Acilen Evlenmek İçin En Etkili Dualar

05.12.2023
2.831
Acilen Evlenmek İçin En Etkili Dualar

Evlilik Islam dinine göre çok önemli bir olaydır. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in en kıymetli sünnetlerinden biridir. Islami evlilik iki kişi arasında sonsuz sevgi, saygı ve anlayış üzerine kurulmalıdır. Kısmetinin kapalı olduğunu düşünen, kendisi için hayırlı bir eş isteyen, hayati boyunca eşi ile mutlu olacağı hayırlı bir evlilik isteyen kişiler için okuyabileceği süre ve duaları derledik.

Evlenmek için en etkili dua

Evlenmek için en etkili dua

Evlenmek İsteyenler İçin En Etkili Dua

Evlilik konulu birçok ayet ve hadis-i şerifler vardır. Bu hadis-i şeriflerden bir tanesi ” Kim evlenirse imanının yarısı tamamlanmış olur; kalan diğer yarısı hakkında ise Allah’tan korksun!” (Heysemî, IV, 252) bu hadis-i şerifte anlatılmak istenen Allah yolunda hayırlı bir insanla evlenip Peygamber Efendimiz’in sünnetine uyarak Allah yolunda hayırlı bir insan olmaya devam etmek gerektiği vurgulanmıştır.

Evlilikle alakalı diğer bir hadis-i şerif ise “Kadın dört sebepten biri için nikâhladır: Malı, nesebi, güzelliği ve dindarlığı. Sen dindar olanı seç ki hayır ve bereket göresin!” (Buhârî, Nikâh, 15, Müslim, Radâ, 53) bu hadis-i şerifte evlenmek istenilen eşte ilk bakılması gereken kriterler ve özellikler söylenmiştir. Eşler birbirlerini görücü usulü veya kendileri görüşüp tanışıp evlenmeye karar vermiş olabilirler. Bu iki durumda da bir sıkıntı yoktur. Önemli olan hayırlı, dindar eş seçebilmektir. Allah’ın en sevmediği amel olan boşanmanın gerçekleşmemesi için çiftler birbirlerini iyi seçmelidir, birbirleri için hayırlı olup olmadıklarına iyi karar vermelidir.

Bekarlıktan kurtulup artık hayatına bir hayat arkadaşıyla devam etmek isteyen bu yüzden hayırlı evlilik isteyenlere ilk tavsiyemiz gece Teheccüd namazına kalkıp kıldıktan sonra dua etmeleridir. Allah’a tesbihat yapıp Peygamber Efendimize (s.a.v) selam getirip duaya başlamak uygun olur. “Rabbim sen bana benim için en hayırlı eşi nasip et. Benim için hayırlı olmayanı bana sevdirme ya Rabbim.” şeklinde bir örnek dua edilebilir.

Evlenmek için en etkili dua

Evlenmek için en etkili dua

Hayırlı bir kısmet, hayırlı bir evlilik için bir diğer tavsiye de 2 rekat namaz kılıp şu duaların okunmasıdır.

  •  7 defa Fatiha Suresi
  •  7 defa Ihlas Suresi
  •  7 defa Felak Suresi
  •  7 defa Nas Suresi
  •  ve 1 adet Ayet-el Kürsü duası

Bu süre ve dualar okunduktan sonra içinizden geldiği gibi hayırlı bir eş ve evlilik için dua edebilirsiniz. Örneğin ” Allah’ım sen büyüksün ancak ve ancak sen istersen olur, sen nasip edersen olur. Sen bana en hayırlısını, en sadakatlisini nasip et ya Rabbi. Kalbimi hayırsız kişilerden, merhametsiz kişilerden koru ya Rabbim!”

Evlilik için Yasin Suresi

Hayırlı bir evlilik, maddi ve manevi olarak sıkıntılardan kurtulmak için Peygamber Efendimiz tarafından tavsiye edinilen Yasin Suresi her mümin tarafından okunmalıdır.

Evlilik için Taha Suresi

Allah rızası için 6 rekat namaz kılınır. Allah’a hamd edilip Peygamber Efendimize salat-ü selam getirdikten sonra 7 defa ” Allahümme ente halaktenî ve ente tehdînî ve ente tut’imunî ve ente tesgînî ve ente tümîtünî ve ente tuhyînî” söylenmelidir. Sonra Taha Suresinin ilk 12 ayeti 21 defa okunmalıdır, sonrasında salavat okunmalı ve istenilen şeyler söylenmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.