve yaşanabilecek felaketlerden koruyabilir. Bu duanın anlamı ise; “Allah’ım! Önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, gökten ve yerden gelebilecek bütün felaketlerden beni koru.” Demektir. Size tüm zorlu günlerde yardımcı olan tek gerçek yüce yaradan Allah (C.C.)’dır. Bolca dua etmek ve ona sığınmak sizi doğru yola ulaştıracaktır.

İnsan yaşamının devam ettiği sürece birçok farklı afetle ve büyük yangınlarla karşılaşması söz konusu olabilir. Gerekli tedbirin doğru şekilde alınması ile birlikte birçok felaketin önüne geçilmesi de mümkündür. Felaketlerin insanı bulmadan önce insanın ne yapması gerektiğini iyi bilmesi ve ona göre hareket etmesi gerekir. Afetlere sebep olabilecek tüm etkenleri hesaba katmak ve yaşamın doğal dengesi üzerinde devamlılığı sağlamak gerekir. Nitekim yaşanabilir bir dünya için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.