Birinin Ölmesi İçin Dua (Çok Etkili)

Birinin Ölmesi İçin Dua (Çok Etkili)

Dünyada zülüm denilen şey ne yazık ki insanoğlu tarafından yapılmaktadır. Birinin ölmesi için dua edilmesi korkunç bir şeydir. Kuran birini öldürmeyi kesinlikle yasaklamıştır. Can vermek ve can almak ancak Allah’a aittir. Kötüye kötülükle karşılık vermek Allah’ın hoşnut olmadığı davranışlardır. Bir kişi kendi ölümünü isteyemeyeceği gibi bir başkasının ölümünü de isteyemez. Bu çok günah bir davranıştır.

Birinin Ölmesi İçin Dua

Bir başkasının yaşama hakkını kısıtlamak, ölmesini dilemek ancak kötü insanların duygu düşünceleridir.

“Ve lemmâ berazû li câlûte ve cunûdihî kâlû rabbenâ efrig aleynâ sabren ve sebbit ekdâmenâ vensurnâ alel kavmil kâfirîn” Bakara 250

Bir insanı sevemeyebilir hatta ondan şiddetle nefret edebilirsiniz. Ancak bir insanın ölümünü istemek insan vasfına sahip olan kişiler için uygun değildir. Elbette ki insan olarak bazen sinirler sınır noktasına gelebilmektedir. Birçok kişi sözlü ve sözsüz şiddete maruz kalmaktadır.  Bu yüzden kötülük yapanların bir şekilde cezalanmasını, yok olmasını dilemektedir. Ancak birinin ölümü için dua etmek fiili bir şekilde öldürmekten farksız olacaktır. Dua titreşim yaratır.

Zalim insanların ölmesini dilemek yerine merhamete, vicdana yöneltmek, ruhen ve kalben iyileşmesini dilemek çok daha kıymetli olacaktır. Birinin yaşam hakkını almak dinenden yasalar önünde de uygun değildir. Allaha güzel dualarda bulunmak çok önemlidir. Her şeyin hayırlısını dilemek, bir çıkış yolu talep etmek duaların en güzeli olacaktır. Elbette ki Allah gören, işiten ve bilendir. Bu sebeple ilahi adalet hep işleyecektir.

Zalim Birinin Ölmesi İçin Dua

Zalim birinin ölmesi için dua talep etmek bir müslüman için oldukça yanlıştır. Çünkü ölüm talep etmek oldukça yakışıksız bir durumdur. Allaha dünya ve ahiret için güzel dua etmek varken zalimde olsa ölüm talebi uygunsuzdur. Aklı selim insanlar ölümle öç alınmayacağını bilirler. Hele ki bunu duada Allah’ın huzurunda istemek hoşnut olmayacaktır.  Zalim insanların ölümünü dilemek yerine onların dünyada güzel işler yapmasını, iyi insan olma yönünde ilerlemeleri için dua etmek çok daha büyük sevap işlemenize neden olacaktır.

Mutlaka okumalısınız Bir Zalimin Ölmesi İçin Hangi Dua Okunur?

Kötü insanlar için ölüm kurtuluş olacaktır. Bu dünyada ettiği kötülüklerin bedeli de görülmektedir. Bu sebeple ilahi adalete güvenmeli ve hiçbir şekilde olumsuz duygu ve düşünce içerisine girilmemelidir. Özellikle kişinin ölümü dilenmemeli aksine Allah ıslah etmesi yönünde dualar edilmelidir. Bu anlamda İslam alimleri güzel örnekler vermektedir. Bununla birlikte pek çok ayette kötü insanları uzaklaştırmak için dua etmenin incelikleri vurgulanmıştır.

Allah’tan Birinin Ölümünü İstemek

 Allah’tan birinin ölümünü istemek caiz değildir. Bu kadar kötü bir dua beddua ile eş değerdir. Bilindiği üzere bedduada kişiye geri dönecek bir güçtedir. Bu sebeple her zaman için iyi niyet taşıyarak dua etmek Allah katında çok erdemli bir davranıştır. Kimse kimseyi sevmek durumunda değildir. Ancak ölüm gibi kesin bir sonucu istemek çok acımasızdır. İçimizdeki kırgınlıkları ve yaraları bir kenara koyarak sadece kişinin hayrına olacak dualarda bulunmak kendimizin de mükâfatlandırılmasına neden olur.

Mutlaka okumalısınız Bir Zalimin Ölmesi İçin Hangi Dua Okunur?

Kötüye kötü davranıp, ölümle sonuçlanacak dualar etmek kimseye bir şey kazandırmayacaktır. Ancak kişinin Allaha yönelmesi, iyi insan olması birçok insanın hayatını kurtarabilir. Bu yüzden düşman dahi olsa Allah ıslah etsin, merhamet versin, doğru yoldan ayırmasın demek en güzel duadır. Ölüm ancak Allah’ın emri ile gerçekleşir. Kişinin vakti dolduğundan beklenen son gelecektir. Buda ölsün diye dua edildi diye değil vadesi dolduğu içindir.

Bir insanın hayrına olmayacak dualar dua kapısından geri çevrilir. Birde bu tür dua isteklerinde bulunurken unutulmaması gereken bir şey vardır. Kişi bir başkası ölümünü isterken hiç beklemediği bir andan canından çok sevdiği insanın ölümü ile sarsılabilir. Bu sebeple ölüm ile ilgili dualar yapılmaması çok önemlidir. Çok canınız yandı ise Allah’a havale etmek ve zalimliğin son bulması adına dileklerde bulunabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.