Kıyamet Ne Zaman Kopacak Yâ Resûlallah

05.08.2021
891
Kıyamet Ne Zaman Kopacak Yâ Resûlallah

Her insanın ölümü tadacağı gerçeği ve beraberinde Allah (C.C.)’a hesap verilecek olan günün yaklaşması günahkarlar için hiç istenmeyen bir gün olsa da Salih müminlerin heyecanla beklediği gündür. Elbette insanların merak ettiği ve bir o kadar da tartışma konusu olan kıyamet ne zaman kopacak sorusu araştırmalara da sebebiyet veriyor. Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V)’in dahi bilmediği kıyamet gününü yalnızca Allah (C.C.) bilmektedir. Her ne kadar kıyamet gününün ne zaman olacağı bilinmese de o günün geleceği kesindir. Kur’an’ı Kerim de belirtildiği gibi birçok Hadis-i Şerifte de kıyamet günü ile alakalı bilgiler verilmektedir.

Kıyamet Ne Zaman Kopacak Yâ Resûlallah

İnsanların bu önemli gün ile alakalı farklı düşüncelere sahip olmaları da elbette inançla doğru orantılıdır. Fakat bilinen ve inkar edilemeyecek tek gerçek bir gün dünyanın sonunun geleceğidir. Bununla ilgili birçok alamet gerçekleşmiş olsa da halen henüz gerçekleşmeyen alametler bulunmaktadır. Tam bir bilinmezlik olan o gün ise insanın bu dünyada ki sonu demektir. Son zamanlarda yaşanan depremler, seller, yangınlar, salgınlar ve karınca istilaları gibi felaketler kıyametin yaklaştığını işaret ediyor diye merak konusu olmaya başladı.

Kıyamet Günü Nasıl Sura Üflenecek?

Kıyamet demek terim anlamı olarak “dirilmek, ayaklanmak ve kalkmak” anlamına gelmektedir. Dünyanın tamamen yok olacağı ve hiçbir canlının yaşamayacağı bir düzene geleceği bu günde ilk insandan son insana kadar herkesin dirileceği gündür. 4 büyük meleklerden bir tanesi olan İsrafil (a.s.) Kıyamet gününde “Sur” ismi verilen ve sadece Allah (C.C.) tarafından bilinen bir şeye üflemesi ile başlayacaktır.

Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V)’e sur ile alakalı soru sorulduğunda “ Bu içine üflenen bir boynuzdur” diye ifade ettiği söylenmektedir. Allah (C.C.) Kur’an-ı Kerimde “ Sura üflenince Allah’ın diledikleri dışında göklerde olanlar ve yerde bulunanlar baygın düşer. Sonra sura bir daha üflenince hemen ayağa kalığı bakışır dururlar” diye bildirmiştir. Tüm insanların bugünde dirileceği ve hesap gününün de yine kıyamet ile birlikte başlayacağı bildirilmektedir. Dünyada tüm sınavların sona erdiği bu günde hiç kimsenin hiç kimseye faydası olmayacaktır. Yalnızca Allah (C.C.) dilediğine hidayet verirken günahkar ve isyankar kulların vay haline.

Kıyamet Günü Neler Yaşanacak?

Günlerin en zoru olarak nitelendirilen kıyamet ne zaman kopacak her dönem merak konusu olmuştur. Birçok ilim ve irfan sahibi kişinin bu hususta görüşleri olsa da hiç kimse net bir zaman verememektedir. Böylesine önemli ve yaşamın tamamen son bulacağı bu günde neler yaşanacak? Kıyamet günü neler yaşanacak veya nasıl bir son insanları bekliyor olacak. Kıyamet günü ile alakalı ENBİYA/1 ayetinde “İnsanların hesap görme zamanı yaklaştı. Onlar ise hala gaflet içinde, yan çizip aldırmıyorlar” diye buyurmuştur yüce Allah (C.C.).

İnsanlara kıyamet alametleri birer birer gösterilse dahi aldırış edilmemekte ve bu gün önemsenmemektedir. Oysaki insanın artık sınavının biteceği ve hesap gününün başlayacağı zaman gelmiştir. Geri dönüşü olmayan bu günde insanın çaresiz kalacağı da unutulmamalıdır.

Kuran-ı Kerimin Kıyamet süresinde o gün için bahsedilenler sonun açık şekilde geldiğini insanlara bildiriyor. Hesap gününün geldiği o günde ilk başta Sura üflenecek ve kıyamet başlamış olacak. Taş üzerinde taş kalmayacağı bu günde yer yüzü dümdüz bir araziye dönüşecek. Kimsenin kimseye faydasının olmadığı bu günde dünya üzerinde hiçbir canlı da kalmayacak. Öylesine bir dehşetli gün olacak ki ne bir kaçacak ev, ne bir dağ, ne de sizi koruyabilecek bir mağara kalmayacak. O gün yalnızca insan oğlu Rabbinin huzuruna çıkacaktır. Günahları olmayan sahil kullar bu günde oldukça rahat olurken, Allah’ın emir ve yasaklarına uymayanlar ile Allah’ı inkar edenler için ebedi olan zorlu günler başlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.